| Rukhsandra a întrebat:

De ce sunt multi tineri de 14-18 ani care fac sex neprotejati? de ce sunt asa de incostienti? nu-si dau seama de consecinte? s-au inventat prezervativele degeaba?
sau daca s-au inventat de ce nu le folosim? sunt asa de scumpe? chiar nu ne permitem sa cumparam si sa si folosim? si totusi daca ni se par scumpe sunt mult mai ieftine decat un test de sarcina sau posibilitate cresteri unui copil sau tratamentul unei boli cu trazmitere sexuala...
si mai ie ideea ca cu prezervativ e mai "naspa"...
sa vezi ce frumos e sa fi tata sau mama la 16 ani si o s-a ai asa o placere mare si o s-a te gandesti "mama ce prost/a am fost...nu puteam sa..."

Răspuns Câştigător
| smartalogu a răspuns:

Mai, nu iti mai face griji atata. E bine ca tu te gandesti la "protectie", inseamna ca esti cu capul pe umeri. Lasa-i pe ei sa isi vada de treaba. Societatea din zilele noastre mai are nevoie si de "lucratori la banda" sau "tamplari" sau "femei de serviciu". Doar nu crezi ca daca a aparut un copil cand parintii aveau 16-17 ani, parinti se mai pot realiza in viata. Gata, a zburat pasarica. Cine te mai ia cand ai obligatii (in cazul in care actualul iti da papucii?), cum reusesti sa mai faci si tu o facultate ca sa iti sporesti sansele in viitor? Sunt multe de discutat pe tema asta, dar eu zic sa ii lasam in pace. La urma urmei daca vreunu din ei se alege cu vreo boala doar nu ma doare pe mine nu? Tot pe ei o sa ii doara. Asta e generatia in care traim. Tu chiar crezi ca e sanatos sa faci sex la 14 ani? Pai nici nu li sa dezvoltalt bine aparatul reproducator. E ca si cum ai manca o ciocolata dar fara sa ai rabdare sa o desfaci, asa cu tot cu ambalaj. Da, tot gustul de ciocolata il simti, dar mult mai aiurea. Da ce sa stie astia mici. Nu ma mai intind. Oricat am discuta noi tot nu o sa reusim sa schimbam viitorul prea curand. Eu daca as avea un copil (fie el si baiat) care sa se fi apucat de sex pana la 18 ani l-as bate de l-as strica. A doua oara nici sa nu se mai gandeasca la asa ceva.

14 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, naivitatea e de vina, ei se lasa purtati de val si uita cat de importanta e contraceptia, pentru.ca urmarile pot fi foarte grave...desigur ca daca chiar nu vor prezervativ si au analizele la zi pot folosi alte mijloace precum anticonceptionalele, dar tinand cont de faptul ca nu prea e indicat sa foloseasca pastile de la 14-18 ani, mai bine cu prezervativ!
Dar nu se gandesc la urmari ci traiesc clipa, pentru. o clipa de placere nu merita sa suferi!
Cate boli se pot transmite sexual, plus sarcina nedorita...

| anonimaa a răspuns:

Pai ma toti se gandesc ca doar no-r sa aiba tocmai ei ghinionul de a fi parinti ca da intr-adevar se intampla dar ca poate nu li se va intampla tocmai lor
si mai e si ideea ca fara prezervativ e mai ok adica e placerea mai mare
totusi de ce te agiti tu pentru ei?thinking inconstienta se va plati intr-o zi dar daca tu esti suficient de desteapta cat sa n-o faci nu are rost sa-ti bati capul cu figurile altora
pup miruna:XX (fundita?)

| madagascar a răspuns:

In primul rand tineri sub 18 nici nu ar trebui sa se gandeasca sa faca sex dar pentru ca sunt imaturi, inconstienti si li se pare ceva extraordinar si nemaipomenit vor si ei dar nu stiu ca placerea poate avea consecinte nedorite uneori, multi/multe dintre ei/ele vor arata la 30 de ani ca la 60 si se vor intreba de ce, si eu le zic ca e din cauza tigarilor, a alcoolului a noptilor nedormite, a inceperii vieti sexuale la varste fragede care implica si mult stres, sunt gravida? nu sunt? dar mai ales cu cine? si multe altele, dupa 3 luni de relatie vai ma iubeste il iubesc si m-am culcat cu el/ea da s-a rupt prezervativul, vai ce ma fac? am ras zilele astea la cate aberati am citit pe net imi vine sa rad cata prostie exista avand in vedere ca traim in secolul informatiei si cand toate ne sunt oferite pe tava si tot nu reusim sa fim informati, nu am crezut ca lumea e asa plina de prosti si inconstienti. Fete si Baieti viata nu e ca la tv, nu e un reality show, viata implica si responsabilitati nu doar placere, TREZITI-VA va vrem doar binele, intrebati inainte de a face o prostie, folositi-va de neuroni care alearga stingheri prin capetele voastre

| Ana a răspuns:

Poate ca nu sunt informati destul despre cum sa foloseasca metodele contraceptive sau nici macar nu a avut cine sa le vorbeasca de asa ceva, dar majoritatea fetelor de varste mici sunt influentate de anumiti baieti mai mari ca varsta, eu asa cred.

| Fifylici a răspuns:

Ehee
stau si ma intreb cu ce suntem noi mai superiori fata de regnul animal? faptul ca avem discernamant, sau ca putem fi rationali? chiar deloc...
de obicei aceasta incositientizare despre care tu vb mai sus se datoreaza lipsei de comunicare intre copil-parinte si lipsa de informatie
dar ma indoiesc ca nu a auzit cineva ce este acela un prezervativ sau anticonceptionale
chestia interesanta care i determina pe adolescentii sa nu isi ea masuri de precautie este naivitatea, si cand ma refer la asta spun ca ei nu cred ca lor li se poate intampla asa ceva, cum ar fi o boala cu transimitere sexuala sau o sarcina nedorita
stii ce spun?
lasa ca avem noi grija, noua nu ni se poate intampla asa ceva, nu in cazul nostru si cand iti este lumea mai draga hop te trazesti cu o BTS sau ca esti sarcinata si iti pui semnul intrebarii de unde toate astea?, iti lasa de gandit

| pisicutsa a răspuns:

De ce noi asta trebuie sa rezolvam, pentru fiecare este capul lui, nu putem noi gindi pentru altcineva, fiecare are soarta lui... daca tu crezi ca prezervativele sunt importante atunci foloseste'te de ele vesnic.Sunt oameni care nu prefera prezervativul, altii care s protejeaza cu altceva, sau pur si simplu baiatul nu ejacueaza in fata, atit! Bafta

| seawolf a răspuns:

Sunt scumpe bre
3 bucati 10 lei.

| SiMpLa a răspuns:

Pt ca e mai naspa cu prezervativ si multi prefera sa isi dea drumul afara...Am auzit ca prezervativul te jeneaza si nu simti aceiasi placere thinking Iar anticonceptionalele sunt scumpe si trebuie sa le iei in fiecare zi costa cam 25 de lei o cutie.:-p.Si astea sub 18 ani sunt ff iresponsabili si copii naivihappy

| LauraSpataru a răspuns:

1. Pentru ca se gandesc "nu mi se poate intampla tocmai mie"
2. Pentru ca nu mai citesc, precum generatiile "trecute"
3. Pentru ca la ei se petrece totul pe "repede-nainte"
4. Pentru ca nu sunt responsabili
5. Pentru ca intra instant in panica, dar nu s-ar duce nici de-ai naibii la doctor, prefera sa intrebe pe TPU sau prin prieteni ce sa faca daca nu i-a venit ciclul de doua luni sau ce medicamente sa ia ca sa nu ii vina ciclul tocmai cand si-a programat vacanta

| ---koko--- a răspuns:

Generatia din ziua de azi a luat-o razna rau de tot.Nimeni nu se m-ai gandeste la consecinte.Baieti ca si fetele cred ca se simt mai bine daca o fac fara prezervativ.

| dragosh a răspuns:

Pai chiar e mai nasol cu prezervativ.Io nu as folosi prezervativu` decat daca as cunoaste`o pe respectiva foarte bine in sensu` ca e foarte curata, etc de dat drumu` nu imi dau asa de repede asa ca nu am de ce sa fiu tatic la 18 aniwinking

| Motivation2020 a răspuns:

Pentru ca sexul cu prezervativ e nasol, si daca ar fi sa aleg sa fac sex cu el mai bine as face o laba ca tot acolo ajung cu sentimentele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul rand e criza si in al doilea le e rusine sa ceara ma refer la cei de 14 15 ani

| Happy_8354 a răspuns:

Multi pusti sunt influentati de altii care vorbesc despre asta dar habar nu au ce se intampla cu adevarat si vor sa experimenteze, dar nu se gandesc la consecinte, nu se gandesc si la urmari, nu se gandesc de cat ca vezi dom'le vor fi barbati/femei dupa aceasta experienta.Nu cred ca este bine cum procedeaza, dar cine sunt eu ca sa zic toate astea? oricum nu ma asculta nimeni.asta e doar parerea mea