| anonim_4396 a întrebat:

Fac sex neprotejat cu iubitul meu de aproape 2 ani.
Mereu o scoate înainte sa ejaculeze și pana acum nu am rămas însărcinată.
Tin sa mentionez ca nu folosim nicio alta metoda contraceptiva doar ca de fiecare data am avut grija sa nu se termine înăuntru.
S-ar putea sa fie o problema de infertilitate?
Sau doar datorită faptului ca am avut mereu mare grija, nu s-a întâmplat sa rămân însărcinată?

Răspuns Câştigător
| AMa19 a răspuns:

Buna. Eu nu cred ca este o problema de infertilitate, consider ca ati fost suficient de atenti incat sa nu apara vreo sarcina.
Insa, nu este chiar ok sa riscati asa daca nu va doriti inca un copil, pentru ca este suficient un singur moment in care pret de cateva secunde el s-a pierdut in moment si ejaculeaza in interiorul tau.
Mult succes si inca odata nu iti face griji. Sau daca tot nu reusesti sa iti alini gandurile si intrebarile, oricand puteti merge la un specialist pentru a va da un raspuns 100 % sigur.

5 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

De infertilitate (la el sau la tine - fetele de obicei dpa o varsta raman mai greu gravide) puteti vorbi cu medicul specilist in urma unor teste.
Atat timp cat voi evitati ca ejacularea sa fie realizata "inauntru", scadeti foarte mult sansele unei sarcini. Asta nu inseamna ca un viteaz si ratacit spermatozoid sa te surpinda odata si-odata, pentru ca nu este necesara 100% ejacularea pentru prezenta spermatozoilor.
Tu de fapt ce vrei? sa faceti copil? atunci duceti opera pana la cap!

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat se practica "metoda retragerii" cum poti s ane intrebi de ce nu ramai gravida?
Nu-i evident ca nu ejaculeaza in vagin si de aceea nu ramai?
Daca vrei sa-ti testezi fertilitatea, faceti sex cu ejacularea in vagin, in perioada fertila si vei vedea cum ramai gravida imediat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Infertilitatea este definita ca incapacitatea unui cuplu de a concepe un copil dupa 12 luni de raporturi sexuale regulate si neprotejate. Conform acestei definitii 15 -20% dintre cuplurile de varsta reproductiva sunt infertile. Un alt concept, fecunditatea, exprima sansa de a obtine o sarcina care sa se finalizeze cu un copil intru-un ciclu menstrual dat. Statistica arata ca 40% dintre cuplurile infertile prezinta factor etiologic feminin, pentru 40% etiologia este masculina si pentru restul de 20% o combinatie a factorului feminin si masculin.
,, In general, prima investigatie in cadrul unei cuplu infertil este spermograma. Este o analiza relativ simpla, putin costisitoare, neinvaziva si rezultatul se obtine intr-un timp scurt. Ea va preciza din start capacitatea fertila a barbatului exprimata in numarul de spermatozoizi, mobilitatea si morfologia acestora.
Daca aceste rezultate sunt in limite normale, urmatoarele investigatii (care sunt mai multe, complexe si de multe ori laborioase) se vor indrepta spre factorul feminin al cuplului.""
http://www.sfatulmedicului.ro/......lului_1174
Multa sanatate!

| Endoryus a răspuns:

Poate fi problema la el, la tine, la ambii sau pur si simplu o gramada de noroc sa nu ramai pana acum insarcinata. Majoritatea pe aici raman cu prezervativul insarcinate laughing

| VictorVictoras a răspuns:

Sunteti suficient de atenti, eu am folosit aceasta metoda timp de 6 ani, dupa care am incercat sa avem un copil si in prima luna l-am avut, deci atentie mare si e bine pentru voi.