| anonim_4396 a întrebat:

Poti ramane insarcinata fara penetrare si fara himen rupt? Daca da, ce se intampla cu sarcina? La nastere se rupe himenul?
Cum trec spermatozoizii de himen? E posibil?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina se formeaza in urma unui proces de fecundatie, adica de unirea/fuziunea celor 2 nuclee, a ovulului cu cel al spermatozoidului. Pentru ca spermatozoizii sa reuseasca sa ajunga la OVUL, sperma trebuie sa ajunga IN VAGIN si de acolo in UTER, indiferent prin ce mod; sex, masturbare, inseminare artificiala. Pe suprafata himenului exista 1, dau uneori 2, sau chiar mai multe gaurele/perforatii, prin care poate intra din exterior in interior/in vagin atat penisul atunci cand membrana himenului este foarte elastica si sperma este ejaculate in vagin, sau doar sperma existenta pe degetele unse, manjite cu sperma cu care este masturbata ''pasarica''. Daca se formeaza si ia nastere o sarcina in urma unui sex sau a unei masturbari precum a fost descries mai inainte in momentul nasterii copilului pe cale naturala, capul acestuia va dilate vaginul atat de mult incat himenul va fi intins atat de mult incat in acel moment acesta se va rupe. Tot prin aceeasi gaurica/perforatie a himenului trece si se elimina lunar menstruatia. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

1. Da;
2. Nimic, evoluează normal;
3. Da;
4. Simplu, la fel cum trece sângele la menstră;
5. Da.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da poti ramane daca iti introduci tu in perioada fertila sperma in vagin, si la nastere da se rupe himenul, daca e nastere naturala, multe femei cu himenul foarte elastic nu scapa de acesta decat la nastere,

| AlexandraMaria08 a răspuns:

Asta ma întreb si eu!