| Antonela17 a întrebat:

Dupa ce te dezvirginezi cat timp iti intarzie menstruatia?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Nu există o "regulă" conform căreia trebuie să întârzie menstruaţia după dezvirginare!

Uneori se întâmplă şi acest lucru - dar acest aspect diferă de la fată la fată, la fel ca şi perioada de întârziere...

Apoi e foarte important să fi făcut dragoste "protejat" ( folosind prezervativul ) - chiar dacă ai făcut de prima dată, e posibil să rămâi însărcinată ( dacă nu v-aţi protejat ), deoarece unele fete sunt mai fertile în momentul dezvirginării ( când se poate produce o "ovulaţie spontană" )!

Dacă nu aţi folosit prezervativ, atunci îţi recomand să faci un test de sarcină ( pentru mai multă siguranţă ), să nu ai surprize neplăcute!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat.

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat – iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Vorbim despre ciclu REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine la acelaşi interval/număr de zile.

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, DECÂT DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială", să faci un test de sarcină ( dacă ai ciclu regulat ) la cel puţin 1 săptămână de la data la care trebuia să-ţi vină ciclul ( dacă va întârzia ) – SAU la cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual „neprotejat"; iar dacă ai ciclu neregulat, să repeţi acel test la 3 zile după ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Cam asta ar fi...

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu e o regula ca trebuie sa ti intarzie menstruatia, poate iti vine cu o zi mai repede sau mai tarziu dar dezvirginarea nu are de a face menstruatia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai 9 lunilaughing Glumeam:* nu are treaba (daca nu ai ramas insarcinata), daca esti sigura ca nu esti insarcinata atunci e alta problema nu dezvirginarea:d nu are treba una cu altahappy fa otutsi un test de sarcina si mergi la ginecolog!

| blueSky_3324 a răspuns:

Daca n-ai rms gravida nu-ti intarzie, dar n-are nici o legatura menstruatia cu dezvirginarea. funda;-)

| Onitzaaa a răspuns:

Dezvirginarea nu are nici o legatura cu menstruatia.