| Lidiu a întrebat:

Hei, am o problema destul de mare. Acum ceva timp am facut sex cu prietenul meu, cam acum doua luni, protejati toate cele. Menstruatia mi-a aparut insa luna aceasta menstruatia mea a intarziat destul de mult si inca nu a aparut. Este vreo posibilate sa fii ramas insarcinata cu toate ca de atunci nu am mai facut nimic?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil intarzierea menstruatiei in ciclu menstrual actual, se produce pe fondul unei dereglari hormonala intense, mai severe si este posibil sa se datoreze faptului ca ovarele tale sunt afectate de amenoree ori de sindromul ovarelor cu chisturi polichisturi (SOPC). In asemenea cazuri OVARELE nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis stabilit si din acest motiv ciclul devine NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti verifica extrem de simplu daca esti sau nu insarcinata. Prin efectuarea unui test de sarcina pe baza urinei ti se va confirma in mod absolut sigur daca exista sau nu hormonal de sarcina hCG in urina. Acest hormon hCG este produs doar de catre o sarcina instalata in uter. Multa sanatate!

| Pool77 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Teoretic nu are cum sa fie insarcinata.
Daca a avut ultimul contact protejat in Decembrie si i-a venit menstruatie pe Decembrie, iar in Ianuarie n-a avut contact atunci de unde sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Pool77):

Se pare ca tu nu ai informatii in privinta posibilitatii de a se produce uneori, este adevarat ca destul de rar, menstruatia peste sarcina.

| Pool77 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am auzit de ea, dar nu am auzit pe nimeni cunoscut sa i se fi intamplat.

| Emilian65 a răspuns:

Nu, dacă ați făcut sex protejat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai 15-16 ani sigur ai dereglari hormonale.Sau poti lua un test de sarcina si sa te linistesti.Mie mia întârziat o data 14 zile daca se face o lună adica două de la ultimul ciclu zic sa iei un test si daca este negativ sa iti faci un control ginecologic.Sa o faci mereu cu prezervativ (eu am luat hpv si este neplacut)Succes!

| Lichan1 a răspuns:

Dacă v-ați protejat nu și serios acum voi ați făcut biologie câți ani aveți să întrebați asta cred că vreo 16-14 că altfel nu-mi explic.

| Lidiu explică (pentru Lichan1):

Dragule, biologie am facut, si protectia nu este mereu solutia spre cunostinta ta, este o modalitate de siguranta insa nu 100%, nu am nici 14 nici 16 ani, am 18 ani jumatate, insa avand in vedere ca nu am avut o intarziere de mai mult de 4 zile a menstruatiei si acum este deja cam o saptamana si jumatate am inceput sa am dubii si sa ma gandesc la toate posibilitatile. Aceasta fiind una dintre ele si neavand un raspuns concret am decis sa postez o intrebare aici. Te rog data viitoare sa nu mai tragi concluzii pripite. O zi buna!