| Anoniu a întrebat:

Hei..prietenul meu vrea sa facem dragoste si imi este cam frica sa nu ma doara chiar asa tare si sa nu raman insarcinata.ce sa fac.

11 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Sa n-o faci. Vezi ca mai jos e un topic deschis de o pustoaica de 17 ani, care a ramas gravida, iar iubitul ei nu vrea sa recunoasca bebelusul. La varsta asta se fac cele mai multe prostii.

P.S: nu te lua dupa cei de mai sus, ca nu stiu ce vorbesc. Anticonceptionalele nu se iau decat cu prescriptie medicala. Trebuie sa mergi la ginecolog si sa-ti faci un set de analize, fiindca altfel te poti imbolnavi de la ele. Si da, doare ca dracu cand te dezvirginezi, si nu doar prima data, ci pana cand vaginul devine elastic.

Răspuns utilizator avertizat
| marinaa9 a răspuns:

Trebuie sa-ti doresti si tu.Nu ceda la insistentele lui pentru ca banuiesc ca ar face orice pentru asta!

| 1cristian1990 a răspuns:

Buna! Eu propun o documentare cat mai clara inainte de a face acest pas, internetul e plin de informatii utile! Folosesti prezervativul si iti faci un calendar mestrual, cand esti fertila cand nu esti, cand iti vine ciclul ( asta asa suplimentar )!
Partea cu durutul, e nevoie de multa rabdare pentru a va excita bine ( 30 min cel putin, dar difera de la persoana la persoana) si putina experienta, grija, tandrete din partea baiatului! Iubirea reciproca e necesara si sa fi-ti hotarati cand o faceti, trebuie sa te relaxezi, sunt momentele voastre si profitati din lin de ele pentru a fi o amintire placuta!
Si ma bucur ca ai intrebat, altii o fac si pe urma intreaba!
Numai bine!

| marinelamarin a răspuns:

Oricum daca as spune sa nu o faci nu ma vei asculta.tu doar ai grija sa nu regreti mai tarziu..si unte ce sa faci: spune-i sa o faca usor, in asa fel sa nu te doara,(durerea va fi mica, nu iti imagina ca o sa fie ca si cum ar baga un cutit in tine sau asa cevalaughing deci stai linistita) si sa folositi prezervativ.ai face bine, pentru siguranta ta, sa ei anticonceptionale si asa vei fi sigura 100% ca nu ramai.du-te la farmacie si ea rigevidon(anticonceptionale) costa 8 lei o cutie pentru o luna.sunt 21 de pstile albe si 7 rosii. cele rosii sunt pastile pentru a nu te infecta cumva, se iau la sfarsit.sunt numerotate, iti explica farmacista ce si cum.ai grija de tine!

| 1cristian1990 a răspuns (pentru marinelamarin):

Scuza-ma, dar tu cum poti sa ii prescri un anumit tip de anticonceptionale unei fete de 16 ani? Esti doctor? Astea se iau doar cu prescriere! Serios acum, raspunde doar daca stii si cat stii!
Si care e problema ca o face? Sunt diferite tipuri de gandire nu toata lumea gandeste ca bunica!,, Sa ramai fata mare pana la 28 de ani cand te ia cineva'', iti pierzi mintile, organizmul asa e facut, e o placere si e o necesitate sa faci dragoste, sa iubesti sa fi iubit! In felul acesta esti mai ok din mai multe puncte de vedere cum ar fi psihic!

| Mariancikkk a răspuns:

Gindeste-te bine ca s-ar putea sa-ti para rau mai tirziu, sunt mai multe consecinte pe plan emotional si daca ramii insarcinata? te pune sa faci avort sau te paraseste daca nu accepti sa faceti dragoste, baietii care cer asta fetelor nu se gindesc decit sa-si satisfaca poftele.

| rebiik a răspuns:

16 ani..nu e o varsta adecvata pentru prima noapte de dragoste. Acum tu faci ce vrei.Dar folosita prezervativele.

| AlexSiniat a răspuns:

Foloseste cu incredere prezervativul. De la inceput pana la sfarsit.

| BlackSilver a răspuns:

Daca nu vrei nu face acest lucru, nimeni nu te impune. Daca doresti sa nu ramii insarcinata folositi prezervative