| UnuOarecareDeAici a întrebat:

De la cati ani ar trebui sa iti dea sperma?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

""La BAIETI: ""primele semne prepubertare apar intre 11 si 12 ani, cand incep sa se dezvolte organele genitale.La 11 ani, penisul incepe sa creasca, mai intens la 14 ani si atinge maximul la 18-19 ani. Testiculele se dezvolta de la 11-12 ani, mai intens la 14 ani si ating maximum la 17-18 ani.Glandele genitale anexe (prostata, veziculele seminale) cresc si devin functionale in jur de 15-16 ani cand apare prima emisiune seminala, prima EJACULARE de obicei in mod spontan, sub forma de polutie, care contine spermatozoizi. Acest fenomen marcheaza debutul pubertatii propriu-zise. Intre 16-18 ani continua aparitia parului pe fata si pe torace. Secretia de hormoni sexuali, care la pubertate inunda organismul, determina dezvoltarea caracterelor sexuale primare, secundare si tertiare (aparitia instinctului sexual)."" Pentru informatii mai complete citeste urmatorul material : http://www.sfatmedical.ro/Sanatatea_copilului/Copilul_intre_7_18_ani/

4 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Cine sa iti dea sperma?

| mihai69 a răspuns:

Mda... prima ejaculare poate apărea mult mai devreme de 15-16 ani, undeva chiar pe la 11-12-13 ani. Doar că atunci e doar lichid seminal, sperma apare într-adevăr ceva mai târziu, după 14-15 ani. Și dacă tot s-a inventat masturbația, de ce să așteptăm ejacularea spontană (poluția)?!?
winking

| Emilian65 a răspuns:

Cine sa-ti dea sperma?

| Stefxn a răspuns (pentru Emilian65):

Hai ca mi-ai facut ziua laughing