| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii afirma că sexul oral este ceva umilitor sau înjositor?
Mă refer și la cel făcut de femeie și la cel făcut de bărbat.
Este? Din ce motive ar fi?

Răspuns Câştigător
| Michele7 a răspuns:

Cred că unii au niste principii din punct de vedere sexual. Dacă asta se întâmplă într-o relație nu este ceva greșit.

22 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

E o chestiune de perceptie personala. Daca atunci cand unu' ti-o baga in gura, te simti umilita, inseamna ca este umilitor...iar daca nu te simti umilita, inseamna ca nu e umilitor. Daca unu' ti-o baga in gura, eu te vad umilita...asta e perceptia mea.winking

| darrio2007 a răspuns:

Tu ai face sex oral unuia pe care abia l-ai cunoscut?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ce varsta ai ca pui niste intrebari stupide de copil de 15 ani pe bune

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu-ți plac întrebările, îmi dai block și nu le mai vezi. Simplu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Incerc sa aflu ce este in mintea ta cand pui astfel de intrebari, adica daca ai avea 30 de ani sa zicem sau mai mult aceste intrebari nu sunt potrivite, insa daca ai 12 sau 15 ani da, esti curioasa, ce varsta ai?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Curiozitate. Mulți afirma despre sexul oral că e înjositor și vreau să văd din perspectiva lor de ce cred asta.
Apropo, tu de ce părere ești?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sexul oral si anal se numara printre cele mai înjositoare practici, si din păcate multi practică acest tip de sex, oribil si scîrbos.

| RoCkKiD a răspuns:

Planuri cu seful? laughing

Oferirea sexului oral, e o chestie oarecum submisiva din punct de vedere simbolic. Treaba e oarecum amplificata in cazul femeilor deoarece in functie de atitudinea barbatului, activitatea pote fi incomoda si chiar dureroasa.
Evident ca depinde de oameni si cu partenerul potrivit nu e abolut nici o problema dar stigma deriva din simbolistica asta.

| RAY a răspuns:

Intr o relație de iubire nu e nimic umilitor, asta e părerea mea actuala, în trecut am crezut că e cv umilitor pentru fete, bărbați sunt niste porci ordinari misogini care tratează femeile că obiecte sexuale in folosul lor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Rozi, crezi că nu vede nimeni că ești fățarnică obsedată,
cu pofte să ți-o iei în gură și fiindcă nu poți, provoci lumea la scârbele aici?
Rușinică să-ți fie!

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru sadrian46):

N-o mai fă pe sfăntul. Cu toții știm c-ai gustat și tu pruna. LOL

| mihai69 a răspuns:

Păi sigur că e înjositor!
Nu poți să pui gura pe organul partenerului / ~ei decât dacă te lași în jos, altfel nu ajungi...
rolling on the floor

| Emma30555 a răspuns:

Eu consider ca sex oral faci cu iubitul, cu o persoana care te iubește, te respecta. Pentru sexul normal nu am aceeași condiții, sex normal poți face și pentru reglare de hormoni, organismul unui om are nevoie și de viata sexuala

| DeMicUnCălător a răspuns:

Părerea mea e următoarea.
Dacă trăiești in 2023 si vrei să-ți păstrezi căsnici. lasă gura lumii să vorbească și fă-ți partenerul fericit. Partenerul te ia-n brațe si te iubește, cu el iți vei petrece restul vieții. Nu cu străinii de pe stradă sau babele fără bărbat si neiubite din piață

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că e pentru curve.

| Miruna333 a răspuns:

Oamenii imaturi gandesc astfel

| Lrs2015 a răspuns:

Am impresia ca nu vei prea primi raspunsuri prea relevente si avizate aici. Exceptand cativa utilizatori, majoritatea de aici nu prea au avut o viata sexuala grozava. Si nici tu nu pari departe.Vad din raspunsurile lor. Poate ar trebui sa incerci pe quora.
Hai sa ti raspund totusi la intrebare. Afirma pentru ca e ceva ce ei nu pot intelege si atunci nu e bun. De asemenea, ideea asta ca oralul e anormal e pe aceeasi lungime de unda cu ideea ca masturbarea e semn de boala psihica.

| nevermind1234 a răspuns:

Depinde de circumstanțe. Oricum, din start cei care cataloghează sexul oral ca fiind înjositor sunt frustrați, curioși dar temători, cu mentalitate învechită și încuiați. Genul ăsta de joc erotic se practică in mod normal, natural cu persoana iubită, in care poți avea încredere 100%, căreia dorești sa-i oferi plăcere. Atâta timp cât ambii parteneri respectă normele de igiena, o fac numai după duș, nu are de ce sa fie scârbos, sau umilitor. Dacă partenerul e un nespălat, atunci si sexul normal este scârbos. Si apoi, clar, nu-l faci la prima întâlnire, cu o persoană despre care nu știi mai nimic.
E uimitor sa vezi atâția tineri in România gândind ca pe vremea bunicilor.despre adulți nici nu mai zic. sunt cauze pierdute. Nu e nimic rușinos in a iubi si a te oferi din dragoste.

| hipotronic a răspuns:

Hei. În nici un caz nu este înjositor sau umilitor, aproape toată planeta îl practică ca să fac un spirit de glumă laughing dar cu siguranță din 8 miliarde cred că 4 îl practică dacă nu și mai mult laughing

Așa este văzut în multe societăți precum în altele e văzut altfel ca orice alt lucru tabu pentru fiecare societate

Mai pe scurt depinde unde te afli, e la fel ca și frumusețea, ce este frumos pentru mine nu este și pentru tine și vice versa

Sunt oameni care încă judecă rasist la adresa altora oameni doar pentru că au altă culoare sau pentru că au altă orientare sexuală și asta pentru că există prejudecăți subiective iar factorii sunt numeroși

Deci în nici un caz nu e înjositor să faci sex oral

Mult succes

| darrio2007 a răspuns (pentru hipotronic):

Depinde unde si cu cine il faci.

| RogerRon a răspuns:

Nu este ceva umilitor/injositor in special daca o faci din placere/dragoste/de buna voie. In zona intima sunt mai putine bacterii decat in gura. Mai ales daca se pastreaza igiena.
Bine acum daca intrebi oameni cu mentalitati invechite sau de pe vremea bunicii, iti vor spune ca da este injositor, la fel ca si sexul inainte de casatorie, la fel ca si masturbarea.
Depinde cate prejudecati sexuale de pe vremuri au oamenii pe care ii intrebi, sunt oameni si oameni, in general cei fara prejudecati si deschisi la experiente sexuale nu considera sexul oral injositor si e o practica des intalnita.

| User2683 a răspuns:

Stiu ca tu nu consideri asa, dar din punctul meu de vedere e umilitor pentru ca efectiv pui gura pe organul cu care celalalt urineaza. Ca sa nu mai zic ca exista sanse ca la barbat, cel puțin, lichidul ala preejaculator sa aiba un gust naspa tocmai din cauza asta. Iar la femeie sa se scurga secretii vaginale pe acolo...
Tie asta nu ti se pare scarbos si umilitor? Adica ti se pare firesc?
Macar de ar fi cu prezervativ...dar de regula nu e.