| anonim_4396 a întrebat:

Heii`. de acum vreo 3 zile ma doare mijlocul si in zona ovarelor si un pic ficatul. big grin Ce poate fi`? Este vreo raceala la ovare? Tin sa mentionez ca ma simt bine... adica nu mi`e greata, nu am febra sau frisoane doar ca din cand in cand ma doare. Ce poate fi? Va rog ajutati`ma. [P. S. : Nu poate fi menstruatia pentru` ca luna aceasta mi-a venit pe 15 deci nu se pune ] Dau funda si voturi. puppy dog eyes

2 răspunsuri:
| butterfly27 a răspuns:

Probabil te-ai racit la ovare.Fa bai caldute cu musetel.Sau du-te la farmacie sa-ti dea, ceva pastilute, sunt destule.iar daca durerea persista du-te la medic sa n fie ceva mai grav ca zici ca te doare si ficatul.ai grija de tine:*

| dyyva a răspuns:

N zona pelvina apar frecvent dureri cu caractere variate, fie difuze, fie localizate, cu iradieri (spre exemplu in membru inferior) sau fara, periodice sau permanente, variind cu ciclul menstrual sau nu, intensificate sau nu in timpul actului sexual etc. Nu de putine ori am auzit femei de diferite varste acuzand "dureri de ovare".

Durerea de ovare (ovariana) nu este o durere specifica pentru ca ea se manifesta intr-una din fosele iliace sau in ambele simultan, fiind o durere difuza ce poate ascunde alte cauze decat cele ovariene, astfel ca nu putem spune cu certitudine ca o femeie care acuza dureri ovariene prezinta si o patologie la acest nivel.

Durerile in zona ovarelor pot fi sau nu de provenienta ovariana, astfel ca vom trata in acest articol patologiile care cauzeaza dureri ovariene si cele care produc dureri asemanatoare, fara insa a implica ovarul.