| Costinamiha a întrebat:

Dupa cat timp de la terminarea primului Blister trebuie sa-mi vina ciclul? Trebuie sa-mi vina neaparat in a2-a sau a3-a zi dupa ce le-am terminat? Va rog sa-mi raspundeti

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se porneste de regula in ziua a 2-a sau a 3-a a pauzei de 7 zile dintre cele 2 blistere. Prima pastila de pe urmatorul blister se administreaza in a 8-a zi din momentul terminarii primelor 21 de pastile indiferent daca menstruatia s-a terminat deja, sau inca se manifesta. Multa sanatate.

| Costinamiha explică:

Si daca nu a inceput in aceste zile? Inseamna ca am ramas gravida? Imi este foarte frica, daca nu-mi vine in cele 7 zile ce sa fac?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Costinamiha):

Daca menstruatia nu se va porni in cele 7 zile de pauza va trebui sa-ti faci un test de sarcina acasa pe baza de urina sau intr-un laborator de analize medicale printr-o analiza sangvina.

| Costinamiha explică:

Dar le-am luat corect din prima zi de ciclu, si le-am luat la aproximativ aceeași ora, primul contact la am avut la a cincea pastila, al doilea la a treisprezecea, iar al treilea la cea de a douăzecea, toate contactele ai fost fara ejaculare in vagin. Sunt șanse sa fiu gravida, chiar daca a fost primul Blister?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Costinamiha):

Probabilitatea de a fi insarcinata este extrem de mica, teoretic IMPOSIBILA. Protectia oferita de aceasta metoda este de peste 99%. Insa nu se poate omite niciodata in totalitate acea imfima posibilitate chiar daca este sub 1%, Poti fi linistitiat deoarece sigur va fi bine. Sanatate.