| 3ntzz a întrebat:

Din categoria "intrebari penibila" ( nu e nicio gluma, fac doar haz de necaz )
Deci, eu impreuna cu prietena mea, am decis ( dupa un an si jumatate ) sa...o facem.Nu ca eu nu as fi vrut pana acum.
No, problema este ca intr-o zi ne-am certat urat,am vrut sa vorbim iar ea a crezut ca cea mai buna solutie in momentul acela, ar fi s-o facem.
Tin sa mentionez ca in ziua aia si chiar si cu o zi inainte eram cat se poate de trist si suparat ( tot din cauza certurilor) si....am avut mici deficiente, erectile.
Jenant.
Acea zi s-a terminat ciudat.Nu, n-am facut-o ca na... dupa doua zile de "fericire" nici nu m-asteptam sa "se ridice nivelu politic".
Si ne-am zis ca nu-i bai, data viitoare.
Problema este ca am mai incercat.DE DOUA ORI.
Si acelasi rezultat.
Pentru ca ( cred eu ) nu pot uita prima data in care am incercat.Prima data fiind cel mai jalnic lucru care mi s-a intamplat pana atunci.
Si mi-e frica in continuare, ca atunci cand vom vrea s-o facem din nou, eu iar sa nu fiu in stare de nimic.
Cum Dumnezeu scap de aceasta problema?( eu presupun ca nu e o problema fiziologica)
Culmea este ca toate bune si frumoase....si "tari " pana sa-mi pun prezervativul.Fix dupa ce l-am pus, mi-a "scazut nivelu".
Este cel mai penibil lucru care mi s-a intamplat.
Ce naiba pot face?

15 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai facut o mica obsesie si iti faci singur rau.
Cu alte cuvinte,nu-ti ajunge stresul primei incercari,te mai sabotezi si singur.
Mananca bine,dormi suficient si fa bine si interzice-ti acest gand.
Esti tanar, sanatos, cu pofta de viata, nu are sens sa te impiedici de un amanunt!
Poti incerca sa te observi, pentru ca nu te cunosti indeajuns si nu iti poti controla inca erectia.
Stai cumintel in pat singur si gandeste-te ce anume te excita.Cand ajungi la nivelul cerut,incearaca sa folosesti un prezervativ,daca nivelul scade,opreste-te si ridica-l iar.
Dupa cateva incercari,vei reusi sa nu mai dai inapoi.
Esti intr-o faza in care totul e nou si necunoscut pentru tine asa ca e normal sa fii stresat,dar nu trebuie sa permiti stresului sa-si faca loc in subconstientul tau.
Fa-ti incercarile de mai sus,singur si abia dupa ce iti poti controla corpul,treci la experienta in comun.
Fara sa te gandesti la ce a fost, interzice-ti singur, pentru ca poti, nu gandul ti-e stapan tie, ci tu lui!
Cauta sa nu aveti vreun alt motiv de panica, prelungiti preludiul pana totul pare in regula si va fi bine.
Poti.
Sa fii sigur de asta!

| Zenithf a răspuns:

Si eu am patit asta prima data, eram foarte stresat, abia reuseam sa ma "concentrez" acolo, si cand ma apucam sa pun guma mi se inmuia instant. laughing
Ce am facut eu nu recomand la nimeni, am renuntat la guma. straight face
Ei bine, urma oricum sa ne casatorim, deci la noi nu se punea la fel problema protectiei, asa ca am o mica scuza.
Cel mai bine ar fi daca te-ar ajuta prietena, ca sa poti ramane concentrat la treaba ta, dar fiind si ea fara experienta, poate dura mai mult pana reusiti ceva. Deh, trebuie pus accentul pe colaborare. tongue

| 3ntzz explică:

Am uitat sa mentionez ca amandoi suntem "feciori".

| sofisis a răspuns (pentru 3ntzz):

Sunt si emotiile si stresul de vina. Daca nu te relaxezi, nu ai nici o sansa. Si daca s-a intamplat, ce? Nu te mai gandi de dinainte ca o sa se intample chestia asta. De ce sa se intample iar? E regula? E musai? NU! Deci nu se va mai intampla. Asculta ce zice Ravasy, relaxeaza-te si lasa-te dus de moment. Daca totusi se intampla, nu-ti scoate prezervativul.Roag-o pe prietena ta sa incerce sa te stimuleze cu el pus. Si ar trebui sa mearga lucrurile ca unse.

| 3ntzz explică (pentru sofisis):

Am facut si asta...din pacate, nu-mi iese din cap prima data cand am incercat...si apararent, chiar cred ca "e regula".

| sofisis a răspuns (pentru 3ntzz):

E, e regula pe naiba. Pai daca asta ti=ai bagat in cap...asa o sa fie. Ia nu te mai gandi tu atat de pesimist. Prima data mereu iese ca naiba, mai ales daca ambii parteneri sunt virgini.
Deci, o sa lasi asta sa iti afecteze viata si psihicul? Hai Zoe, fi barbata!

| neutrino a răspuns:

Daca si ea este "fecior", asta poate explica starea ta de frica, de teama ca nu faci fata evenimentului, si iata urmarea. Mai repetati si cu siguranta ca va veni si succesul.

| Emilian65 a răspuns:

Asa se intampla la cei care fac laba des.

| Alcyon a răspuns:

Stai linistit, asa e la inceput. Unora nu li se scoala de la emotii, altii ejaculeaza inainte de penetrare... Nu te mai agita, ca stresul e inamicul erectiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un singur lucru si asculta bine ce iti spun:Totul porneste din psihicul tau:daca nu reusesti sa iti scoti aceasta teama din minte, va fi din ce in ce mai rau. Sper ca m-ai inteles.Mult noroc.

Răspuns utilizator avertizat
| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Nu e o intrebare penibila.
Cu totii dam gresuri la un moment dat functie de emotii si conjunctura.
Nu va mai certati.Stresul e cel mai mare dusman al sexului.Asteptati sa fie totul ok intre voi si apoi cand simtiti nevoia incercati din nou.
Foloseste prezervative mai largi.
Nu sariti peste preludiu.Lucru foarte important pentru ambii parteneri.

| ZambetDeGheata a răspuns:

Daca o sa continui sa fi stresat nu o sa se schimbe nimic. Nu te mai gandi la ce a fost si relaxeaza-te

| missandrab a răspuns:

Un pahar de vin rosu ai incercat?laughing