| CrysaR a întrebat:

De ce unele fete (adolescente) sunt atrase de barbati mai in varsta ca ele? De ex, eu am 20 de ani dar nu ma atrag cei de varsta mea si cei de la 40 de ani pana la 50... E ceva in neregula cu mine?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu e nimic in neregula cu tine, dar probabil vrei si o explicatie pentru asta.
O vei gasi analizand putin relatia cu tatal tau, de acolo incep toate.
Exista o carte scrisa de un psihanalist (Alan Braconnier), care se numeste "Cum sa fii un tata bun pentru fiica ta", din care iti citez:
"Destinul de femeie al fiecarei fete depinde de relatia pe care o are cu tatal ei. Aceasta relatie ii va consolida intreaga existenta atunci cand, din fetita, ea va deveni adolescenta, apoi femeie, iubita sau sotie. A intelege relatia pe care o fata o are cu tatal ei inseamna a intelege rolul pe care acesta il joaca in formarea ei ca tanara si apoi, ca femeie."

Si iti recomand sa citesti materialul de mai jos:

http://www.intrenoiparintii.ro/......artea-iii/

Am ales partea a treia a intregului artiocol,daca gasesti ca te intereseaza, citeste si primele doua parti.
Sper sa descoperi explicatiile de care ai nevoie.
Oricum, nu e nimic in neregula cu tine, acum ai si dovada.
Pur si simplu asa esti tu si acestea sunt gusturile tale, nu vad de ce e nevoie de vreo justificare in fata cuiva in afara de propria persoana!

| ywar a răspuns (pentru greece12):

Respect Doamna!

| greece12 a răspuns (pentru ywar):

Evident,reciproc!
happy
Multumesc.

| dream36 a răspuns (pentru ywar):

Si eu respect doamna

| CorinaReg19 a răspuns (pentru greece12):

Poate ne poti explica de ce anumite persoane sunt atrase sexual de animale? Sau necrofilii de oameni morti? Eu cred ca tot ce sare de limitele normalului, este anormal.

| greece12 a răspuns (pentru CorinaReg19):

Tot ce trece de limitele normalului este,logic,anormal.
Poti,insa, defini normalul?
Pentru ca pentru tine "normal" inseamna ceva si pentru mine altceva, niciodata nu va insemna acelasi lucru.
Cat despre aspectele pe care le-ai dori explicate, personal le includ in categoria deviatiilor psihice si le las acolo.
Stiu ca putem intelege orice daca exista o explicatie, dar situatiile citate de tine ma opripileaza!
happy

23 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Sigur ai 20 de ani?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O dragoste mare fata de tata poate duce uneori la faptul ca o fata sa se indragosteasca de un barbat matur. Nu este nimic in neregula daca nu este din cauza banilor.

| Felys a răspuns (pentru Salontanul):

Gresit,eu imi iubesc tatal enorm dar nicidata nu m-au atras mosii

| Salontanul a răspuns (pentru Felys):

Te-am intrebat eu ceva?

| CocoMexii a răspuns:

Nu stiu de ce ti-ar placea sa te uiti la unul de 40+, gandeste-te la tatal tau, ai putea fi cu el? Eu zic sa nu te gandesti mai bine la tine. Nu banii aduc fericirea, in cazul in care este vorba si despre 4000000 pe langa cei 40 de ani.

| RAY a răspuns:

Http://istoria-lumii.ucoz.com/video/vic/evolutia_umana_originile_noastre
sunt 2 mari teori fi atenta
freud spunea ca suntem produsul mediuliu si a genetici in care traim
daca tatal tau era mai
in varsta poate fi asta o explicatie, stramosele tale alegeau barbati mai in varsta ca pe la varsta asta peste 35 ei erau sefi de trib sa le spun asa, in plus evolutia a ajutat prin asta, barbati se maturiseaza mai greu, aveau nevoie de un barbat matur, mie personal mi se pare ceva uimitor
http://istoria-lumii.ucoz.com/index/cartii/0-8
e ceva perfect normal, asta confirma evolutia

| neutrino a răspuns:

Nu, fiecare iubim ceea ce ne place: unele personae iubesc numai portofelele altora.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cel mai probabil adolescente ca tine simt nevoia unei protectii pe care baietii de varsta lor nu o au din partea baietilor de varsta lor.

| Alcyon a răspuns:

Exista mai multe explicatii: tatal tau n-a fost langa tine cand erai mica si atunci iti cauti persoane mai mari, care sa-ti ofere ceea ce n-ai avut in copilarie... sau, mai e si partea materiala, care pentru femei conteaza foarte mult. Te atrag barbatii mai batrani, fiindca acestia sunt deja realizati, au cariera, sunt independenti etc. De ce sa fim ipocriti si sa nu recunoastem adevarul. Femeile cauta in primul rand stabilitate si siguranta, e ceva in natura lor. Iar un barbat la 20+ de ani, nu ofera asta.

| Duucu a răspuns:

Inseamna ca nu-ti plac nici banii.

| Danysan a răspuns:

Barbatii maturi pot oferii ce unu de aceeasi varasta ca si tine nu poate.Pe de alta parte maturitatea isi spune cuvantu, gandirea, modu de comportament, atentia si ideile.E logic sa te simti atrasa de unii mai maturi si mai in varsta ca tine. Totusi tine cont de un lucru "Astea sunt doar simple aventuri pentru ca viata trece si noi imbatranim si o sa te trezesti la un moment dat singura pentru ca sa spunem sotul mai mare cu 20 de ani ca si tine e deja mort si tu ai ramas singura si nefericita sau constati cu stupoare ca nu mai poate sa te satisfaca sexual si atunci ce te faci? Sfatu meu pe viitor e sa iti ei un baiat apropiat de varsta ca si tine, cel mult mai mare cu 5-6 ani pentru a avea o familie fericita si sa traiesti alaturi de el pana la adanci batraneti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.nu e nimic, in neregula.dar daca iti faci o relatie cu unul mai mare cu 3-4 ani decat tine e mai potrivit, pentru casatorie, copii familie, pana moartea va va desparti.relatiile cu diferente mari de varsta,sant doar simpla golaneala,si trai in desfrau, fiindca toate cuplurile pe care le cunosc, s-au destramat, atunci, cand ea.mai avea par in cap de o baie, iar el la 40 era mascul feroce.Ori cand ea, era o iapa de curse, el era o gloaba neputincioasa.viata ne loveste cam la fel pe toti din punctul asta de vedere, si e bine sa ne croim un drum impreuna si o viata, cu oameni potriviti. uita-te si tu la babalacii din politica, insurati ori nu, cu vanatoarele de averi? doar imagine.inima si sentimente zero,ce Dumnezeu? tinerele,sant atrase de barbatii maturi, fiindca ei stiu ce nevoi au ele, si ele doresc siguranta, stabilitatea, si dragostea ce le ofera acestia.plus celelalte.dar ei sant asa fiindca sant MATURI>ori o relatie merge spre maturitate mai bine impreuna decat in modul acesta, fiindca oarece diferente sant sa stii, de gandire, de atitudine.asta e culmea.ca esti in regula daca simti asa, dar e in neregula ca nu gandesti pentru mai tarziu.atunci intervine suferinta.a copiilor, a ta ori a lui.nu poti imbatrani frumos si demn, cand unul e deja batran, iar celalalt te-a ingropat inainte de a inchide ochii.

| NameHarris a răspuns:

Iti dau nr tatalui?laughing)

| CocoMexii a răspuns (pentru NameHarris):

Buna asta!laughing Cred ca a tentat-o. smug

| Happyjump a răspuns:

Nu e nimic neregula, si eu il iubesc pe tata

| Delmoniko a răspuns:

La 50 de ani poate fi ramolit sau in floarea varstei - camasi la comanda, butoni personalizati, stabilitate financiara, un true connoisseur al vinurilor rare si femeilor nobile laughing
De ce nu? Nu e nimic in neregula cu tine.
Din nefericire, eu nu ma simt atras de pustoaice de 20 de ani. Sau cine stie, vrei sa-mi schimbi parerea? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Julliejulia21 a răspuns:

Depinde si de ce anume esti atrasa de un barbat cu mult mai mare decat tine.Sunt 2 variante buzunarul plin,sau experienta. In general un barbat de la o anumita varsta mai avansata ca sa zic asa,este trecut prin viata vede si simte la o femeie aproape orice, pe cand unul necopt incearca sa impresioneze prin diferinte metode care lasa de dorit. Vreau sa mai mentionez ca este un motiv si acesta, faptul ca un barbat mai inaintat in varsta ii place sa fie independent, sa vrajasca mai mult cu pustoaice facandu-l la randul lui, si pe el sa se simta in floarea varstei.Acum gandesc si eu, ca iti plac barbatii intr adevar maturi cu mult fata de tine, dar care sa se intretina, sa aiba grija de fizicul lor si de ce nu sa aiba si buzunarul gros, nu? laughing