| Cristinell90 a întrebat:

Heii buna am o dilema am facut sex cu iubitu meu cam acum o saptamana, am folosit ovule ca masura de contraceptie(locala) pe prospect scrie ca atat eu cat si el nu trebuie sa ne spalam cu sapun cu 4 ore nici inainte nici dupa si ca trebuie administrata cate una la fiecare contact, mentionez ca nici eu nici el nu ne-am spalat cu sapun iar a doua zi mi-a venit menstruatia dar stau cu grija ca bagat-o de mai multe ori!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU contează că a "bagat-o de mai multe ori", ci de câte ori a ejaculat!
Se utilizează câte un ovul pentru fiecare ejaculare : dacă după folosirea primului ovul a ejaculat, atunci era necesară introducerea unui NOU ovul şi abia apoi se putea continua "partida"...

Doar voi ştiţi EXACT ce & cum aţi făcut ( aici nu ai explicat )...

Ovulele ( spermicide ) de Contracept M ( sau Pharmatex Ovule ) sunt mai recomandate decât tabletele anticoncepţionale deoarece nu au aproape nici un efect advers/contraindicaţii!

Ca şi siguranţă contraceptivă, oferă una similară cu a "pilulelor zilnice" - undeva în jur de 95-98 %!

Deci, doar 2-5 % şanse/risc de sarcină DACĂ sunt folosite CORECT!

Totuşi, au unele "DEZAVANTAJE" în privinţa folosirii CORECTE - vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/pharmatex-ovule-vag_8228

http://www.medipedia.ro/......EPT-M.aspx

http://www.contracept-m.ro/prospect.htm

http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4218_25.02.04.pdf?anmPage=1276&ID=25527

Toate cele bune.

| Cristinell90 explică (pentru bursuc001):

Ok mersi de lamurirehappyacum pot sa dorm linistita

| bursuc001 a răspuns (pentru Cristinell90):

Cu plăcere happy

O seară frumoasă.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca isi vine ciclu cum iahve sa ramai gravida? voi la ora de biologie ce faceti?
pe viitor te informez ca ovulul se pierde la menstruatie si ca poti face sex non stop pe ciclu ca sa ramai e egal cu zero

| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia nu-ti face probleme de sarcina.

| grab a răspuns:

"a doua zi mi-a venit menstruatia"
atat!
la ce te mai ingrijorezi?!

| Cristinell90 explică:

M-am spalat cu apa si atat, efectul se anuleaza numai daca ma spalam cu sapun un gel de dus, gel intim etc pe prospect spune sa nu te speli cu sapun! eu nu m-am spalat cu sapun doar cu apa

| Cristinell90 explică:

Nu e neaparat o regula ca, fata daca ovulatia vine mai tarziu(cam cu o saptamana inainte sa iti vina ciclul)atunci poti sa sangerezi chiar si dupa ce ovulul a fost fecundat