| Plushul a întrebat:

E necesar sa urinezi după contactul sexual dacă el nu și-a dat drumul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul fatelor este cu totul inutil sa urinezi dupa terminarea actului sexual, fiindca actul de a urina ar reprezenta o preventie sau o protectie cu totul ineficienta, datorita faptului ca urina este eliminata prin uretra adica printr-o gaurica situata la cca. 2 cm deasupra intrarii vaginale. In consecinta eventuala sperma ejaculata in vagin, NU poate fi eliminata cu ajutorul urinei asa cum se intampla in cazul barbatilor, fiindca urina pur si simplu NU trece prin vagin. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

E necesar dacă te trece laughing

| Hammurabi a răspuns:

Normal că e necesar dacă te scapă.
Că doar n-o să aștepți să se recicleze.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Urinarea dupa contactul sexual nu este o metoda anticonceptionala, dar s-a dovedit eficienta in prevenirea infectiilor urinare joase (cistite-infectii ale vezicii urinare) la femei la care aceste infectii repetate au o legatura cu actul sexual. In timpul actului sexual bcteriile ce colonizeaza in mod normal zona genitala externa (sau ajunse aici prin deplasare de la nivelul anusului - ex.: E.coli), au posibilitatea de a "urca" in vezica prin uretra datorita masajului meatului uretral (zona externa a uretrei - pe unde urinezi). Vezica, pe de alta parte este sterila (fara bacterii), iar o astfel de ascensiune a microorganismelor determina aparitia cistitei.

| 90210 a răspuns:

Da. Nu conteaza daca e cu prezervativ sau fara este important sa urinezi pentru ca daca nu urinezi poti avea infectii urinare. Poti sa cauti pe google si o sa gasesti exact ce-ti spun si eu. In timpul actului sexual pot intra microbi sau lubrifiant si poate irita zona deci e important sa urinezi, dar urinarea nu previne sarcina.

| TistarKNL a răspuns:

Te ajuta sa urinezi ca sa nu faci infectii urinare. Nu are legatura cu sarcina. Daca a ejaculat si urinezi, nu scazi cu nimic sansele de a ramane gravida.