| 1Me9 a întrebat:

Hei, TPU, de curand mi-am inselat prietena, ea afland, evident, s-a deaspartit de mine in momentu' 2.
Ceea ce vreau sa spun este ca fata cu care,, am inselat-o" e o fata la care tin extrem de mult, de foarte mult timp si am tot incercat sa o uit, dar nu am putut.Ideea este ca oarecum imi trecuse starea asta, ca doar ea exista ca fata, dar trecuse atunci cand eu si cu fosta, pe care,, am inselat-o" ne intelegeam foarte, foarte bine, bine, sa nu se inteleaga ca a fost vreodata numai lapte si miere, dar ne mergea bine!
Insa, la un moment dat, din cauza certurilor dese, care erau banale sau certuri din cauza geloziei mele, care iarasi, arata ca tin la ea daca sunt gelos..deci dupa toate astea, mi-a zis ca,, Nu mai putem fi impreuna, tu nu te poti schimba, asa esti tu ca om", vorbele astea m-au afectat foarte tare, mai ales ca a zis mult mai multe, dar asta e esentialul.Ma tot gandeam, ma iubeste si ma vrea mai bun, ah, ba nu, nu ma iubeste si vrea sa scape de mine..in final am ajuns sa ne impacam dupa ce am fost la ea la liceu, cand eu aveam scoala altfel si eram la mine acasa, atunci a zis ca,, te iubesc foarte mult si nu pot trai fara tine, daca asta nu ne-a despartit, nimic nu ne va desparti ", ah, da, au fost cele mai frumoase vorbe pe care le auzisem in viata mea, sa stii ca e a ta pentru totdeauna si ca fix ea iti zice asta.Ei bine, in seara aia ramasesem la mine la apartament in oras si ma uitam in oglinda, asa random si mi-am dat seama ca nu sunt eu omul asta, nu va imaginati cat am putut suferi zilele alea 2 cand mi-a zis ca ne despartim, nimic nu m-a facut sa imi iau gandul de la ea, ca intr-un final sa ajung sa nu ma regasesc eu ca persoana in toata treaba asta.Asa ca am zis sa mai las treburile asa o perioada, sa vad felul ei acum, dupa etapa asta.Ea era plecata din tara si intelegeam ca vorbim greu din cauza asta, dar dintr-odata orice ziceam si nu ii convenea,,Ne despartim, nu mai pot asa" si da, agrava MULT mai rau toata chestia asta, toate pauzele pe care le-am avut in relatie (Pauzele reale!) au fost aduse de ea, cate o zi,doua. Evident, sentimentele mele erau in dubii dupa chestia de atunci cand chiar mi-a zis negru pe alb ca nu suntem compatabili si da, dupa mi s-a confirmat ca ea credea ca eu orice ar fi pe lumea asta ii cad la picioare, dar nu e asa, NU VA LASATI nici voi CALCATI IN PICIOARE, de nimeni pe lumea asta,sunt atatea femei, atatia barbati.
Deci, ea continuase cu chestiile astea care ma afectau si m-au afectat pana cand am inceput sa nu mai am sentimente pentru ea.
Daca eu credeam ca sa ma schimbe ea e un lucru bun, nu a fost asa, pentru ca eu in interiorul meu nu am vrut, asta chiar ducand de fapt la o schimbare, dar in rau,pe care a simtit-o si ea!
Stiu, eu sunt cel care trebuie,, scuipat", pentru ca EU am inselat, dar nu facusem nimic cu fata aia, doar ne spuneam sentimentele unul altuia, pentru ca da, amandoi le avem si ni le-am marturist si ea a aflat (nu mai conteaza cum).
Ea niciodata nu si-a dat seama ca ma doare si-a dat seama doar ca ea sufera.
Ii multumesc ca m-a schimbat, mi-am dat seama ca cine te iubeste te accepta asa cum esti, mai ales ca ce faceam eu, fac cred toti barbatii!
Ce este drept, este ca mi-a parut rau ca m-am despartit de ea, au fost multe luni frumoase alaturi de ea.Cel mai rau mi-a parut ca la cateva zile dupa isi cauta pe altul, lucru care m-a facut doar sa cred ca nu e chiar cum credeam eu, dar evident si ea poate sa zica acelasi lucru despre mine, dar ea m-a facut sa fac asta.
As aprecia daca as putea sa fiu inteles macar de cativa dintre voi, ma bucur ca nu am lasat garda jos si nu am continuat sa fiu luat peste picior de o persoana care zice ca,, te iubeste", dar la fiecare mica greseala, replica este,, nu mai pot continua asa".

Viata este foarte imprevizibila, ma bucur ca primesc lectii de la ea, din care am multe de invatat, sper ca ceilalti sa primeasca cu drag sfaturile celor care au trecut prin anumite experiente.

Vreau sa vad parerea voastra cu legatura la,, povestea mea amoroasa" + greselile mele si ale ei, sunt curios, sincer.

20 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Deci din toata chestia asta tu ai inteles ca esti smecher ca nu te-ai lasat "călcat în picioare" de iubita pe care ai înșelato.
Chiar dacă răzbunarea e arma prostului si chiar daca probabil ce spun in ochii multora nu este o soluție si poate chiar nu este si eu iti mai dădeam o sansa, te bibileam, iti făceam declaratii de dragoste si cand iti era lumea mai draga te lăsăm sa ma prinzi cu altul.Sau profităm de tine si papa.
Nu stiu de ce te miri ca nu te mai dragalea si lua pauze, o dată ce tu ai înșelato cu o altă in loc sa vorbesti cu ea sa va rezolvați problemele, nu stiu de ce nu ai lăsato si ai preferat sa iti bati joc de ea daca nu mai mergea intre voi si suferiai asa tare.
Eu cred ca ar trebui să iti scoti chestia asta din cap si sa mergi mai departe, ca ti-a facut minimul sau chiar inexistentul strop de rau in comparatie cu ce ti-ar fi facut alta. Fata aia chiar si daca ai înșelato ti-a mai dat o șansă, dar încrederea se reconstruiește greu si are si ea un suflet.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Ce sanse sa-i dea nu e clar ca aia l-a inselat inaintea lui? O datã ce femeia incepe cu certuri marunte si lu-at pauze nu mai ai cum s-o "impaci" este cam destul de Clara treaba.
Saraca fata si "are si ea un suflet" cum spui tu aproape ca il ruga sa se desparta de ea, nu mai simtea nimic de mult pentru el doar gasea motive ca el sa spuna STOP. Gata, ma despart de tine, el ia Oferit ei destule sanse. Ca vorbea cu alta, asta a fost doar sa gaseasca un motiv bine intemeiat sa incheie EA relatia.

| 1Me9 explică (pentru Freya1):

Se pare ca nu intelegi ideea mesajului.NU, eu nu vreau sa par,, SMECHER'' prin acest fapt, am vrut doar sa mi zic experienta, ca cei care vad asta si nu au trecut prin asa ceva, sa aiba ceva de invatat.
Tu, ca alte fete, *in cazul asta*, vezi doar partea inselatului, care am mentionat ca nici macar nu a fost ceva intre noi doi, fizic vorbind.
Concluzia mea, care oricum am trecut peste relatie si am inteles gravitatea si / sau non-gravitatea situatiei, este ca am trait luni in sir intr-un mediu toxic, care nu imi facea bine!
In raspunsul tau, ai zis :,, Nu stiu de ce te miri ca nu te mai dragalea si lua pauze, o data ce tu ai inselat-o pe ea cu o alta...".Tin sa te contrazic si sa ti zic ca nu ai citit cu atentie intrebarea si povestea mea.Eu nu am inselat-o cand a inceput sa faca din orice un mare TAM-TAM, era pur si simplu o perioada, in care eu mi am pus sufletul pe tava, crede-ma ca o iubeam foarte mult si chestia asta a facut o sa ia pauze cand o,, enervam" sau cand nu ii convenea ceva, sau ba chiar ce a pus capac, ca asa sunt eu, nu suntem compatibili.EU i am dat sanse, am vrut sa fie mereu bine, dupa care mi am dat seama, ca de la faza cand am facut pe satana-n 4 sa ma impac cu ea, fiind disperat sa ne impacam, ca fazele erau prea dese, evident ea continuand cu pauzele si cu,, Gata, nu mai pot nimic" din motive de tot rasul... dupa care am inselat o, dandu mi seama ca persoana care ma merita, nu ma are, iar cea care ma are, nu ma merita.Scuza-ma, dar tot ce a fost, cu parere de rau, a fost doar o bataie de joc, ultimele 2 luni de relatie.
Sa nu creada vreo fata pe lumea asta, sau vreun baiat, ca poti sa tii bati joc constant de sentimentele unei persoane care te iubeste.Pace!

| Freya1 a răspuns (pentru 1Me9):

De ce nu ai lăsat-o si ai ales sa o înșeli? Nu iti convine de un om pleci nu il înșeli.Indiferent cum o dai tot nu te scuza.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ai stat tu la fundul ei sa vezi daca si cu cine la înșelat? Dacă lui nu ia convenit si il chinuia de ce nu sa despărțit de ea, daca ea cauta motive el trebuia sa spuna stop.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Nu. Dar am facut o presupunere care in multe cazuri e adevarata.
De ce? Pentru ca atunci când iubesti iti cam pierzi capul.
Da da sigur intotdeauna e vina lui laughing ca ea nici macar nu simte "vina" prin ce l-a facut sa treaca saracu tip.rolling on the floor

| 1Me9 explică (pentru Freya1):

Ma scuzi, dar, nu pot sa explic ca unui copil de gradinita! Bine, am zis, stiu ca nu am scuza pentru ca am inselat, dar mai sus am explicat totul si din cate vad nu esti in cunostiinta de cauza.Am zis si repet ca, eu nu voiam sa ma despart de ea, doar la urma cand am vazut ca nu o pot da la capat am zis sa vorbesc cu cine trebuie si sa vad ce are cealalta fata de zis, pentru ca mai vorbisem in trecut, cat timp eram cu fata pe care am inselat o, dar sa vorbesti cu un om nu e neaparat inselat, doar mi am marturisit oful si sentimentele pe care i le port neconditionat.Nu am facut sex cu nimeni, nu m-am sarutat cu ea, nu nimic, plus ca la doua zile dupa ce am vorbit cu respectiva, a aflat happy.So, nu mi se pare asa mare greseala mea, avand in vedere ca poate asa a fost sortit sa fie, sa vada si ea ce inseamna sa suferi, karma asta...

| 1Me9 explică (pentru anonim_4396):

Adevaratlaughing) doar ele sufera si noi gresim mereu, pentru ca suntem BARBATI.

| Hammurabi a răspuns (pentru 1Me9):

Răspunde sincer la o întrebare.
Dacă s-ar fi întâmplat ca tu să o prinzi pe ea că vorbește cu un "fost" și îi "mărturisește ofurile și sentimentele pe care i le poartă" ce ai fi făcut și cum ai fi considerat situația?

| 1Me9 explică (pentru Hammurabi):

O sa raspund cat de sincer pot! Daca relatia ar fi decurs asa cum am descris o mai sus si eu as fi fost cel care lua peste picior relatia, evident, as fi suferit, dar nu as fi dat vina pe ea, pentru ca eu nu am fost in stare sa intretin o relatie si sa arat iubire celui de langa mine.Crede-ma, conteaza foarte mult faptul asta, daca un om nu iti ofera nici macar 50% din cat te ai astepta tu sa-ti ofere, e logic ca incet-incet te indepartezi si o sa cauti alinare in alta parte.
Dar, daca totul ar fi fost roz in relatie si amandoi eram la fel de iubitori si la fel de implicati, cel mai probabil i-as fi facut o reclama buna.laughing)
Tin sa precizez ca, nu m-ar deranja daca ea ar spune totul ASA CUM A FOST altor persoane, poate sa zica tuturor din oras, dar daca ar zice exact asa cum a fost, as fi impacat ca cei dezghetati la minte mi ar fi alaturi.
Nu am nevoie sa ma inteleaga o șleatcă de prosti, cand ma pot intelegi cativa oameni inteligenti.Toate cele bune!

| Hammurabi a răspuns (pentru 1Me9):

Eu cred că cel mai sănătos ar fi fost ca, în cazul în care observi că relația nu-ți oferă "nici măcar 50% din cât te așteptai" așa cum spui tu, să renunți pe loc și să pleci.
Pentru că e un timp pierdut, și se mai crează și situații neplăcute în care fiecare dă vina pe celălalt.
Dacă nu merge, pa frate. Fiecare își vede de ale lui.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu iti dai seama ce la chinuit, de a ajuns sa umble pe la altele.
Hai sa lăsăm misoginia ca o prea scoateți in evidenta. Daca ea făcea asa pun pariu ca il sfătuiai sa ii rupă capul pentru ca e femeie ca iti stiu raspunsurile.
Hai sa nu mai cautam scuze cum a cautat si el in alta parte atenție.Ca in situatia lui poate ii ieșea sa o tina pe fosta de fraiera in timp ce isi lua alta cu care sa piardă timpul dar aici vrajeala asta nu tine.

| Freya1 a răspuns (pentru 1Me9):

Eu nu te judec pe tine si ce ai facut tu.Si eu recunosc ca am înșelat la viața si rândul meu doar ca diferenta e ca eu nu ma scuz ca am avut o situație nasoală ca e clar ca mi-a lipsit ceva daca am facut asta (sentimentele).
Probabil ca trebuia sa discuții cu ea despre ce te frământă si sa lămuriți, apoi daca vedeai ca nu ajungeți la o înțelegere sa te desparți si sa încerci sa discuți sau sa ceri sfatul tipei disponibile.
Sa înțelegi ca eu nu ma iau de tine ca ai înșelat, ca doar nu mai înșelat pe mine.Eu ma iau de faptul că încerci continuu sa te disculpa chiar daca nu e cazul, fapta e consumată.

| 1Me9 explică (pentru Freya1):

Eu nu ma scuz de nimic, doar am zis povestea si am vrut sa vad ce zicetilaughing.Pe mine ma doare fix in 14 de situatie in momentul de fata.
Ba si ca sa raspund pentru a nu stiu cata oara, am continuat ca sa sufere si ea, voiam sa fim CHIT

| Freya1 a răspuns (pentru 1Me9):

Păi vezi. Vrei sa dai un exemplu de "băgați joc de ea daca nu mai vrea sa fie cu tine" sau daca va certați. Exact ce scoteam eu in evidenta si de ce te-ai supărat tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Pe aici am primit cele mai frumoase complimente Ba ca sunt misogin, violator, nebun, bolnav, specimen acum si abuziv laughing trebuia sa ma astept la ce raspunsuri las pe aici laughing
Tu Iti dai seama ca ma numesti misogin pentru ca nu sunt de acord c u parerea ta? laughing

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu de asta te numesc misogin.Intrebarea este daca tu iti vezi raspunsurile in general? Dacă ma pun sa caut câteva te crucesti si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai facut nici o greseala. Si nu are rost sa te simti vinovat. Dupa parerea mea Ai fost intr-o relatie toxica si trebuia sa-i faci tamblaua mult mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand iubesti o femeie n-o inseli. Tu n-o iubesti, uit-o, gaseste-ti pe alta. Nu va potriviti.

| ThyDoom a răspuns:

Am citit tot, deși mi s-a părut lung.
Imi aduce aminte de niște persoane cu care m-am intersectat și eu prin viața asta și care nu erau mulțumite de mine indiferent ce aș fi făcut. Ba din contră, îmi spuneau cu voce tare și cuvinte destul de tăioase ce schimbări ar trebui să fac. Și nu vorbesc de schimbări prin cameră sau prin bucătărie. Vorbesc de schimbări ce țineau de mine ca persoană. Doamne... nu știu dacă mă crezi sau nu, dar am încercat vreo câțiva ani de zile să fiu altcineva doar ca să mulțumesc alți oameni și să fac și eu parte din cercul lor. Cea mai mare greșeală. Un lup nu are cum să fie oaie. Nu doar că integrarea n-o să aibă loc niciodată, dar chiar dacă te schimbi cu totul... te reîncarnezi într-o cu totul altă persoană, nu te vor privi cu ochi mai buni. Vei rămâne același în ochii lor indiferent ce faci. Aici nu vorbesc doar de relații, ci și de prietenii. Am vrut să acaparez două subiecte. Asta cu schimbă-te e neputința lor de a-ți spune în față că nu ești potrivit pentru ei. Și caută anumite scuze. Care te fac pe tine să crezi că ai o problemă. Și apoi începi să te întrebi ce trebuie să faci, cum să te comporți. Să asculți Salam sau să citești Shakespeare. Ironia este că nici măcar nu contează pentru ei.
Schimbarea este scuza celor care vor să te îndepărteze dar nu-și găsesc cuvintele și curajul.
Sper ca răspunsul meu să fie mulțumitor și de ajutor.