| Alli23 a întrebat:

Este normal ca la 14 ani, pe langa faptul ca ai o relatie cu un baiat de 2 ani, sa intretii relatii sexuale cu el?

17 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cum sa ai o relatie cu un baiat de 2 ani? Ala abia o terminat de supt la tata, nu cred ca-i pregatit de asa ceva inca... :-o

| Zenithf a răspuns:

Serios, ce relatie poate exista intre doi (inca) copii? Si sa nu mai mentionez de lege, care incadreaza actul sexual cu o persoana mai mica de 16 ani la corupere de minori, considerata la fel de grava ca violul.

| mona a răspuns:

Nu mi se pare normal ca la 14 ani sa intretii relatii sexuale

| Doηηa a răspuns:

Ce-i cu harababura asta domne'?!

| thegatekeeper a răspuns:

Nu mi se pare deloc normal sa iti incepi viata sexuala atat de devreme, desi se practica, in ziua de azi. Are multe dezavantaje de care nimeni nu prea mai tine cont, cand vine vorba de asta, din pacate.

| Adrianetc a răspuns:

Nu este normal din punct de vedere fizici dar nici psihic. Ma mir cum la 14 ani sa ai asemenea gandiri si idei. Pe langa faptul ca ogranismul nu este in totalitate dezvoltat pentru acest act. moralitatea are de suferit.Dar uite ce face Internetul, Tv, revistele din copii si din oamenii care inca nu pot filtra diversitatea! Eu cred ca aici intervine si educatia

| ywar a răspuns:

La 14 ani? Voi nu aveti alte preocupari mai bune. Burta pe carte! asta trebuie sa faceti. Si in plus - la 14 ani ce ai auzit tu despre sex? Maturitate ioc...

| Alcyon a răspuns:

Nu e normal sa ai astfel de preocupari la 14 ani. Sexul nu e o joaca, fiindca iti poate schimba radical viata, intr-un mod nedorit. Gandeste-te ce s-ar intampla daca ai ramane gravida la o astfel de varsta. Ai fi nevoita sa renunti la scoala si sa cresti un copil pe care nu ti l-ai dorit. Daca n-ai bacul, nici vanzatoare la magazin nu poti sa te angajezi. Ce-o sa faci? Cum o sa te intretii pe tine si pe un bebe? Metodele de contraceptie din pacate nu sunt sigure 100%. Uita-te sa vezi cate fete se plang, ca li s-a rupt prezervativul. Daca n-ai experienta, e si mai rau, fiindca nu stii sa te protejezi corect si riscul este mare. In afara de asta, statisticile indica faptul ca femeile care-si incep devreme viata sexuala sunt expuse pericolului de a face cancer de col uterin. De ce? Fiindca in adolescenta relatiile nu tin. Nu se stie daca vei fi cu acelasi baiat si peste un an sau doi. Si cu cat ai mai multi parteneri, cu atat se maresc sansele de a lua o boala. Nu mai spun, ca la varsta asta, corpul tau nici nu e destul de dezvoltat, pentru relatii sexuale. Mai era o fata pe-aici, de varsta ta, care-si incepuse viata sexuala devreme si se plangea ca are rani si dureri la contact. Nu e ce vezi prin filme, sa stii. In realitate, placerea vine cu experienta. Daca nu esti pregatita pentru acest pas si nu te cunosti bine dpdv sexual, n-o sa simti mai nimic. Sau dimpotriva, o sa ai dureri. Asa ca stai cuminte, ca nu se intampla nimic daca mai astepti cativa ani.

| benga94 a răspuns:

NU! Cu toate ca sunt baiat te indemn sa nu faci prostia! Esti prea mica, nu se stie cit ramai cu el, azi esti maine nu mai esti, mai tirziu iti va parea rau!

| SebastianCMT a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin normal... La 14 ani mi se pare prea devreme, dar acuma in generatia noastra totul e posibil. Daca il iubesti si tii la el si intelegi ca sunt si niste riscuri poti face ce vrei e VIATA ta.

| Unstopable a răspuns:

Da... nu este nici o problema happy

| Muffinss a răspuns:

Sunt convinsă că e absolut anormal.winking Fă-ți un hobby, croșetează, învață pentru școală, citește, nu asta.

| Srdjan99 a răspuns:

Nu cred ca este normal sa intretii relatii sexuale la 14 ani mai ales daca esti fata, deoarece risti sa ramai insarcinata. Mai bine inveti pentru capacitatea din Iunie happy

| rux2828 a răspuns:

100% nu e normal incepe si tu de la 17 ani

| elenna01 a răspuns:

14 ani?
Totusi...este o varsta destul de frageda.Organismul nu este dezvoltat indeajuns, nu este pregatit pentru asa ceva.

| Iuliaaaaaaaaaaa a răspuns:

Wtf?! La ani tai iti arde de asa ceva? Nici macar iubit nu ar trebui sa ai. Gandeste putin. Ai 14 ani, iti pierzi timpul cu un baiat, mai vrei si sex. La ani astia ar trebui sa te distrezi cu prietenii in timpul liber, sa citesti, sa scrii, sa iti faci amintiri pe care sa le poti transmite mai departe copiilor, nepotiilor, etc. Ce o sa le zici "Aa. pai eu am facut niho niho de la 14 ani si da, atunci v-am facut si pe voi pentru ca sunt proasta". Crede-ma ca [,] cunosc o fata care a ramas insarcinata la varsta asta si nu iti poti imagina ce s-a intamplat cu ea. Au dat-o afara de la scoala, nu vor sa o angajeze nicaieri, parintii au dat-o afara din casa si este nevoita sa stea cu familia baiatului care mai are inca 10 frati. Trist, nu? Ei bine eu zic ca e mai bine sa inveti, anul asta sau anul viitor ai examene, in rest sa te distrezi cat poti de mult cu PRIETENII tai. Iti propun si sa te desparti de "iubitul tau", ai destul timp pentru iubire cand mai cresti.

| Kiym a răspuns:

Buna, am 13 ani si sunt fata voiam sa-ti spun doar ca : Tu chiar crezi ca daca doamne frereste [ pentru tine ] o sa ramai insarcinata o sa vina cineva sa te ajute, te vei face de ras la toti, mai ales cand parinti tai o sa afle asta mai mult ca sigur te vor da afara din casa, de ce pentru ca iai facut de ras in ultimul hal, iar iubitul tau chiar crezi ca te va ajuta sa cresti copilul hahaha nici de cum si la urma urmelor ce este vina lui ca tu ai fost asa fraera [ fara suparare]... Sa zicem ca ai facut sex dar nu ai ramas insarcinata, mama ta odata si o data te va duce la ginecolog, iar atunci ce sa vada ca fata ei nu mai este virgina, iar atunci te va intreba, iar tu ce vei face o vei minti si chiar daca ii vei spune adevarul tot vei fi aspra pedepsita. Scuze daca nu am scris corect dar nu am mai scris de mult in romana.