| Ch3ls3a91 a întrebat:

Este posibil să rămâi însărcinată dupa 5 zile de la terminarea problemelor? Am făcut sex neprotejat, dar fara finalizare " înăuntru ".

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa trecerea a 5 zile de la terminarea MENSTRUATIEI (deci nu a problemelor), ciclul menstrual a ajuns in cea de a 8, 9 sau a 10-a zi a sa, adica in momentul in care se poate forma sarcina.
-- Daca in mod sigur sperma NU ajunge in vagin, in acea situatie formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
--- Daca actul sexual este intretinut in perioada zilelor de menstruatie, sau in zilele imediat urmatoare, in astfel de cazuri pot sa existe si situatii in care exista posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit numai in cazul in care actul sexual s-a terminat cu ejcularea spermei in vagin si acest lucru se produce in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau intruna din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale. Insa aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte DEREGLAT, sau este FOARTE SCURT.
Reiese ca posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile.
Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se produce :
-- in a 7-a zi a ciclului de 21 de zile,
-- in a 8-a zi a ciclului de 22 de zile,
-- in a 9-a zi a ciclului de 23 de zile.
Si ca atare rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa chiar si de prin a 3-a sau a 4-a zi a ciclului fiindca sperma cu spermatozoizii in ea, daca ajung in vagin in acest moment, pot sa supravietuiesca in jur de 3-4 zile (in mod exceptional 5 zile) incat sa fecundeze ovulul care apare in a 7-a a 8-a, a 9-a sau chiar si a10-a zi a ciclului.
De asemenea daca ciclul menstrual are lungimea de 24-25-26 de zile PERIOADA FERTILA se suprapune peste intervalul zilelor situate intre a 7-a si a 12-a zi a ciclului.
Dar daca partenerul de sex este experimentat si capabil sa-si retina perfect ejacularea, in acel caz teoretic este imposibil sa se formeze o sarcina chiar si daca sexul este mereu neprotejat. Multa sanatate!

| Ch3ls3a91 explică (pentru corbulalbrosu):

Cu lichidul seminal nu se poate rămâne însărcinată?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ch3ls3a91):

In mod normal NU. In anumite conditii DA.
Am sa repet raspunsul urmator tuturor celor care in mod gresit vehiculeaza idei, presupuneri si pareri false si eronate in privinta lichidului preejaculator. Pentru informarea corecta a persoanelor lipsite de cunostinte medicale corecte, acestia trebuie sa afle/sa stie ca lichidul este inofensiv, fiindca are rolul de a lubrifia glandul penian (capul penisului) cu scopul de a usura decalotarea (belirea) penisului. Insa principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite ori urme de URINA ramase in ea, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui pH neutru propice vietii, pentru ca atunci cand ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa intalneasca/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care NU sunt interconectare si NU sunt nici in legatura cu vreo glanda sau vreun organ al aparatului reproducator masculin, adica cele care produc lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus : NU au legatura cu vezicula seminala, cu prostata sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau in momentul producerii sale.
Insa dupa momentul in care se produce deversarea lichidului preejaculator in uretra penisului, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se produca contaminarea printrun proces de amestecare cu resturi de sperma care au ramas de la o ejaculare anterioara, care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, fiindca asa cum am specificat lichidul preejaculator este produs de glandele amintite existente in organismul barbatilor in cu totul alt scop si rol. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este posibil sa ramana gravida.