| JeJeleu a întrebat:

Eu cu prietena mea am facut o prostie si ne am frecat sa zic asa, fara haine. Nu mi-am dat drumu, nu am introdus-o aproape deloc doar ne am frecat ffoarte aproape. E posibil sa fie insarcinata? Are ciclu neregulat si i-a intarziat 12 zile... Poate e de la stres dar spuneti-mi, a mai patit cineva asa ceva?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca are ciclul neregulat, intrazierea nu face sens, ca nu se poate calcula asa ceva!
Totusi, daca v-ati jucat cu un penis in erectie la intrarea in vagin, se pot intampla si accidente.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclului menstrual NEREGULAT nu se poate folosi cuvantul/termenul de INTARZIERE fiindca este imposibil de a fi anticipata lungimea ciclului deci devine imposibila si determinarea zilei de incepere a menstruatiei. Din punct de vedere medical este considerat ca fiind perfect normal atat ciclul foarte scurt cu durata de 21 de zile cat si ciclurile lungi de 35 de zile sau cele foarte lungi de peste 42-49 de zile. Lungimea fiecarui ciclu menstrual este stabilit de modul de functionare a glandelor endocrine care dirijeaza intreaga activitate hormonala din organism. Nu ti se poate da un raspuns cert, exact sau corect, cel putin din 2 motive si anume : 1. ) fiindca se stie ca o sarcina se poate forma DOAR in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, perioada care in cazul prietenei tale nu se poate stabili/determina si 2.) nimeni nu poate sa stie cu adevarat cat esti tu de capabil sa-ti retii perfect ejacularea. Insa analizand cele descrise in intrebare se poate aprecia ca fiind extrem de mica daca nu chiar imposibila nasterea unei sarcini in astfel de conditii. Ar fi bine ca pe viitor sa fiti mult mai grijulii si cat se poate de responsabili in tot ceea ce faceti. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai penetrat-o si nu ai ejaculat in ea, nu-ti face griji, nu a ramas gravida.

Răspuns utilizator avertizat