| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am varsta de 14 ani, ma masturbez de 1 an si 8 luni excesiv( o data pe zi) am observat ca in ultimul timp se scoala foarte greu si am o erectie slaba, ma masturbam si cand aveam erectiile slabe dar acum sunt si mai slabe, am rezistat 9 zile am observat imbunatatiri apoi am facut-o iar. Si acum am erectii mai slabe decat inainte. Daca ma voi lasa de acest viciu/obicei ma voi vindeca sunt dispus sa ma las de masturbare pana fac 18-20 de ani doar sa stiu ca ma fac bine, ma voi face bine daca ma las?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, corpul stie ce are nevoie sia cum iti arata ca ce ai facut excesiv in trecut, nu mai vrea sa faci.
De altfel scrie peste tot ca masturbarea excesiva duce la probleme de erectie sau la ejaculari recoce, chiar si la probleme de lipsa a erectiei cand esti cu o fata in pat.
Bine ca ti s-a intamplat acum si inveti din propria experinta, ca frecatul non stop, nu-i sanatos si nici normal.

| Musafuka21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca ma las ma voi vindeca?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Musafuka21):

Bineinteles ca-ti revii, dupa pauze lungi.
Dar trebuie sa fii foarte atent, ca de cazi in patima asta inca odata, iar ai de suferit luni bune pana iti revii.

| Musafuka21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos pentru raspuns, cand o sa imi vine chef ul sa ma masturbez o sa ies afara la o tura prin parc sau ies cu prieteni in oras. Sper sa reusesc sa scap de acest viciu cat mai rapid.

| doctorandus a răspuns (pentru Musafuka21):

Masturbarea nu e un viciu.

| Musafuka21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Jassmina, cand m-am masturbat ultima data (acum 4 zile) am fost excitat la maximum acum cand e in erectie cand incerc sa l incordez nu pot sa l incordez la maxim imi va trece si asta in timp?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Musafuka21):

Nu ai nevoie sa incordezi nimic, ca nu-ti ajuta la nimic.
Dupa cum spuneam, mai lasa obsesia cu cucul si fa ceva util cu mainile si cu viata ta.

| Musafuka21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bine atunci nu o sa il mai ating deloc doar cand urinez il belesc, are ceva?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Musafuka21):

Este recoamandata splarea lui zilnica (dimineata si seara) cu apa calda si sapun.

| Musafuka21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Si inca ceva, am reusit sa ma las de masturbare si mi am luat gandul de la chestiile care ma excitau daca continui tot asa nu o sa am probleme la primul act sexual?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Musafuka21):

Nu se ia in calcul prima oara, fiindca la primul act sexual ai toate sansele sa te scapi pe tine in primele secunde, fiind perfect normal, din cauza emortiilor, ori se pierde erectia.
Vorbim de relatiile viitoare... daca vrei sa faci fata unui act sexual normal, placut si de durata, trebuind ca acum sa eviti masturbarea excesiva ca sa te poti controla pe viitor, sa poti tine partida, cat doresti tu de mult sau intens.

| Musafuka21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci acum o sa lupt cat pot de mult sa nu mai ma masturbez, dar mai am o intrebare... cand o sa am vise umede o sa aiba
ceva?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Musafuka21):

Visele umede nu sunt masturbari, ci ejaculari spontane, involuntare.

| Musafuka21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc enorm, de acum o sa ma schimb o sa ma las de masturbare un timp 2-3 ani.

| Musafuka21 a răspuns (pentru Violleta2022):

A si apropo in timpul zilei nu am erectii doar daca mi o ajut sa zic asa, inainte aveam si erectii dimineata acum nu mai am in cat timp o sa am erectii "spontane" erectii dimineața

32 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Masturbare excesivă poate fi dacă o faci de 10 ori pe zi, nu doar o singură dată.
Nu are legătură erecția slabă cu masturbarea - mergi la medic! Alta e cauza și ar fi bine s-o afli repede.

| Musafuka21 a răspuns (pentru mihai69):

Stiu sigur ca este de la masturbare probleme la inima nu am, totul a inceput acum o luna cand am facut o iar si apoi se scula mai greu am facut o pauza de 9 zile si a revenit putin am facut o apoi iar si de atunci o faceam la 4-5 zile si nu mi se mai scoala la fel, daca ma las de acest viciu ma voi vindeca?

| mihai69 a răspuns (pentru Musafuka21):

Eu o fac de 50 de ani și abia în ultimul timp, după andropauză a început să scadă calitatea erecției. Deci sigur nu e de la labă. Mergi la un urolog.
PS - degeaba ai inima sănătoasă dacă ai probleme cu circulația sângelui. Și e foarte probabil ca asta să fie cauza problemei tale.

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

| Emilian65 a răspuns:

Daca vrei sa nu mai ai probleme cu erectia, lasa-te definitiv de masturbare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Momentan organul sexual adica penisul este in dezvoltare, nu il mai stresa cu masturbarea deoarece nu este dezvoltat, după varsta de 18 ani se maturizeaza organele sexuale si la fete si la baieti.

| Musafuka21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci daca ma opresc din masturbare pentru 4 ani imi voi reveni sau voi avea tot erectii ca acum?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai IQ de doua cifre, nu-i asa?

| doctorandus a răspuns (pentru Musafuka21):

Google:

sex use it or lose it

| Musafuka21 a răspuns:

Tin sa mentionez ca erectia este slaba de o luna si 15 zile cred si ceva si m-am masturbat la 2-3 zile am rezistat si 9 zile si atunci am observat o imbunatatire a erectiei dar m-am starnit iar si am inceput iar, acum am o erectii slabe. acum incerc sa ma las pentru 3-4 luni sau de cat este nevoie pentru vindecare, ma voi vindeca daca m-am masturbat in timpul problemei cu erectia? Acum incerc sa ma las ies pe afara vad eu ce fac doar sa ma las. Vreau un raspuns.

| Musafuka21 a răspuns:

Scuzati-mi gramatica dar sunt ingrijorat si scriu cat mai rapid.

| darrio2007 a răspuns (pentru Musafuka21):

Daca tot spui ca esti ingrijorat lasa-te de acest viciu.

| Musafuka21 a răspuns (pentru darrio2007):

Salutare, daca ma voi lasa pentru o perioada foarte lunga pana la 18-19 ani sau definitiv ma voi vindeca?

| Musafuka21 a răspuns:

Mai bine nu scriai. nu ma ajuti cu nimic, eu incerc sa ma las si tu ma incurajezi sa o fac iarlaughing?

| Musafuka21 a răspuns:

Eu unul o sa las prietenul meu cel mai bun (mana stanga) pentru urmatorii 4 ani.

| Musafuka21 a răspuns:

Cine a spus asta? Daca ma las de masturbare asta nu inseamna ca voi fi virgin dude, o sa imi fac o iubita mai tarziu cu care voi face sex etc daca ma las de masturbare nu inseamna ca nu voi mai face sex... daca tu te ai decis sa iti pierzi virginitatea la 15 ani uite ca eu mi o pierd la 17-18 ani.

| doctorandus a răspuns (pentru Musafuka21):

Lasa vrajeala si mergi la medic. Lipsa erectiei este semn de probleme mai grave, asa ca cere si trimitere la cardiologie (are legatura).

| Musafuka21 a răspuns (pentru doctorandus):

Am fost la cardiolog dar inima mea nu are nimic, stiu sigur ca este de la masturbare, daca ma voi lasa ma voi vindeca?