| Annabella9719 a întrebat:

Sunt intr-o situatie cam naspa. Iubitul meu mi-a zis ca vrea sa se culce cu mine, ca are o varsta (aproape 21 de ani) iar eu am aproape 17, luna viitoare ii implinesc, si ca cica corpul lui ii cere asta.Az zis ca nu vrea sa ma oblige si eu i-am zis ca asta trebuie sa vina de la mine si el a zis ca asteapta sa vina de la mine.Si nu stiu cum sa procedez, nu suntem impreuna decat de 3-4 luni si eu ca sa-l mai imbunez i-am zis sa ma mai astepte cel putin pana fac 17 ani, adica cand o sa avem aprox. 4-5 luni.Dar nu stiu, eu parca ma simt pregatita dar mi-e teama de reactia mamei mele daca ar afla ca numai as fi virgina.Chiar nu stiu ce sa fac.M-am gandit chiar sa ma despart de el, dar gandul asta imi dispare repede.Parintii nostri se cunosc intre ei si se inteleg bine,si el imi cunoaste parintii de asemenea. Oarecum sunt o norocoasa ca sunt cu el,pentru ca eu sunt de firea mea timida si baietii daca vedeau ca sunt timida nu-si mai bateau capul cu mine,fata de el, care a zis ca deocamdata ma accepta asa, si ca vrea sa ma scape de timiditate.De 1 mai trebuia sa se duca cu prietenii lui la padure si vroia sa ma i-a si pe mine sa stam peste noapte, dar tatal meu nu era de acord.In cele din urma a ales sa numai mearga cu ei si sa mearga altundeva cu mine si familia lui. Offf, astept repede un sfat.

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Corpul lui ii cere asta, dar se poate controla foarte usor, nu e nici o problema, doar sa vrea. Spune-i ca inca nu esti sigura si ca il rofgi sa mai asteptati putin, mai ales ca esti atat de mica. Sa zicem, stabileste ca veti mai discuta subiectul dupa revelionul urmator, adica dupa ce implinesti 17 ani si jumatate si intri in anul in care implinesti 18 ani. Sunt sigura ca daca tine cat de putin la tine, te va intelege si totul va fi bine. Oricum, daca vreti sa va incepti viata sexuala inainte ca tu sa implinesti 18 ani, el va trebui sa vina sa discute cu parintii tai, sa primeasca acordul lor ferm. Asta insa veti discuta cand tu esti 101% sigura ca vrei sa faci asta si nu simti nici cea mai mica ezitare.

| Miauti a răspuns:

Nu exista relatie la perioada de 3-4 luni. Eu inlocul tau I as zice NU. si va demonstra cat va rezista. Daca te iubeste va sta 2 ani... fara sex.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acel om nu te iubeste. Vrea doar sex si gata. Lasa-l!

| Aasdfghj a răspuns:

Tu crezi ca te iubeste? Aveti 3-4 luni de relatia si deja isi cere portia de sex. Mie nu mi se pare ok. Sunteti de prea putin timp impreuna si el e mai mare. Nu ti-e frica ca te-ar putea lasa cu ochii in soare dupa aceea? Sunt o gramada de fete carora li s-a intamplat asta. Nu crezi ca ar trebui sa faci dragoste cu cel care ar merita asta? Lucrul asta trebuie sa vina de la sine, nu cerut.

| Annabella9719 explică (pentru Aasdfghj):

Ba da, m-am gandit si la cazul asta.Sunt foarte confuza si nu stiu ce sa mai fac.

| Annabella9719 explică (pentru Aasdfghj):

Si el mi-a zis in fata ca nu ma iubeste, doar tine la mine si-mi vrea binele.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Annabella9719):

straight face Atunci nu inteleg ce mai cauti langa el. Baiatul ti-a zis clar ca nu te iubeste. Nu are rost sa o faci cu el. Nu merita nici macar sa te mai uiti la el. Sincer, in locul tau ii trageam si o palma cand venea cu propunerea.

| Annabella9719 explică (pentru Aasdfghj):

Da,nu-ti face griji, am deschis ochii.Stiu ce am de facut acum.

| mihai69 a răspuns:

Nu corpul i-o cere, ci mintea. Corpul nu cere decât hrană, apă, oxigen și căldură. Nu are nevoie de sex pentru a trăi.
Și nici tu. Dacă te acceptă așa, bravo lui! să mai aștepte cam un an și ceva, să ai măcar vârsta legală, dacă nu și minte destulă ca să poți deosebi un vânător de trofee de un îndrăgostit adevărat.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru mihai69):

Aici gresesti! Corpul i-o cere mai mult decat mintea! Nu ai auzit de piramida lui Maslow si nevoile de la baza ei? Si nevoie de reproducere e una dintre ele, ceruta chiar de organism! Pffffff......important e cat control detine asupra acestor nevoi primordiale.

Acum, revenind la intrebare, din moment ce ai postat aici, e clar ca ai unele dubii si nu esti pregatita sa mergi mai departe, cel putin nu cu el! Spune-i ca te-ai razgandit si pana la 18 ani nici sa nu viseze ceva cu tine caci nu se va intampla! Vezi din reactiile lui atunci daca merita sau nu!

| neutrino a răspuns:

Tatal tau are dreptate, dar ti-ar prinde bine un sfat dat de mama ta. Personal ti-as sugera sa nu te grabesti si sa nu uiti ca sexul, nu ochii tai, este principalul motiv pentru care un baiat sta cu tine. Acesta-i jocul real, chiar daca parintii vostri se cunosc sau nu.

| Alcyon a răspuns:

El pune presiune pe tine? Iti spune chestii de genul: daca n-o faci cu mine, te parasesc? Din ce cuvintele tale, reiese un soi de nesiguranta din partea ta, ca o teama ca vei fi lasata, daca nu intretii relatii sexuale. Vezi ca unii barbati pot sa profite de faptul ca n-ai incredere in tine, ca sa te joace pe degete cum vor ei. Fii stapana pe tine si cunoaste-ti valoarea. Nu-l lasa pe cutare sau cutare sa-ti conduca viata. Vezi ca fetele timide, cam dau de baieti dominatori, care incep sa le submineze personalitatea si sfarsesc prin a le tiraniza. Cum adica "deocamdata te accepta si asa"? Ce esti tu? Un soi de papusa?! Daca nu te place asa cum esti (cu tot cu defecte), inseamna ca nu e omul potrivit pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Corpul i-o cere" Dar ce, îl mânâncă p***? Dacă da, să o mânânce şi el pe ea.

Acum serios, are 21 de ani şi stă cu o fată de 16. Foloseşte-ţi creierul, ce crezi că vrea de la tine? O relaţie serioasă?
Normal că nu, după ce vei ceda şi vei face sex cu el te va lăsa baltă. Iar dacă nu vei ceda, tot te va lăsa baltă, dar cel puţin vei rămâne cu demnitatea întreagă.

Răspuns utilizator avertizat
| fataciocolata a răspuns:

Sfatul meu este sa o faci daca esti pregatita.si nu-ti face griji, mama ta nu are de unde sa afle.dar daca tu crezi ca acel baiat nu te iubesdte si vrea doar asta de la tine, atunci paraseste-l.cel mai bine ar fi sa mai astepti vreo trei luni, sa va cunoasteti mai bine. funda?

| ZuzuMissy a răspuns:

Un baiat poate sa iti zica ca te iubeste si ca sa iti arate ca tine la tine prin multe mijloace ca sa isi atinga un scop, stiind ca esti virgina si timida stie cum sa se dea pe langa tine sa te impresioneaze si sa fie el primul cu care sa te culci, ii mult prea repede sa iti ceara asa ceva, asta deja iti arata ca el te vrea numai pentru sex atata

| Bella1love a răspuns:

Da-i papucii! El nu te iubeste! Si cum sa fii cu el? Adica, esti o fata care vrea o viata frumoasa sau una care vrea doar sa aiba un "iubi" care e cu 4 ani mai mare decat ea!? Gandeste-te!

| LLuk21 a răspuns:

Uite iti ofer un truc psihologic: du-te afara intr-un mediu de liniste inchide ochii si primul lucru care iti vine in minte despre aceasta situati este cel corect

| marian5888 a răspuns:

Mie imi plac fetele timide, parerea mea e ca se joaca cu tine, cine te iubeste nu te schimba si nu-ti cere ce nu vrei