| anonim_4396 a întrebat:

După cât timp de la actul sexual, femeia simte schimbări? Care să o facă să creadă că ar putea fi însărcinată

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca fata/femeia nu este insarcinata, nu are ce schimbari sa simta sau sa apara, deloc.

Semnele de sarcina apar dupa 3 saptamani de la fecundarea ovului, si sunt strict in functie de corpul femeii, putand sa nu aiba nici un simptom de sarcina, sau sa aiba: greturi, varsaturi, dureri de burta si evident, lipsa menstruatiei.

| dullcat a răspuns:

Cam prosteasca intrebarea. Daca nu stii educatie sexuala vei interpreta orice schimbare ca un semn de sarcina.

| Holiday a răspuns:

Cel mai evident semn al sarcinii este lipsa ciclului menstrual. Desi lipsa lui poate avea si alte cauze, principalul motiv, la femeile inca fertile, este sarcina. Deci, in momentul in care se intampla asta, iti poti pune serios problema unei eventuale sarcini.
Restul, de tipul greata, oboseala, etc, nu apar obligatoriu, nici nu sunt de cele mai multe ori un semn al sarcinii, ci au alte cauze. Iar cresterea burtii apare mult mai tarziu.

| Miruna333 a răspuns:

De la o sapt-pana la cateva saptamani, nu e o regula, fiecare persoana e diferita, unele femei nu au deloc

| FindMyName a răspuns:

Răspunsul depinde de creșterea nivelului hormonului de sarcină. Nu este un răspuns anume.
Dar totuși uite câteva semne(simptome) care le simți când ești însărcinată sau cand apare sarcina:
- în primul rând îți creste burta
- greață (sau chiar vomiți)
- oboseală
- absența menstrei (ciclului)
Țin sa menționez că odată ce penisul a ejaculat în vagin, atunci poți rămâne însărcinată. In vagin ajung aproximativ 300.000.000 spermatozoizi, dar doar 100 ajung la ovul si, din acestia, unul singur il va fecunda.
Prin ejaculare se elimina aproximativ 3 ml de lichid ce contine pana la 300 de milioane de spermatozoizi.

| dullcat a răspuns (pentru FindMyName):

Nu iti creste burta in primul rand. Abia din saptamana a 5-a incepe si abia din saptamana a 14-a devine vizibila.

| Anuseabusea a răspuns:

Cam la 1 luna