| justmeandyou2A a întrebat:

Hei! am facut-o cu prietenul meu pe data de 09.11. si tin sa precizez ca nu si-a dat drumul in mine + ca a folosit prezervativ! Nu am avut niciun simptom, insa pe 30 si 31 mi s-a facut greata, ma doare capul si am sanii tari! Pe 01.12 mi-a venit ciclu ( ciclu, nu menstruatia falsa ), am eliminat ovulul si e foarte abundent! Sunt sanse sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sunt aproape sigur ca sexul intretinut in data de 09.11 a avut loc inainte de a incepe perioada fertila (era util sa precizezi cand a inceput menstruatia anterioara) deci intro perioada in care teoretic nu se poate forma o sarcina si avand in vedere si faptul ca ati folosit protectie si a ejaculat chiar si asa in exterior, rezulta cat se poate de clar ca nu s-a format o sarcina in ciclul menstrual anterior. Menstruatia actuala(si nu ciclul, deoarece ciclu inseamna altceva) care este si abundenta reprezinta in proportie de 99, 99% garantia ca ovulul din ciclul anterior nu a fost fecundat si se elimina prin menstruatia actuala.Nu exista nici o minima posibilitate de a exista o sarcina. Multa sanatate.

| justmeandyou2A explică (pentru corbulalbrosu):

Menstruatia anterioara mi-a venit pe data de 01.11. tin sa precizez ca eram virgina cand am facut-o cu el

2 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Nici nu stiu de unde sa incep...

1. Din moment ce ati folosit prezervativul nu aveti motive de ingrijorare. Asta, bineinteles, daca l-ati folosit cum trebuie.
2. Simptomele descrise de tine nu ar putea fi simpome date de sarcina pentru ca acestea nu apar atat de devreme(2-3 saptamani e prea putin )
3. Nu ti-a venit ciclul, ti-a venit menstruatia. Un ciclu menstrual presupune mai mult etape, care se produc ciclic (adica la intervale aproximativ regulate), etape ca ovulatia sau menstruatia. Etapa in care sangerezi se numeste menstruatie, nu ciclu.

3. Cum ai vazut tu ca ai eliminat ovulul? E o exprimare tare...ciudata.