| ACSASS a întrebat:

FUNDA! Am si eu nevoie de putin ajutor.Este adevarat ca in urmatoarele5 zile dupa ce ii trece unei fete stopul nu sunt riscuri de a ramane gravida daca o facem neprotejat? Dar daca o picatura de sperma ajunge in ea? Va rog e urgent

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este adevarat. Riscul de sarcina este minim (sub 5%, dar nu zero) in primele 5 zile din ziua in care iti vine menstra (adica numarate din prima zi de sangerare). Si se aplica numai pentru femei cu cicluri menstruale perfect regulate cu durata peste 24 de zile.

3 răspunsuri:
| ana_2556 a răspuns:

Nu este adevarat! Este foarte posibil sa ramai insarcinata in orice perioada a lunii. Si pe langa sarcina sunt si bolile pe care le-ai putea contacta in urma unui contact sexual neprotejat de care ar trebui sa iti faci griji.

| foxi a răspuns:

Da,e adevarat partial, exista sansa insa sa si ramai!

| emi29 a răspuns:

E imposibil sa fie gravida, in ziua a cincea de ciclu, nu are formati foliculi din care sa iasa ovule (ziua 14-15 ) deci si prin urmare nu ai avut ce sa fecundezi cu milioanele de celule cu codita din picatura inoculata - nu ii spune ciclu menstrual chiar degeaba, este un ciclu in 28-30 de zile- iar cine spune ca a ramas insarcinata imediat dupa ciclu e zapacita rau, 5% zau, cate din procentul de 5 % erau bete sau sub influenta altor substante, lasa statistica, poate sunt 10 % care jura ca au ramas insarcinate doar 'inghitind' happy