| VirginulcuAnxietate a întrebat:

Femeile sunt atrase de sentimente sau de centimetrii?

Răspuns Câştigător
| 269m969 a răspuns:

De bani

| helpforyou a răspuns (pentru 269m969):

In nici un caz doar de bani. Posibil sa fie cel mai important, cum de altfel si eu cred ca banii au un rol fundamental in civilizatia noastra, dar mai sunt si alte lucruri care conteaza, de exemplu siguranta personala - degeaba ai bani daca nu ai libertate si siguranta.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de atractia fizica in primul rand,daca e atrasa aia de tine iti da o sansa =pentru ca reprezinti un interes =logic,daca nu o atragi fizic =zero interes =adio cunoastere,in lipsa cunoasteri ramai virgin, aspectul fizic este baza,degeaba esti inteligent, tocilar, baiat bun, cuminte ca omul te vede si daca esti urat nu te place, baga banii in aspectul tau fizic, e ceea mai buna carte de fizica

| Violleta2022 a răspuns:

Cum centimetrii aia nu se vad pe strada niciodata, se deduce ca femeile sunt atrase de barbati intai, de sentimentele pentru ei si la urma (daca ajung la sex si-i bun la pat), il opreste.

| Mosotti a răspuns:

Prima data is atrase de figura, si apoi simt sentimente si descopera ce centimetrii ai, altfel nu mai afla ca nu ajungi in pat cu ele.

| Goete a răspuns:

Si de una si de alta

| helpforyou a răspuns:

Atractia este un proces complex care depinde de mai multi factori, inclusiv personalitatea, interesele, valorile si aspectul fizic. In general, femeile pot fi atrase de ambele aspecte, insa nu exista o regula general valabila care sa se aplice tuturor femeilor.

In general, femeile sunt atrase de barbatii care au o personalitate puternica, care sunt confortabili in pielea lor si care sunt autentici. Acestea pot fi atrase de barbatii care au calitati precum bunatatea, integritatea, inteligenta si umorul.

Aspectul fizic poate juca, de asemenea, un rol in atractie, dar acesta nu este singurul factor care conteaza. Un barbat poate avea un aspect fizic atragator, dar daca nu are alte calitati care sa il faca atragator din punct de vedere emotional sau intelectual, atractia poate fi redusa.

In cele din urma, important este sa fii tu insuti si sa te concentrezi pe a dezvolta o personalitate puternica si o viata care iti face placere, indiferent de aspectul fizic. Acest lucru poate ajuta la atragerea femeilor care apreciaza calitatile tale ca persoana.

| RAY a răspuns (pentru helpforyou):

Copy paste

| RAY a răspuns (pentru helpforyou):

Un barbat poate avea un aspect fizic atragator, dar daca nu are alte calitati care sa il faca atragator din punct de vedere emotional sau intelectual, atractia poate fi redusa.

cum sa ii cunoasca alte abilitati daca nu e atrasa de el, noi nu vedem suflete

| helpforyou a răspuns (pentru RAY):

Este adevarat ca aspectul fizic poate fi un factor important in atractie, dar acesta nu este singurul lucru care conteaza. Abilitatile emotionale si intelectuale ale unei persoane pot fi la fel de importante pentru atractie, deoarece acestea pot arata maturitate, empatie, intelegere si alte trasaturi de caracter pozitive care pot fi atractive pentru oameni.

| RAY a răspuns (pentru helpforyou):

Robotel https://ro.frwiki.wiki/wiki/Effet_de_halo
Efect pozitiv și negativ de halou
Dacă prima impresie asupra persoanei este favorabilă, această prejudecată perceptivă tinde să interpreteze favorabil ceea ce spune sau face acea persoană. Acesta este efectul pozitiv de halou. În schimb, dacă prima impresie este nefavorabilă, această prejudecată perceptivă tinde să vadă persoana printr-o prismă negativă. Acesta este efectul negativ de halou.
În cea mai mare parte, oamenii atractivi se bucură de o mulțime de avantaje. De exemplu, un concept psihologic numit „efectul halo" care are legături puternice cu frumusețea; la o primă impresie, oamenii extrem de atractivi sunt presupuși de către alții că au o varietate de trăsături pozitive de personalitate, cum ar fi altruismul, stabilitatea și inteligența, în comparație cu oamenii mai puțin atractivi, de parcă un „aureolă" invizibil ar străluci asupra frumosului. Acest lucru ajută la explicarea discriminării înfățișate la locul de muncă, pe piața întâlnirilor și chiar în sistemul nostru judiciar. În cartea sa, Frumusețea plătește, economistul David Hamermesh arată că oamenii atractivi au mai multe șanse de a fi angajați, sunt plătiți cu salarii mai mari, au șanse mai mari să fie aprobate pentru un împrumut, să negocieze împrumuturi cu condiții mai bune și să aibă soți mai bine arătați și cu un statut mai înalt. Criminalii atractivi primesc chiar sentințe mai ușoare pentru crimele lor (și ocazional fotografiile lor devin virale și ajung să aibă cluburi de fani și contracte de modeling – Google „Hot Convict" pentru acea poveste!).
https://www.unr.edu/nevada-today/news/2019/atp-appearance-success

IN ACEASTA SECTIUNE
Sfaturi și suport COVID-19
Încredere și stima de sine
Efectele aspectului fizic asupra stimei de sine atunci când ai o diferență vizibilă
Tehnici de gândire pozitivă pentru persoanele cu o diferență vizibilă
Exerciții de consolidare a încrederii pentru persoanele cu o diferență vizibilă
Sănătate mintală și bunăstare
Face față reacțiilor oamenilor
Relații și viață socială
Lucrezi când ai o diferență vizibilă
Pentru copii, părinți și familii
Informații specifice stării
PĂSTREAZĂ ACEASTĂ PAGINĂ
IMPRIMARE
DISTRIBUIE ACEASTĂ PAGINĂ
FacebookStare de nervozitateLegătură
PE ACEASTA PAGINA
Ce este stima de sine?
Cum sunt legate aspectul fizic și stima de sine?
Cum se dezvoltă stima de sine?
Ce ne afectează stima de sine?
Cum îți poți îmbunătăți stima de sine
Aspectul fizic și stima de sine sunt adesea strâns legate. Percepția noastră despre felul în care arătăm poate avea un impact mare asupra valorii pe care o acordăm noi înșine și asupra gradului de încredere pe care o avem în viața noastră de zi cu zi.

Deși stima de sine scăzută poate fi o problemă specială pentru persoanele care trăiesc cu o diferență vizibilă, aceasta nu este remediată și există lucruri pe care le putem face pentru a o îmbunătăți.

Pe această pagină, explorăm efectele aspectului fizic asupra stimei de sine. De asemenea, ne uităm la modul în care vă puteți îmbunătăți stima de sine dacă trăiți cu o diferență vizibilă sau desfigurare.

CE ESTE STIMA DE SINE?
Stima de sine este valoarea și valoarea pe care ni le acordăm nouă înșine în ansamblu. Poate fi influențat de mai multe lucruri. Unul este modul în care ne simțim cu privire la aspectul nostru, cunoscut și sub numele de imaginea corpului nostru. Dacă nu ne place ceva la felul în care arătăm, este adesea dificil să ne simțim bine cu alte aspecte ale noastre.

Stima de sine este adesea legată de încrederea în sine. Încrederea în sine este nivelul de încredere pe care îl ai în tine pentru a te descurca bine într-o anumită situație și poate varia pentru noi toți în funcție de starea noastră de spirit, de experiențele noastre recente sau de context. De exemplu, s-ar putea să te simți încrezător în capacitatea ta de a-ți face treaba bine, dar mai puțin încrezător în a socializa cu colegii de serviciu.

Dacă simțul tău al stimei de sine este scăzut, te poate lăsa lipsit de încredere în tine pe măsură ce abordezi diferite situații din viața ta.

CUM SUNT LEGATE ASPECTUL FIZIC ȘI STIMA DE SINE?
S-ar putea să descoperi că sentimentele tale despre aspectul tău fizic și stima de sine merg mână în mână, mai ales dacă experimentezi reacții sau comentarii negative frecvente. S-ar putea să fii familiarizat cu a fi privit în fiecare zi. Oamenii pot chiar să facă comentarii neplăcute sau îndreptate.

Deși acest lucru spune mai multe despre ceilalți decât despre tine, poate fi dificil să te simți încrezător atunci când simți adesea că oamenii se comportă nepăsător sau necuviincios. De înțeles, s-ar putea să vă fixați pe aceste reacții negative, ducând la sentimente de îngrijorare, depresie, suferință, supărare sau furie, precum și teama că ceilalți se vor uita sau vor fi nebunești. Acest lucru te poate face să eviți anumite situații sau să te simți neliniștit de a ieși.

Nu e niciodată drăguț când oamenii spun lucruri neplăcute despre cum arăt. Când eram mai tânăr, obișnuiam să o iau foarte personal și să mă simțeam foarte prost cu mine. Acum sunt mai în vârstă, cred că este foarte trist că oamenii trebuie să spună lucruri oribile despre cum arată o altă persoană – trebuie să fie cu adevărat nefericiți. Destul de corect dacă oamenii sunt curioși, dar ce posibil motiv are cineva pentru a fi atât de neplăcut cu cineva pe care nu-l cunoaște?

Kerry
CUM SE DEZVOLTĂ STIMA DE SINE?
Oamenii nu se nasc cu stimă de sine ridicată sau scăzută. Stima de sine se dezvoltă în timp și poate fluctua. Același lucru este și cu imaginea corpului – percepția ta asupra propriului aspect se poate schimba în timp, împreună cu cât de mult accent pe care îl pui pe aspectul tău. Sentimentele legate de aspectul nostru fizic și stima de sine sunt adesea legate, deoarece trăim într-o societate orientată spre imagine.

Sentimentele stimei de sine pot varia în funcție de faptul că te-ai născut cu o diferență vizibilă sau desfigurare, dacă ai dobândit-o devreme în viață sau ai experimentat o schimbare a aspectului mai târziu în viață.

| RAY a răspuns (pentru helpforyou):

Https://theadroitjournal.org/......velopment/

Percepția teoretică despre cum ar trebui să fie lucrurile și aspectul practic al modului în care sunt lucrurile sunt adesea un punct de conflict socio-politic. Din punct de vedere pur practic și științific, efectul aspectului fizic atât asupra tratamentului social, cât și asupra dezvoltării comportamentale este profund și dovedit. Să aprofundăm.

ASPECTUL BUN ESTE PERCEPUT SUBCONȘTIENT CA UN SEMN AL PROSPERITĂȚII
De mii de ani, atractivitatea fizică a fost direct legată de bogăție și prosperitate. O alimentație mai bună, îmbrăcăminte, standarde de viață, stiluri de viață și diverse alte influențe pozitive similare sunt direct legate de o sănătate mai bună și caracteristici atractive în majoritatea situațiilor. Prin urmare, asocierea sănătății, bogăției și prosperității cu atractivitatea este încorporată în subconștientul nostru prin intermediul memoriei genetice.

Acest lucru, la rândul său, afectează propria noastră percepție și comportament față de oameni cu anumite trăsături care sunt considerate universal a fi reprezentative pentru prosperitate și succes. Este de înțeles că în societatea de astăzi, acestea s-ar putea să nu mai aibă o relevanță prea mare, dar din cauza sugestiilor subconștiente, felul în care arătăm joacă un rol în modul în care suntem tratați.

NATURA VIZUALĂ A FIINȚELOR UMANE
Simplu și științific declarat, majoritatea, dacă nu toate ființele umane, au o natură extrem de vizuală. Acest lucru înseamnă că ne bazăm pe percepția noastră despre estetică pentru a lua decizii chiar și fără să ne dăm seama. Acest lucru nu se aplică doar ființelor umane, ci tuturor în general. De exemplu, din punct de vedere pur științific, un gândac și un fluture sunt ambele insecte, dar percepția și tratamentul celor doi de către oameni sunt foarte diferite, bazate în primul rând, dacă nu exclusiv, pe aspect.

IMPACTUL TRATAMENTULUI SOCIAL ASUPRA DEZVOLTĂRII COMPORTAMENTALE
Cineva care se bucură de mai multe privilegii din motive superficiale poate ajunge să se aștepte la un tratament special de la ceilalți, care poate și adesea creează situații conflictuale, pe măsură ce impactul vizual nu reușește să aibă același efect.

Pe de altă parte, cuiva care nu a primit niciodată un tratament special poate fi mult mai ușor să facă față situațiilor nefavorabile, pur și simplu pentru că nu a primit niciodată un tratament special. Acesta este, desigur, doar un aspect al dezvoltării comportamentale pe care tratamentul social bazat pe atractivitatea fizică îl poate avea și nu fiecare dintre ei lucrează în favoarea unuia sau celuilalt.

ASPECTUL ÎMBUNĂTĂȚIT ÎMBUNĂTĂȚEȘTE ÎNCREDEREA ȘI PERFORMANȚA
Din cauza motivelor menționate mai sus și a multiplelor alte motive responsabile pentru afectarea percepției sociale și a comportamentului consecvent față de un individ, ar fi firesc ca cineva să crească în încredere atunci când unul sau mai multe aspecte ale aspectului său fizic sunt îmbunătățite.

Femeile suferă adesea de probleme de sănătate a venelor, cum ar fi vene varicoase și venele păianjen, după sarcină sau după o anumită vârstă. Deoarece aceste vene apar pe secțiuni ușor vizibile ale piciorului în special, nesiguranța care se dezvoltă din ele poate limita încrederea cuiva și poate chiar să-și schimbe comportamentul în timp. Cu toate acestea, noua tehnologie de la companii precum YLSC poate oferi tratamente pentru problemele de sănătate a venelor prin laser și scleroterapie, care pot face să dispară complet venele inestetice.

Similar cu cât de ușor poate fi să scapi de problemele de sănătate a venelor, majoritatea problemelor superficiale care ne afectează nivelul de încredere sunt mai ușor de tratat astăzi decât credem. În loc să le considerăm măsuri superficiale, ele ar trebui considerate ca pași pentru creșterea încrederii și îmbunătățirea sănătății mintale în acest proces.

Deși ar fi ușor să confundăm concluziile discutate aici ca limitări preconcepute, abordarea ar trebui să vizeze luarea rezultatelor cercetării ca cunoștințe, mai degrabă decât orice altceva, deoarece tocmai asta sunt aceste fapte.

| Danny28 a răspuns:

Bani, masini, bijuterii scumpe, cocalari si bombardieri.