| ElenaMari a întrebat:

Heey TPU. Mi-a intarziat menstruatia 10 zile si nu stiu de ce. Am intretinut relatii intime doar protejat iar prezervativul nu era spart. Am facut ieri un test de sarcina si a iesit negativ. Stau intr-un stres maxim ca nu stiu ce am. Am mai patit sa mi intarzie 4 zile.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Esti la varta la care trebuie sa afli, sa cunosti, sa stii si pe viitor, fiindca este si interesul tau sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara anumite disfunctionalitati in activitatea glandelor endocrine si drept urmare apare si posibilitate sa se produca dereglari mai mari sau mai mici ale activitatii hormonale. La randul sau orice dereglare a activitatii hormonale, provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul menstrual poate sa devina NEREGULAT sau DEREGLAT. Pe baza celor precizate se poate aprecia ca in cazul tau este vorba de o intarziere mai insemnata a pornirii menstruatiei fata de data reiesita prin calcul si din acest motiv se poate aprecia ca este provocata de o dereglare hormonala mai grava, severa. In general marimea abaterii ca lungime a ciclului menstrual, poate prezenta variatii de la cele mici (frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari si mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) cum este si aceasta a ta, insa intarzierea in cazuri mai rare, uneori poate fi chiar si de 2-3 luni, si cu toate acestea sa NU existe sarcina instalata in uter.
Pe baza observatiilor s-a constatat ca dereglarile ca lungime a ciclului menstrual apar/se produc mai des in adolescenta dar se pot manifesta si ulterior deoarece in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea ori incorecta ori deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Daca se va repeta si va apare si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, o asemenea intarziere atunci este indicat sa te prezinti la endocrinologie pentru a fi consultata si sa-ti fie efectuat setul complet de analize prin care se stabilesc care sunt glandele ''bolnave'' si provoaca dereglarea activitatii hormonale. cu totul. Fiindca testul de sarcina a fost facut in momentul oportun (dupa trecerea a 7 zile de intarziere), rezultatul obtinut este valid, valabil si corect in proportie de peste 98-99% si indica faptul ca in urina testata NU exista hormonul de sarcina hCG, care este produs doar de sarcina care este instalata in uter. Daca va porni menstruatia si sangerarea se va desfasura la fel ca si alta data si o asemenea intarziere nu se va mai repeta si in urmatoarele cicluri menstruale, in acel caz NU trebuie sa mai fii ingrijorata dar ar fi totusi indicat/bine sa te prezinti la ginecologie pentru o consultatie chiar si daca ciclul tau menstrual a fost destul de regulat pana in prezent. Multa sanatate!

| ElenaMari explică (pentru corbulalbrosu):

Da tin sa mentionez ca mi am inceput recent viata sexuala si ma gandeam ca si acesta poate sa fie un factor (acum 1-2luni)

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ai ciclul de tip neregulat, succedandu-se cand are el chef, nu la zile exacte, ca cel de tip regulat.

| Atticus13 a răspuns:

E în regulă sa iti întârzie din diferite alte motive(stres, chist ovarian). Spre liniștea ta, ai putea face o vizită medicului ginecolog. Baftă!