| anonim_4396 a întrebat:

Am doar 12 ani.big grin Si ma machiez. Toata lumea imi spune ca :"E pacat de tine.","Nu e bine.","Vei arata mai batrana.", etc, etc. Pur si simplu, eu vreau sa ma machiez! Nu folosesc cine stie ce : doar fard de obraz, rimel si gloss de buze. Chiar dauneaza asa grav? big grin (si daca se poate, niste trucuri pentru fardul de obraz )

Răspuns Câştigător
| IzabellaLoredana a răspuns:

Ai 12 ani si deja te tencuiesti?happy
Nu stiu ce sa spun.
Trebuie sa ma adaptez maturizarii asteia precoce, nu am de ales din cate vad.
Si daca ti-am spune ca dauneaza, tot nu ti-ar pasa asa ca tu faci ce vrei! Spor la tencuit!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E alegerea ta. Sigur ca vei arata mult mai batranain cativa ani, dar poate tu nu-ti doresti o nunta frumoasa, un sot interesat de obrazul tau, ci doar sa fii fardata acum. La 25 de ani vei arata, cu siguranta de 40, dar presupun ca asta nu te deranjeaza si ca atunci nu-ti va veni ideea ca vrei sa arati tanara.

| TeeaBaang a răspuns (pentru Brigaela):

Ba sigur ca imi doresc toate acestea! Dar pur si simplu, nu ma pot abtine! Cand nu am pentru ce, nu ma mahiez,de ex.: sambata,duminica, vacantele de sarbatori, si ori de cate ori mi se ofera ocazia. Acum, as vrea sfatul dumneavoastra : daca ma demachiez in fiecare seara, o parte din aceasta "imbatranire", este exclusa?

| Brigaela a răspuns (pentru TeeaBaang):

Daca ti-ai dori toate astea, te-ai putea abtine. Sa fim seriosi, e o alegere, nu ai 3 ani sa nu fii in stare sa alegi ce-ti doresti. Daca nu te demachiezi in fiecare seara, ritmul de imbatranire va fi si mai accentuat. Ritmul de imbatranire dublu se veridfica daca folosesti numai produse de foarte buna calitate si te demachiezi cu mare atentie in fiecare seara. Daca folosesti produse mai ieftine sau uiti sa te mai demachiezi, vei imbatrani si mai accentuat. gandeste-te si tu: fardul de obraz este interzis inainte de 30 de ani, rimelul inainte de 18-20, la fel si rujul. Tocmai fiindca distrug tenul. Tu le folosesti de la 12 ani, ceea ce are un efect de 100 de ori mai distructiv.

| TeeaBaang a răspuns (pentru Brigaela):

Nu ma pot abtine,pentru ca eu, nu ma consider frumoasa fara acest rimel.winking Si sa fim seriosi, sunt adolescenta, sau preadolescenta*, nu stiu atat de multe despre asta.happy

| Brigaela a răspuns (pentru TeeaBaang):

Nu cred ca nu te-ai informat in mare detaliu inainte sa te apuci sa te machiezi, ar fi prea stupid. Doar ca ai facut o alegere pe care acum nu ti-o poti asuma. Din pacate, nu mai poti da timpul inapoi. La 12 ani nu cred ca este o problema daca esti sau nu frumoasa, sa fim seriosi. La varsta asta conteaza daca esti cea mai buna din clasa, ce punctaj ai luat la olimpiada, nu frumusetea. Asta este o problema falsa, poate determinata de prea mult timp liber, dar nu e ceva normal

| TeeaBaang a răspuns (pentru Brigaela):

Da, stiu ca aveti MARE dreptate, dar sunt buna la invatatura. Spre exemplu: Maine 26.12. 2011, voi merge in Austria cu directoarea scolii, deoarece am fost singura din clasa care a mers la faza pe municipiu (olimpiada matematica ). Scoala a fost pe primul loc, intotdeauna. Voi renunta la machiaz. Va multumesc pentru raspunsurile date. happySarbatori fericite alaturi de cei dragi!happy

greece12
| greece12 a răspuns:

La 12 ani?
Da, dauneaza si vei intelege asta peste 10 ani,cand prietena ta de aceeasi varsta va arata mai tanara si mai proaspata ca tine.
In plus este si impresia pe care o dai celorlalti,care este, in prima clipa, negativa.Sa nu te miri daca te vei trezi acostata pe strada, incurajezi lucrurile astea prin infatisarea ta...
Ai grija.

| pinguuina a răspuns:

Eh, cam frageda varstahappy ai putea sa renunti macar la fardul de obraz, si sa folosesti masti de fata naturale. Glosul si rimelul nu dauneaza pielii, decat daca nu te demachiezi.