| Abbyka23 a întrebat:

Am o problema. Eu am un prieten, dar ne-am cam distantat si eu vorbesc destul de mult cu un baiat. Eu nu vreau sa-mi placa de el, dar nici sa se supere pe mine ca nu-l bag in seama sau de-astea, pentru ca mi-e prieten de mult timp. Ce pot face sa nu ma indragostesc de el?

4 răspunsuri:
| ramonaaRamo a răspuns:

Poti sa ii spui politicos ca vrei sa ramaneti amici.( Gen : Sti imi pare super rau, dar in tot timpul in care am stat cu tine nu am simtit ca ma indragostesc. Esti un baiat foarte dragut, de treaba dar as vrea sa ramanem amici. Nu vreau sa te superi! ) Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca tu il bagi in seama pentru ca vrei, pentru ca iti e greu tie sa te abti, dar in acelasi fel te simti si datoare fata de el sa ii vorbesti pentru ca este prietenul tau.Si daca tu ai sentimente pentru aceste baiat si crezi ca el simte la fel,iar relatia cu prietenul tau nu decurge asa de bine,ar trebui sa discuti cu iubitul tau,nu sa il inseli sau sa filtrezi cu altul pe la spate pentru ca asa e corect,si sa-i spui ca iti place de altcinva. Daca ii placi pe amandoi,te vei gandi care e mai bun si mai potrivit pentru tine, si vei alege, consider ca si iubitul tau va lupta pentru tine cand va sti ca te poate pierde.Nu iti fie teama sa vorbesti cu el, daca v-ati distantat, trebuie sa inteleaga.Desi distanta dintre voi se poate datora si faptului ca tu vorbesti cu un baiat pe care il placi. Daca vrei sa afli daca acest amic te place,ia-te dupa semne,gesturi,cum vorbeste,atentia care ti-o acorda,complimente etc si daca vrei si simti ca vrei sa fii cu el,raspunde-i la aceste gesturi si vorbe,dar nu inainte sa ai o conversatie cu iubitul tau. Desi,intrebarea ta era cum sa nu te indragostesti de el,dar draga sti cum e vorba''inimii nu-i poti porunci'',poate este mai bine sa fii cu acest baiat, si este inevitabil sa nu te indragostesti de el daca deja il placi si te intelegi bine cu el, singura cale ar fi sa te indepartezi de el sau sa lasi timpul sa decida daca il poti uita.

| Abbyka23 explică (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate in ce ai zis. Dar daca amicul meu nu ma place si eu il plac degeaba? Vorbim in fiecare zi, e dulce, nu pot comenta. Dar simt ca nu e posibil sa ii placa vreodata de mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Abbyka23):

Am si eu o prietena care a avut experienta asta, sta de 1 an si ceva cu un baiat, dar inainte au fost timp de 2 ani prieteni buni si se placeau reciproc,dar niciunul nu avea curaj sa o spuna,pana intr-o zi cand au recunoscut amandoihappy. Poate este si asta cazul tau,sau poate nu te place,dar tu spui ca este dulce,si de obicei intr-o relatie de prietenie dintre un baiat si o fata ajung sa se placa unul pe altul(daca sunt atragatori ),pentru ca prietenii se aseamana la caracter si se completeaza. Si e normal sa ai impresia ca poate sa nu te placa,eu nu spun acum sa sari pe el,ai putea sa ii recunosti ca il placi,dar atunci lucrurile ar putea sa nu mai fie niciodata la fel intre voi,daca el nu simte acelasi lucru sau nu este in stare sa admita asta. Hmm, ai putea sa faci un fel de mic test, daca nu poti sa iti dai seama daca te place.Ai putea sa bati niste apropouri la un film sau ceva de genu in care era vorba de ''2 prieteni cu beneficii'' si sa-l intrebi,cu inteles de gluma, cum ar fi daca ati fi voi asa, daca ar fi ciudat sau amuzant.Sau o alta varianta ar fi daca iesiti impreuna in oras sa incerci sa filtrezi cu el,apoi sa te faci ca vrei sa il pupi pe obraz si sa il pupi pe buze,joculete din astea,sau daca esti mai tupeista sa incerci sa il saruti si daca te respinge spui ca voiai sa vezi cum reactioneaza ti se parea amuzant.Ori i-ai putea propune sa jucati un fel de adevar si provocare,gasesti u subiectul de ce,adica cum ar fi sa piarda unul din voi la un joc si sa dea porunci,si atunci profiti si ii dai porunca sa te sarute sa vezi daca e vreun scantei.Dar oricum nu este asa de greu sa vezi daca un baiat te place,e in privire,in gesturi,complimente finte,daca e dulce,atent,daca bate apropouri sau daca incearca sa se dea la tinehappy. Sper ca te-am ajutat si sa functioneze,daca merita sa incerci sa afli daca te place,si consideri ca e baiatul potrivit, atunci incearca, daca nu refa-ti relatia cu iubitul.Alegerea tawinking