| Daniela300 a întrebat:

Am o problema. Deci de curand am cunoscut un baiat pe care il plac mult. Am avut un mod mai ciudat de a ne cunoaste dar in seara respectiva i-am dat mesaj si am vorbit. A urmat vacanta in care am vorbit aproape zilnic pana cand a inceput scoala si totul s-a schimbat. Nu prea ma saluta desi eu il salut pe el si cand ne intalnim pe holuri si ma vede isi intoarce capul si nu inteleg de ce. Ieri au avut un meci de fotbal si am fost si eu sa-i vad pentru ca au jucat cu clasa noastra. M-a vazut dar nu am vorbit si dupa mi-a dat mesaj, m-a intrebat daca mi-a placut meciul, mi-a zis cum s-a accidentat. Mi-a povestit multe despre el, despre viata lui(cand vorbeam prin mesaje). Dar cand ne vedem abia daca ne salutam. Ce parere aveti? Cum as putea sa fac astfel incat sa vorbim? Ar trebui sa renunt? De obicei nu renunt usor la un lucru, in orice caz vreau sa fim prieteni. Amandoi avem 16 ani. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca obisnuiti sa vorbiti/discutati, te sfatuiesc sa incerci sa devii putin mai tupeista, mai curajoasa si sa-i dai de inteles ca-l placi in mod deosebit sa-i transmiti sa i-o spui in mod direct din moment ce il cunosti chiar si putin. Dar daca consideri ca esti in stare ar fi si mai indicat sa te duci la el si stand fata in fata sa-i spui in mod direct ca ai dori sa deveniti prieteni foarte buni, sau chiar mai mult de atat in cazul in care doreste si el acest lucru. Tot atunci ai putea sa-i spui in mod direct cuvintele magice; imi place de tine si as vrea sa-mi raspunzi/spui daca acest sentiment este reciproc. Procedand astfel pur si simplu l-ai obliga sa-ti dea un raspuns direct fara echivoc. Nu mai este considerat ca ar fi un lucru deplasat ca fata sa fie cea care ia initiativa. Mult succes!

| Emilian65 a răspuns:

Probabil ca este timid si nu stie ce sa vorbeasca cu tine. Sau ii este rusine sa se afiseze cu tine. Daca vrei sa fii cu el, insista tu sa ai o relatie.

| MrIspita a răspuns:

Buna. Sa sti ca baietii la vasta asta sunt putin mai timizi. Desi plac o fata se feresc sa o arate de teama de a fi respinsi. Este un lucru bun ca vorbiti si ar trebui sa il faci sa aiba mai multa incredere in tine. Fa-l sa se simta cat mai confortabil in prezenta ta. Este posibil sa fie mai rusinos si din cauza asta sa se exprime mai usor prin mesaje, atunci cand ochii tai nu sunt atat de aproape. Incearca sa preiei initiativa, fa-l sa se simta confortabil in prezenta ta si da-i de inteles ca il placi, eventual si spune-i. Dar nu il lua foarte tare, incearca sa urmezi pasii astia: fa-l sa se simta confortabil in prezenta ta, da-i de inteles ca il placi si spune-i ca il placi. Succes!