| Electricwoman a întrebat:

Hei. In curand o sa ies cu un tip la prima intalnire. El m-a invitat sa bem o cafea. Ar trebui sa-mi platesc consumatia sau face el cinste? ma simt putin aiurea asa cand vine nota sa stau sa ma uit...

Răspuns Câştigător
| Dragon01 a răspuns:

Depinde.e simplu cand vine nota tu scoti banii sa platesti si daca el te opreste inseamna ca plateste el.o sa zica ca plateste el si tu o sa ii spui ca e ok si ca ii multumesti. Daca nu zice nimic bagi banii in nota si pa

5 răspunsuri:
| Crocaa a răspuns:

In mod normal, cel care face invitatia plateste.Mai demult,pot spune pe vremea parintilor era ok sa plateasca fiecare ce a consumat, dar in ziua de azi din cate stiu barbatul achita nota, cel putin prima oara.Mai departe,daca ramaneti impreuna,puteti hotari voi,platiti cu randul, sau cum se nimereste, cum simtiti amandoi.In orice caz,nu trebuie sa fii stresata, el o sa vrea sa te impresioneze sau poate ca e doar educat si politicos si va plati el, o cafea totusi e ok.Important este sa te pregatesti si tu,din punctul meu de vedere e regula de aur, de cate ori iesi cu cineva iti iei bani la tine, in caz de ceva.In fine, cand vine nota tu poti sa arati cum ca ai vrea sa platesti dar nu ar fi tocmai placut sa si faci asta! Vorba aia, gestul conteaza si cu siguranta va conta si pentru el faptul ca te-ai oferit.

| rony a răspuns:

Cel mai cinstit ar fi ca fiecare sa-si plateasca ceea ce a consumat...Nu de alta dar asa chiar nu-ti faci obligatii.

| MissxD a răspuns:

Pai puteti sa hotarati de la inceput daca face el cinste. Cred ca normal el ar face happy sa fie mai gentleman!

| IrimieRaluca a răspuns:

Pai ori discutati de la inceput, ori cand vine nota, scoti portofelul. Simpla intentie de a achita consumatia proprie poate sa fie un punct in plus pentru tine. Iar daca el refuza e un punct in plus pentru el. Daca vrea sa va mai intalniti (si nu e in criza rau cu banii), o sa plateasca el, ca asa se simte el mai mascul. Iar daca tu accepti sa plateasca, inseamna ca accepti ceva ce el iti ofera, si o sa aiba mai mult curaj sa te invite si a doua oara. Complicat, asa-i?

| iustin1992 a răspuns:

Cum a spus dragon sunt de acord cu el