| cosm1n_9149 a întrebat:

Eu zic ca sunt 2 tipuri de dragoste si anume : dragoste si dragostea adevarata.
Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Tu ai dreptate cosm1n. Exista indragostirea, sentimentul acela placut de inceput, cu fluturasi in stomac, cand poti sa faci multe lucruri inimaginabile desi tie ti se par perfect normalehappy. Si mai exista dragostea adevarata cea care dureaza ani, chiar toata viata uneori.Este insa adevarat ca poti iubi de mai multe ori in viata.Ideal ar fi sa o faci doar o data dar bine!

7 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, eu cred ca exista o singura dragoste, adica cea adevarata, cealalta daca nu e adevarata inseamna ca nu e dragoste ci altceva, interes, atractie orice in afara de dragoste, daca nu e adevarata inseamna ca nu o poti numi dragoste, daca nu e adevarata inseamna ca e falsa, dragostea adevarata este un sentiment adevarat, pur, puternic, ori e dragoste adevarata ori e cu totul altceva.

| tyana a răspuns:

Nu esti un romantic incurabil ci un om cu capul pe umeri.Am cunoscut persoane care spuneau "te iubesc" atat de usor ca si cand ar spune buna ziua! A spune cuiva "te iubesc" e un act de mare responsabilitate pentru ca acea persoana chiar poate pune suflet si atunci cand se produce despartirea isi simte inima facuta praf.
Referitor la tine si la ce simti inca pentru prietena ta, de ce nu va reluati relatia? E clar ca o iubesti si ea a fost extrem de speciala pentru tine din moment ce nu o poti uita.happy. Incearca!

| tyana a răspuns:

Cosm1n asculta-ma cu atentie! Dragostea adevarata se intalneste greu in viata. Tu spui ca ea e persoana care te bine dispune in momentele in care esti trist, ca iti creeaza "starea aceea de bine" pe care probabil alte persoane nu reusesc sa ti-o induca.Renunti la ea pentru ca medicina e o facultate grea si ii ocupa mult timp studiind? E posibil ca medicina sa fie pe primul loc in viata ei profesionala dar in viata sentimentala pe primul loc in inima ei ai fi doar tu!happy. Si eu nu cred ca e putin! Fara dragoste suntem nimic! Oricate diplome si studii am avea, oricati de multi bani am face, fara dragoste suntem pustii! Nu renunta la iubirea adevarata din orgoliu, pentru ca repet dragostea adevarata nu o gasesti la orice pas.

| madalicious a răspuns:

Eu cred ca este Atractia si Dragostea adevarata. Pentru ca atractia poate fi confundata cu iubirea, si apoi atractia devine obisnuinta si intre timp apare dragostea adevarata. Dar dragostea adevarata poate fi si la prima vedere.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Exista dragoste, jocul de-a dragostea si prefacatoria... dar dragostea neconditionata este cea adevarata!

| cosm1n_9149 explică:

Mai sa fiu un pic mai explicit asa. Eu am iubit si cred ca mai iubes pe fosta prietenea, clar ca a fost dragoste si nu vrajeala de adolescent, dar poate exista un sentiment mai puternic pentru altcineva... sa fi fost aceea dragostea adevarata?
Eu sunt genul de persoana care il multumesti mai greu, nu pun botul la orice, nu sunt accesibil oricui. Dar cand vb cu ea chiar daca sunt trist(cum sunt de obicei) imi revine zambetul pe buze fara sa vreau, imi creeaza starea aceea de bine. Si doar cand vb cu ea mi se intampla asta.
Mi se pare penibil cand cineva zice ca iubeste pe cineva si a doua zi e cu altcineva, nu poti sa treci asa printr-o dragoste cat de tare ai fi!
Poate ca sunt eu un romantic incurabil si am ideiile prea fixe. laughing

| cosm1n_9149 explică:

Pai problema este ca s-ar relua motivul despartiri noastre. Nu vreau sa ma multumesc cu putin, si ea inca tine la mine. E la medicina, cine vrea o fata care invata toata ziua, apoi toata viata si nu ar avea timp de o viata privata?
Dar asta ii place ei sa faca, asta vrea ea sa fie viitorul ei.
Cine sunt eu ca sa stau in calea realizarii ei profesionale? sad