| Jojiza a întrebat:

Eu si prietenul meu am incercat sa o facem, dar am renuntat pentru ca eu n-am mai vrut sa continuam. Intrebarea mea este, mai sunt virgina daca mi-a introdus penisul doar pe jumatate-un sfert? Nu a curs sange, m-a durut foarte putin..nu stiu, nu cred ca mi s-a rupt himenul. Ce spuneti? Multumesc

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu siguranta nu mai esti virgina si himenul s-a rupt. Nu uita de prima consultatie ginecologic, obligatorie in prima luna de la inceperea vietii sexuale.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai eşti virgină ( nici dpdv fizic )!
Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Daca ai avut relatii sexuale, automat nu mai esti virgina. Himenul ala n-are nicio importanta. Sunt femei care au himenul elastic, ce se rupe abia cand acestea nasc. Nu mai spun ca unele fete isi rup singure himenul, cand se masturbeaza.

| ardnaxelam a răspuns:

Daca nu a curs sange, s-ar putea sa fii inca virgina