| GeorgyMDL21 a întrebat:

Am si eu nevoi urgenta de ajutor acum 3 zile am facut dragoste cu iubitul meu si protejat si neprotejat dar nu si-a dat drumul in mine in ziua aceea trebuia sa imi vina stopul si a venit cu o zi dupa si pana azi a curs foarte putin cateva picaturi. Ce sa fac? Este posibil sa raman gravida? AJUTOR URGENT VA ROG

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul ginecolog el o sa i ti spună.

| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia descrisa de tine formarea unei sarcini este 100% IMPOSIBILA. Cantitatea inca mica de menstra eliminata in prima zi de menstruatie are cauze strict hormonale, deci nu are absolut nicio legatura cu sexul sau cu altceva (stres, oboseala, raceala, etc., etc.). Stai cat se poate de linistita fiindca eliminarea de menstra se va regla in zilele urmatoare. Multa sanatate!

| GeorgyMDL21 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar de 3 zile curge foarte putin sigur nu sunt gravida?

| GeorgyMDL21 explică (pentru corbulalbrosu):

A curs sanga rosu si dupa maro si tot asa ce se intampla ajuta-ma te rog

| GeorgyMDL21 explică (pentru corbulalbrosu):

A curs si sangere si rosu si maro va rog ajutati-ma

| corbulalbrosu a răspuns (pentru GeorgyMDL21):

Bineinteles ca se produc scurgeri de menstra fiindca esti in perioada de menstruatie. Este normal sa curga sange atat rosu cat si maro fiindca se elimina din corp niste resturi si in functie de viteza de eliminare a sangelui acesta poate fi mai proaspat si atunci are culoarea rosie, sau este un sange eliminat mai greu si culoarea va fi maronie din cauza oxidarii hemoglobinei existente in sange. Probabil ca modul de manifestare a menstruatiei poate fi mai diferit fata de cele produse pana acum din cauza unor mici dereglari hormonale. Oare in ce limba sau in ce mod ar trebui sa va explic ca in cazul in care sexul este intretinut in ultima saptamana, in zilele de dinainte de MENSTRUATIE formarea unei sarcini este 100% IMPOSIBILA. Este determinat atat STIINTIFIC cat si MEDICAL.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU poti fi insarcinata dintr-un motiv cat se poate de simplu si anume, cu 1 zi inainte de menstruatie sau daca sexul este intretinut chiar in ziua preconizata ca aceasta sa se porneasca, ciclul tau menstrual era de multa vreme in stadiul ei final adica in afara PERIOADEI FERTILE. Este stabilit stiintific si demonstrat medical ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual NU poate exista in uter un OVUL VIABIL si din acest motiv este IMPOSIBIL sa se formeze/produca o sarcina. In aceste ultime 9-10 zile de dinainte de menstruatie, de fiecare data la terminarea sexului barbatul poate ejacula sperma in vagin fara nici-o retinere. Argumentul principal privind INEXISTENTA unei sarcini, il reprezinta insasi pornirea menstruatiei care in proportie de 99, 99% reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv se elimina din uter ENDOMETRUL imbatranit si degenerat devenit inutil sub forma de menstra. Numarul de zile de menstruatie poate sa fie diferit de la o menstruatie la alta, fiindca este conditionat de dimensiunea fostului ENDOMETRU care prin destramare produce o anumita cantitate de menstra care poate sa difere uneori chiar foarte mult de la un ciclu menstrual la altul. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este posibila o sarcina.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu am spus ca nu mai botez. Cititi manualul de utilizare inainte de folosire.

| vocea a răspuns:

Daca nu si-a dat drumul in tine nu ai cum sa ramai.

| Anon1m086543 a răspuns:

Da, este foarte posibil, mai ales daca nu erai in perioada menstruala sau imediat dupa aceasta 3-5 zile (riscul exista si atunci dar mai mic) sau poate ai facut vreo infectie care este foarte posibila. Mergi la doctor! probabil doctorul de familie o sa iti dee trimitere catre unul pentru copii mai pregatit in infectii urinare si etc. Daca nu vrei sa afle partintii nu te speria! Ceea ce vorbesti cu doctorul si boala si tot sunt private, nu are voie sa spuna nimanui daca tu nu vrei asta, altfel poate face puscarie. Spun toate astea din propria experienta. Sa nu stai asa ca se poate agrava sau sa fii insarcinata fara sa stii sigur. bafta big grin