| Sevil02 a întrebat:

Deci. Intrebarea mea. sunt cu un baiat de 11 luni! happy am 15 ani... si nu stiu daca sa imi incep viata sexuala cu el sau sa nu o fac il iubesc mult am vorbit despre asta si el mia zis ca asteapta cat e nevoie. pana cand voi fii preg.
Dau funda

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine faci sex după ce te măriti, lasa acum sexul, vezi ti de scoală si de invațat

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 3 ani :)

Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

El te mai asteapta cam, cel mult, pana in primavera, dupa care devine baiat mare si isi va dori sa-i dai certitudini: dupa care va pleca la alta, dupa aceleasi certitudini.

| Emilian65 a răspuns:

Daca el ti-a promis ca te asteapta pana cand tu vei fi pregatita, atunci mai asteapta pana cand esti pregatita.

| SkyPilot a răspuns:

Mai asteapta cam 2 ani. Corpul tau nu este pregatit pentru asta. Vor fi schimbari hormonale, vei avea scurgeri, poate dureri, va trebui sa mergi regulat la control, plus ca exista oricand riscul unei sarcini sau al unei infectii jos.

| HeadShoot32 a răspuns (pentru SkyPilot):

Du-te ma in alt colt de camera si plangi. Esti tu doctor de stii tu de chestii d'astea?
Mai, tu iti incepi viata sexuala atunci cand TU simti ca esti pregatita, nu stai dupa sfatu' lu' asta inca 2 ani sa o faci. Daca esti pregatita sa o faci maine, maine o faci. Daca nu, astepti pana cand simti nevoie si simti ca esti pregatita pentru asa ceva.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru HeadShoot32):

Ce sfaturi proaste îi dai? Tu asa ai făcut sex la 15 ani?

| HeadShoot32 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu dragul/draga meu/a, eu i-am dat un sfat sa faca sex atunci cand simte ea nevoia asta, nu i-am zis strict "Fa sex la 15 ani!"

| Alcyon a răspuns:

Cred ca esti prea micuta pentru asta. Viata sexuala nu e ce vezi prin filme. Ea vine la pachet cu: sarcini nedorite, BTS-uri, anumite afectiuni ginecologice etc. Crezi ca esti pregatita sa devii mamica la doar 15 ani? Sa stii ca metodele contraceptive se intampla sa mai esueze (mai ales cand nu ai experienta si nu stii sa te protejezi corect).

| MskDesign a răspuns:

Parerea mea personala este sa duci asteptarea pana la limita maxima.Nu este vorba ca te duci la piata si cumperi 1 kg de mere.Este vorba de ceva foarte frumos si foarte complex, dar in acelasi timp si foarte periculos. Daca el intra-devar te iubeste, va astepta.

| corhaz a răspuns:

Asteapta sigur pana are alta pe undeva pe ascuns.cand nu va avea plan de rezerva va zice ori faci sex ori ne despartim.un baiat nu asteapta.nu fa iluzii

| andradaandradaandradaaaaaa a răspuns:

Eu cred ca ești prea micuța, în timp o sa ai alți iubiți care o sa vezi ca merita mai mult și Îți va parea rau... mai așteaptă cel puțin 1 an toți băieții sunt perfecți la început și sunt potriviți. Pup