| Mahna a întrebat:

Exista vreo șansă ca o fată să rămână însărcinată prin "fingering" dacă pe deget s-a aflat vreo urmă de lichid pre-ejaculator ( nu ejaculare)? Fata fiind înainte de perioada fertila.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejeculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale care nu au nicio legatura cu organele reproducatoare masculine care produc sperma si spermatozoizii, adica cu vezicula seminala, prostata si gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejeculator in momentul producerii si varsarii sale in uretra este PERFECT STERIL adica NU exista spermatozoizi in continutul ei. Insa dupa varsarea lichidului in uretra, se poate contamina prin amestecarea cu resturi de sperma ramasa de la o ejaculare produsa anterior cu cateva ore si astfel sa existe spermatozoizi in continutul lichidului preejeculator scurs din penis in timpul masturbarii sau a sexului. In concluzie fiindca lichidul preejeculator asa cum este produs este perfect steril si complet inofensi, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, al carui adevarat rol este cel de a curata uretra si de a asigura in uretra un pH neutru inainte de ejaculare. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Nu e spermă, nu e sarcină, fericit?

| Mahna explică (pentru SG1995):

Asta încercam să aflu. Daca spermatozoizii pot fi prezenți în lichidul pre ejaculator și dacă ar fi capabili prin contact indirect mâna-vagin să ajungă în poziția de a fecunda un ovul. Șansele se pare că sunt infime. Da, foarte fericit.

| AlexDFY a răspuns:

Spermatozoizi mor in contact cu aerul, dupa putin timp, deci daca ai stat cu sperma pe degete mai mult de 30 de secunde, nu ar trebui sa existe sanse de sarcina, daca imediat cum ai pus sperma pe degete, ai si bagat in vagin, atunci da, exista sanse.

| Mahna explică (pentru AlexDFY):

Era doar lichid pre-ejaculator, care poate uneori să conțină sau nu spermatozoizi. Deci nu era spermă, lichid seminal în adevăratul sens al cuvântului.

| Mahna explică (pentru corbulalbrosu):

Îți mulțumesc pentru răspuns! Nu ejaculasem in ziua respectivă până la acest contact. Și de la momentul ultimei ejaculări am urinat de mai multe ori ceea ce, conform unor articole pe care le-am citit, ar elimina sperma rămasă pe uretră. Este adevărat?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mahna):

Informatia este cat se poate de corecta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mahna):

Lichidul preejeculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale care nu au nicio legatura cu organele reproducatoare masculine care produc sperma si spermatozoizii, adica cu vezicula seminala, prostata si gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejeculator in momentul producerii si varsarii sale in uretra este PERFECT STERIL adica NU exista spermatozoizi in continutul ei. Insa dupa varsarea lichidului in uretra, se poate contamina prin amestecarea cu resturi de sperma ramasa de la o ejaculare produsa anterior cu cateva ore si astfel sa existe spermatozoizi in continutul lichidului preejeculator scurs din penis in timpul masturbarii sau a sexului. In concluzie fiindca lichidul preejeculator asa cum este produs este perfect steril si complet inofensi, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, al carui adevarat rol este cel de a curata uretra si de a asigura in uretra un pH neutru inainte de ejaculare. Multa sanatate!

| xEnoN47 a răspuns:

Nu, nu exista nicio șansă. Că fata să rămână însărcinată, penisul trebuie să intre câțiva cm in vagin că sa se producă minunea și plus că oricum ramai destul de greu..Lichidul pre ejaculator e mai mult un lubrifiant natural, citisem și eu că poți să rămâi însărcinată de la el dar nu cred, mai mulți oameni pricepuți în domeniu mi au spus că nu poți să rămâi.