| laura_9178 a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia cu apropae 3 luni. nu am facut nimic deci sigur nu sunt insarcinata x-D. stie cineva ce problema am? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Loredana_4793 a răspuns:

Nu e nimic grav.Probabil ai racit la burtica.Si eu pateam asawinking. Nici nu ai menstruatie reglata, credhappy. Stai fara grija ca o sa iti vina, mai ales daca nu ai avut niciun contact sexual.Sigur ai racit un pic. Te pupacesckiss

4 răspunsuri:
| Derye a răspuns:

Esti sigura ca nu te'a violat fractu in somn?

| Poinsettia a răspuns:

Daca esti la inceput, e normal. Nu te ingrijora.

| laura_9178 explică:

Am 15 ani si prima oara mi-a venit acum 2 ani deci nu sunt chiar la inceput.si sigur nu sunt insarcinata... ah si Derye! nu am niciun frate laughing lol.

| Jack_5106 a răspuns:

Principalele cauze ale intarzierii menstruatiei:

Afectarea tiroidei poate duce la amenoree (absenta menstruatiei);

Stresul extrem de puternic, fiindca acesta perturba echilibrul hormonal al femeii si implicit echilibrul hormonilor sexuali;

Chisturile ovariene;

Unele medicamente pot inhiba ciclul menstrual.

Schimbarile radicale ale programului sau stilului de viata, de exemplu mutarea intr-o tara cu diferenta mare de fus orar. Programul de noapte de asemenea poate perturba ciclul menstrual.

Afectiuni genitale;

Alimentatia si in special dietele drastice;

Efortul fizic excesiv fara ca femeia sa fi fost obisnuita cu un asemenea nivel de epuizare fizica.

Unele boli: diabet, boli hepatice, afectiuni endocrine, chiar si TBC;

Obezitatea;

Slabirea unui numar de peste 5 kg intr-un timp foarte scurt;

Te sfatuiesc sa consulti un medic specialist!