| Utilizatoare123 a întrebat:

Dupa 6 ani impreuna cu iubitul meu, cred ca avem niste probleme. A fost si vina mea, si a lui. Rar am facut gesturi romantice unul pentru celalalt, actul sexual nu a fost foarte variat... La inceput era o chimie extraordinara, nu ne-am fi saturat unul de altul. Acum ma simt foarte rau pentru ca sincer, nu mai simt atractie deloc. El inca ar vrea sa o facem, dar simt ca nu se mai uita la mine cum se uita, parca s-a plictisit, la fel ca mine. Totusi, respectul, intelegerea, bunatatea lui nu au disparut si pot spune ca ne intelegem de minune, nu ne vedem despartiti. Singura problema e sexul. Ma straduiesc sa fiu atragatoare pentru el, sa ne atragem din nou, dar parca nu mai pot si imi e rusine. Voi ce ati face in acest caz? Ma doare sufletul la ideea ca ne-am putea desparti la un moment dat. Noi am luat in calcul o idee ceva mai neconventionala - sa incercam sa ne satisfacem nevoile cu altcineva si sa vedem daca asta poate aprinde un foc intre noi din nou sau vom ramane ca doi prieteni. Imi e teama sa fac pasul asta. In acelasi timp, simt ca trece tineretea si eu nu ma mai bucur de sex. Ce pareri aveti? Mi-as dori sa raspundeti cu o minte deschisa si respect.Multumesc mult.

17 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sexul fara casatorie nu are binecuvantarea Creatorului, pe termen lung aduce frustrare, dezamagure, neimplinire
Cred ca cel mai bine ar fi să va cereti iertare de la Dumnezeu pentru pacatul curviei in care ati trait atâția ani, si sa cereți sa ca curateasca truoul, sufletul si mintea cu sangele Mantuutorului Hristos si ati stabili cat mai reoede data nuntii si ati alege sa nu mai faceti sex deloc pana atunci Nu te bucuri cu adevarat de sex decat atunci cand canstiinta te aproba, iti transmute ca si Creatorul se bucura impreuna cu tIne de placerea ta. Am avut prieteni care au facut asa si au avut pe urma o relatie de famile fericita si un sex implinitir.
.E o idee foarte peoasta sa mai incercati si cu altii. Daca ati reveni pe urma, ar unterveni si o gelizie frusrranta si daca v-ati desparti si ati fi cu altcineva ati ati duce in suftet si in pat tot timpul si filmul acual, mai ales partile bune, ati face mereu comparatii ati suferi sa-l sa_stiti pe celalat in intimitate cu altcineva, etc

| Simpatic a răspuns:

"Noi am luat in calcul o idee ceva mai neconventionala - sa incercam sa ne satisfacem nevoile cu altcineva si sa vedem daca asta poate aprinde un foc intre noi din nou sau vom ramane ca doi prieteni"

ideea aceasta ar putea fi buna dar doar in acele cupluri care fie faceau/fac videochat fie sunt swingeri convinsi, in relatia de cuplu a unor oameni ceva mai "seriosi" din acest punct de vedere ceea ce ar insemna un sex de tip open-mind ar putea pune capat unei relatii, raportat la situatia voastra nu vad cum ar putea sa imbunatateasca acest tip de sex in 3 sau in 2 cupluri relatia, dar poate nu vad eu toate piesele acestui puzzle!

| Utilizatoare123 explică (pentru Simpatic):

Ne gandeam ca poate o sa ne fie dor unul de celalalt daca facem asta. Dar nici eu nu sunt sigura. Nu am facut niciodata asa ceva...

| Simpatic a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Pana la urma puteti incerca, oricum dati o sansa in viziunea voastra asupra relatiei nu? asa ca ori iese mai bine ori mai rau dupa asta

| dullcat a răspuns:

Ambele scenarii au aceleasi doua finalitati, in sensul ca atat cand decideti sa rezolvati din interior, fie veti avea succes fie veti ajunge la despartire, cat si in cazul in care apelati la persoane din exterior pentru sex, fie va functiona fie va iesi un dezastru care tot la ruperea relatiei va duce.

| VoidEternal a răspuns:

Întrebarea e ce te faci daca îți găsești pe altcineva și peste inca 6 ani constați că și de acolo a dispărut chimia? Cred că trebuie să abordezi problema diferit.

Partea cu alți parteneri de sex nu are cum sa fie o strategie buna din punctul meu de vedere. Nu prea are cum sa va aducă înapoi împreună.

Eu as recomanda terapia de cuplu, poate găsiți cauza care v-a adus in situația asta.

| Miruna333 a răspuns:

Cand nu mai e sex, nu mai e nimic. Relatia devine platonica, nu mai sunteti parteneri romantici. Trece viata si tineretea pe langa tine si tu te minti singura. Iti spun din experienta. Sunteti mai mult prieteni si normal ca nu te vezi despartita de el, a intervenit obisnuinta dupa 6 ani. Faptul ca nu simti ca nu mai poti si iti este rusine, spune multe.
Eu personal as parasi relatia si as cauta pe cineva care ma doreste, pe care il doresc si in care sexul este de calitate, de acolo pleaca totul, de aici si multe persoane care insala si se plictisesc unele de altele.
Puteti sa faci pasul cu alte persoane, poti citi despre asta online, multe cupluri s-au bucurat de alegerea facuta. Insa, odata facut, nu mai este cale de intoarcere, insa, din punctul meu de vedere, nici nu ai ce pierde. Cu cat stai mai mult cu persoana nepotrivita, cu atat vei amana sa intalnesti persoana potrivita.

| Utilizatoare123 explică (pentru Miruna333):

Ma doare sa citesc raspunsul tau, si asta pentru ca stiu ca ai dreptate...

| LoveSleep a răspuns (pentru Miruna333):

Ce inseamna sex de calitate si in ce masura poate exista el la o relatie de peste 5 ani?
Cum iti dai seama ca nu ai sex de calitate - si e rau.
Si cum iti dai seama ca nu ai sex de calitate - si e de inteles, ca va cunoasteti de o viata?

Sau nu e niciodata de inteles?

| Utilizatoare123 explică (pentru LoveSleep):

Sexul de calitate e de fapt conexiune profunda intre doua persoane care se atrag foarte mult fizic, energetic, cand simti ca esti prezent in fiecare secunda de placere, esti acolo si nu te mai gandesti la nimic altceva, doar la placerea partenerului.

| Miruna333 a răspuns (pentru LoveSleep):

Sex bun, de care te bucuri de fiecare data, unde nu intervine rutina, unde nu uiti sa faci sex sau esti prea obosit. Faci de placere si din dorinta, sa iubesti, sa iti simti partenerul
Simti cand e sex de calitate, si cand nu. Daca nu te mai bucuri de sex, e clar. Normal ca e de inteles

| LoveSleep a răspuns (pentru Miruna333):

Ai avut vreo relatie care a trecut de 5 ani in care ai simtit toate astea la sex?

| Utilizatoare123 explică (pentru LoveSleep):

Am avut, dar nu de 5 ani.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru Miruna333):

Ce gandire sinistra ai fata laughing)) sexul e important, dar nu e totul. Mai ales dupa 6 ani, exista terapie de cuplu, exista jucarele, daca toata relatia ta sta in sex inseamna ca e degeaba. Ai o papusa gonflabila langa tine, nu o persoana pe care o iubesti

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru LoveSleep):

A avut pe naiba, acum 4 ani era virgina. E mitomana.

| Miruna333 a răspuns (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Fiecare gandeste cum vrea si face cum vrea happy Asta este fix gandirea mea, sinistru nu e nimic. Sexul nu e totul, cum nici iubirea nu e totul. Daca ai iubire, dar fara sex, nu faci nimic. Iar sex, fara iubire, in relatie, acelasi lucru. Este exact inversul. Cand iubesti pe cineva, vrei sa il simti, vrei sa il iubesti cu toata fiinta. Zici ca ar fi ceva rau sa faci sex, cum ganditi unii, ma speriati.

| dragodana a răspuns:

Salut!
A murit chimia, atractia.Ati intrat in rutina.
Ati incercat sa schimbati ceva la actul sexual? Gen role-play, lenjerie intima mai deocheata, schimbati decorul.
Toti avem fantezii. Puneti-le in aplicare.
Ideea cu a face sex cu alte persoane e proasta.Cum sentimentele intre voi au murit, veti vrea sa fiti cu persoana noua.
Mai bine fiecare pe drumul lui. Daca e sa fiti impreuna, drumurile voastre se vor reuni.