| NinaY a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi. Decitonguerietenul meu sta la aproape 700 km distanta de mine, si am vorbit sa ne vedem in vacante, in rest fiind o relatie la distanta. Insa acum, vine problema! Tatal meu, dupa ce am discutat cu el mai bine de o luna acest aspect, s-a trezit sa imi spuna ca daca e sa mai mergem la bunici (in satul in care locuieste si prietenul meu), nu stam decat cateva zile pentru ca bunicii mei nu prea au bani sa ne tina si pe noi acolo, si ca poate ii deranjam sau ceva.Am vorbit cu bunica mea, si chiar ea m-a invitat sa ma duc la ea in vacante. I-am spus asta tataòui meu, i-am spus ca bunica ma primeste si ca nu deranjez pe nimeni, si ca daca e vorba de bani de mancare sau ceva. am eu strans destul, si in afara de asta ii pot ajuta la orice vor prin gradina s. a. totusitatal meu nu vrea nici in ruptul capului. Prietenul meu s-a intristat, eu am si plans zile intregi pe tema asta. Vreau ca atunci cand ajung acolo sa vorbesc cu bunica mea si sa o rog sa ii spuna tatalui meu ca vrea sa stau acolo si alte lucruri de genul acesta, numai -nmai m-ar lasa. Dar mi-e frica; i-e frica de faptul ca daca dupa disperatele mele incercari de a-l convinge pe tata si dupa discutia cu bunica, totusi nu ar vrea sa ma lase sa stau, ca va trebui sa ma despart de prietenul meu, caci nu vrem sa stam atat de mult unul departe de celalalt.Ne iubim, si nu ar fi neaparata nevoie de o despartire, dar stiu ca vom suferi amandoi de dor si alte greutati ce sunt in relatia noastra (parintii mei nu sunt de acord cu aceasta relatie, si trebuie sa ma ascund de ei de sora mea)Intrebare mea este:ce credeti ca ar trebui sa fac? cum sa imi conving tatal sa ma lase fara sa ii dau de banuit ceva? ( apropo, un detaliu semnificativ cred ca ar fi si faptul ca m-am tot certat cu ai mei si le-am zis ca am nevoie de o vacanta, de liniste si pace sa imi pun ordine in ganduri)
Astept pareri, sfaturi, orice. Nu conteaza daca stiti sau nu ce sa imi ziceti, vreau doar sa stiu ca cineva ma intelege.
Voturi, fundita, tot ce vreti voi, doar ajutati-ma! crying

Răspuns Câştigător
| Chocoleata a răspuns:

Salut! Drept sa iti spun...citind mica ta poveste nu am inteles decat un lucru : sigur nu e vorba de bani sau alte astea, tatal tau nu te lasa acolo dintr-un motiv anume.Dar nu asta e intrebarea ta asa ca iti voi raspunde ce ai nevoie. Spune-i bunicii tale ca vrei mult sa stai la ea, asigurandu-te ca tatal tau e prin preajma sau aude. Apoi spune-i tatalui tau ca acolo te simti bine aproape de bunici si ca ai da orice sa stai la ei.Zi-i mereu cat de mult vrei si intr-un final tot va accepta. Cat despre relatia ta...cred ca e ff frumos sa stii ca cineva te iubeste atat de mult asa ca incearca sa iti convingi tatal pentru ca o relatie la distanta ca a voastra daca a rezistat pana acum trebuie sa fie din adevarata dragoste! Nu renunta. Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| answer a răspuns:

Apoi, numai tata de fete sa nu fii ca e greu! happy Tatal tau nu te lasa pentru ca vrea sa te protejeze, ii este frica sa nu il dezamagesti si sa-i inseli asteptarile, ii este frica sa nu iti pierzi fecioria cu baiatul acela; sa nu ai tu impresia ca tatal tau nu se prinde de anumite lucruri; Dar chestiile astea le vei intelege cand vei fii la randul tau parinte! Probabil ca ai o varsta micuta, dar oricum un tata mereu va fi devastat daca va afla ca fata lui si-a pierdut fecioria! Daca ai avea o discutie mai deschisa cu ai tai si le-ai putea explica faptul ca pot sta linistit din punctul asta, daca i-ai putea linisti si daca ai putea sa le si garantezi in vreun fel sau altul asta, atunci iti garantez ca nu vor mai exista discutii! Asta ar fi sfatul meu pentru tine: sa vorbesti deschis cu parintii tai, sa nu te gandesti la cum sa-i minti, ca nu merita asta si vei vedea cat de bine te vei simti si sufleteste si mai ales vei gasi in felul asta intelegere din partea alor tai! Incearca si vei vedea!winking

| Sandra_9400 a răspuns:

Te inteleg si sper sa te lase. vorbeste cu bunica ta si convinge.o ca i.ar trebui un ajutor sau o pauza, sau pur si simplu spune.i ca vrei sa fii mai linistita si ca te.ai tot certat cu ai tai. bafta:*