| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cate zile dupa ce ai fost pe stop (ciclu) poti sa faci sex fara sa ramai insarcinata? (fara metode contraceptive)

2 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Nu există nicio garanția pentru a nu rămâne însîrcinată prin metoda asta. Înt-un an de zile cam 1 femeie din 4 care folosesc numai metoda asta rămâne gravidă.
Se numește metoda calendarului și se calculează așa.
Se notează într-un calendar data de înepere a menstruațiilor în ultimele 6 luni, pentru că de obicei variază. Din cel mai scurt ciclu se scade 19 pentru a afla perioada teoretica preovulatorie. Din cel mai lung ciclu se scade 10, pentru a afla începutul peroadei postovulatorii.
Exemplu. Cel mai lung ciclu 31 de zile, cel mai scurt 25 =>
25-19=6 zile perioada de infertilitate de după prima zi a menstruației (cu tot cu menstruație)
31-10=21 zile, începutul perioadei de după ovulație.
După cum poți vedea, perioada în care e așa zis "sigur" să faci sex este scurtă. Chiar dacă ai folosi și alte metode naturale tot există un risc, chiar dacă nu ejaculezi înauntru și chiar dacă fata monitorizează mucusul cervical și temperatura bazală (deși puține știu cum să facă asta).
Așa că îți recomand să folosiți prezervativul sau pilulele anticoncepționale dacă medicul ginecolog al partenerei îi spune că este ok.

| Aky5 a răspuns:

laughinglaughinglaughinglaughing anonimus 24 esti fata sau baiat 10 zile inainte si dupa laughing rasul curci ia si cauta pe net in cazul in care nu poti merge la un ginecolog sau sa ai pe cinava care e la medicina! k fata poti ramane insarcinata si pe perioada menstruatiei in cazul in care ai un contact sexula... cauta pe si pe GOOGLE bafta