| vortex_5084 a întrebat:

Doamna Brigaela am neaparat nevoie de o parere de la dumneavoastra. Sunt adolescent, am aproape 17 ani si am inceput sa ma ingrijorez. Pana anul asta tot ma masturbam cam de vreo 2-3 ori pe saptamana, cateodata mai rar, dar niciodata mai des.si imediat simteam nevoia sa o fac la cateva zile. In schimb acum, de cateva luni ma confrunt cu aceasta problema.Parca nu mai am acelasi chef de masturbare si nici erectii parca nu mai am asa dese si asa puternice. Intre timp de un an aproape m-am apucat de sala si pot sa spun ca incerc sa am o viata cat mai activa,sa ma duc la sala, sa mananc sanatos, sa mai ies cu prietenii(inainte nu prea ieseam) si daca mai si citesc si ma pregatesc pentru scoala chiar ca nu prea mai am timp de masturbare.

Vreau sa va intreb daca e normal sa nu mai simt nevoia aia de masturbare sau de sex. Adica acum daca ma masturbez, o fac pentru ca vreau nu pentru ca sunt impins de stimuli... Nu stiu daca e normal si chiar nu stiu ce sa fac. Unii prieteni inca se mai masturbeaza si nu par sa fie la fel ca mine... Eu din ce stiu abia acum incep sa ma transform in "barbat" nu ar trebui sa am mai mult testosteron? Ma afecteaza sala in vreun fel? Ce sa fac doamna doctor?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este absolut normal atunci cand esti preocupat si obosit sa nu mai simti nevoiea de masturbare. De altfel, cam asa se lasa adolescentii de dependenta de masturbare, devin ocupati si nu mai au atata timp. Nu are absolut nici o legatura cu testosteronul. Sala nu te afecteaza, atat timp cat nu inghiti pe acolo niste prafuri ilegale care sa contina steroizi (si care dau impotenta). Nu trebuie sa faci absolut nimic daca nu iei medicamente, nu ai probleme.

| mihai69 a răspuns:

Dacă vrei să pui NUMAI cuiva o întrebare, fă-o prin mesaj privat.
Atât timp cât întrebarea ta apare public, va putea răspunde la ea oricine.
Așadar, iată: e chiar normal ceea ce povestești tu aici. Stilul tău de viață actual este exact ceea ce se recomandă pentru reducerea frecvenței masturbării. Activitatea fizică și intelectuală susținută te țin ocupat și cu mintea deconectată de stimulii erotici, de aici lipsa „nevoii" de (auto)satisfacere.
Continuă, nu e nimic în neregulă, dimpotrivă - e un stil sănătos de viață. Bravo!

| relian a răspuns:

Nu stiu pe cine cauti dar doctori de genu asta nu stau pe TPU. daca ai intrebari cauta si consulta un sexolog sau urolog.Dna in cauza sta pe net, are timp se pare berechet, da sfaturi pe net si asa mai departe.Tu crezi ca un doctor specialist sta pe net asa dupa tine? Are tip de net de povestile unor copii? si unde chiar pe TPU.Ce naivi mai sint unia.Si ajungi sa ceri sfaturi pentru ce sa faci aici? Problema ta se rezolva intr-un singur fel si anume ia-ti o iubita ceva.mai ales ca spui ca devii sau deja esti barbat.Nu te mai satisface singur ca nu este o optiune.Si nu-ti mai bate tu mintea cu testosteroane si alte chestii care te depasesc. Iati iubita faceti sex impreuna, pune mina pe carte si mai lasa sfaturile "expertilor" de pe TPU. Unde mai pui ca ceri sfatul unei femei pe care nu o cunostii, iar femeile ce vrei sa iti raspunda? Intreaba si tu un baiat, un barbat nu femei care probabil unele din ele nu au facut sex in viata lor, iar altele au facut sex doar sa procreeze.Ce experienta sa aiba si ce sfat bun ar putea sa primesti doar tu stii.

| Emilian65 a răspuns:

Exercitiile de la sala te stimuleaza in bine, in sensul de a nu te mai masturba.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Cainele moare de drum lung si prostul de grija a ce fac altii cu propriul lor organ sexual.