| Andreea930 a întrebat:

Dintre prezervativele Durex care sunt mai bune? Extra Safe sau Ultra Thin? sunt la fel de sigure amandoua? Pentru a nu preveni o sarcină

21 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Așa după nume, tu ce zici?

| Andreea930 explică (pentru Adry05):

Ultra thin cred că sunt mai subțiri și s ar rupe

| Violleta2022 a răspuns:

Cele ami bune prezervative sunt cele care stau foarte stranse pe penisul barbatului, necontand marca, dar contand enorm sa stea fixe, ca sa nu se rupa.
Siguranta prezervativului nu consta in brabdul lui, ci in cat de fix sta pe penis!
Un prezervativ mare pus pe un cuc mic, este larg, ca atare se a rasucii in timpul sexului pana se intinde la maxim si pocneste.
Asta este criteriu dipa care se cumpara prezervative: masura potrivita, nu brandul!

| corbulalbrosu a răspuns:

Prezervativul ofera o GARANTIE contraceptiva foarte sigura si de asemenea si GARANTIA ca NU se va rupe in timpul actului sexual numai in cazul in care prezervativul folosit ARE MARIMEA POTRIVITA pe grosimea penisului. Prezervativul dupa montarea sa trebuie sa stranga destul de tare penisul, fiindca doar asa va ramane perfect fixat pe penis si dispare orice posibilitate de a se rupe, sau sa fie pierdut si indesat in vagin. Sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ambele sunt la fel de bune.

| Wr3nch a răspuns:

Extra safe daca vrei cea mai mare protectie.

| Andreea930 explică (pentru Wr3nch):

Nu se rup nici astea?

| Wr3nch a răspuns (pentru Andreea930):

Daca dai ca mascatii in usa da. Daca nu ar trebui sa tina.

| Frank51 a răspuns:

Oricum se rupe daca bruscati, ca e extra safe ca e ultra thin, daca e marimea potrivita si nu da ca surdu in clopot, nu se va rupe si ultra thin se simte de 5 ori mai bine.

| Andreea930 explică (pentru Frank51):

Ultra thin nu se rupe?

| Frank51 a răspuns (pentru Andreea930):

Oricare se rupe dacă este bruscat și nu exista lubrifiere destulă.

| Sofer a răspuns:

Extra safe.

| Werrich a răspuns:

Cum adica "pentru a nu preveni o sarcina"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a NU preveni o sarcina recomand a nu se utiliza prezervativ.

| Andreea930 explică (pentru anonim_4396):

Pentru a nu rămâne

| popik50 a răspuns:

"Pentru a nu preveni o sarcina" o dai la liber. Ptr protectie recomand Extra safe. Dar si pentru o siguranta si mai buna, indiferent daca te protejezi, eu as evita saptamana"buclucasa", asta daca stii ca are CM regulat.

| Andreea930 explică (pentru popik50):

Adică?

| popik50 a răspuns (pentru Andreea930):

Adica, daca ai CM regulat de 28 de zile, eviti sa faci sex incepand cu ziua 9 de cand incepe menstruatia, pana in ziua 15-16 pana trece ovulatia sau perioada fertila. Apoi faci sex din nou pana iti vine sangerarea. Dar, asta este valabil doer pentreu femeile cu CM regulat

| Andreea930 explică (pentru popik50):

CM regulat adică?

| popik50 a răspuns (pentru Andreea930):

Ciclu mentrual regulat. Atunci poti calcula cel mai bine care sunt perioadele fertile sau nefertile. Si pentru a evita o posibila sarcina, mai bine eviti saptamana aceea fertila, zic asta ca daca faci protejat este ok oricand dar exista un risc minim sa se rupa prezervativul.

| jkhdjkshnbqahkf a răspuns:

Say that again but slower