| blondix29 a întrebat:

Scuze ca va deranjez as dori sa stiu si eu cu cate zile e bine sa faci dragoste inainte sau dupa perioada de ciclu ca sa nu ramai insarcinata?

6 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Varianta mai sigura si fara reactii adverse este prezervativul, care te apara si de boli. O alta varianta de a te proteja sunt anticonceptionalele... care - din pacate - au reactii adverse destul de neplacute.
Pentru ceea ce vrei tu sa afli trebuie sa ai un ciclu regulat. Ciclu inseamna din prima zi a menstruatie pana cu o zi inainte de urmatoarea menstruatie (sangerare). Ovulatia se petrece cu aproximativ 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie... La un ciclu regulat de 28 de zile ovulatia are intre zilele 10 si 17... Trebuie sa iei in considerare faptul ca spermatozoizii pot trai in corpul tau cateva zile. Uite niste link-uri unde gasesti mai multe detalii.
http://www.copilul.ro/Cum_calculam_perioada_fertila-a2888.html
http://www.copilul.ro/......-a348.html

| Linda a răspuns:

Din cate stiu eu 2-4 zile dupa ciclu si 6-8 inainte de venirea urmatorului ciclu.

| maxQ a răspuns:

laughing Mai bine ia un prezervativ si rezolvi problema...

| annda a răspuns:

Eu spun sa folosesti prezervativu sa nu te trezesti dupa 9 luni ca trebuie sa cumperi scutecedevil

| florar a răspuns:

Nu exista garantie asta e tot ce trebuie sa stii, preservativul. tataie

| kayan a răspuns:

Corect. lasa calculele, ca s-ar putea sa-ti dea cu virgula si sa te trezesti ca iei in greutate si mananci pentru doi.

prezervativele sunt ieftine si mai sigure. ar fi o idee sa le folosesti...

spor!