| AnnaCarrina a întrebat:

Hello!
Am 18 ani si nu sunt foarte sigura ca imi doresc sa imi incep viata sexuala, dar prietenul meu isi doreste asta. As vrea sa aud niste pareri.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Prietenul tau,dacă e bărbat, te va face sa fi sigura pe tine, nu te va convinge in favoarea lui. Tu nu trebuie sa ai incredere in el ci in tine, în primul rând. Un viitor sor vrea langa el o femeie încrezătoare, nu usor dusă de nas. Nu cred ca e suficient de matur încât să ajungă în pat cu tine de vreme ce se gândește la ce vrea el nu si la persoana iubita.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Esti adulta, faci ce vrei. A fi adulta nu inseamna ca nu gresesti, ci ca iti asumi consecintele.

| Freya1 a răspuns:

Faci cum crezi tu de cuviinta si cum simt.Asa e cel mai bine.

| Hammurabi a răspuns:

Nu e mare lucru, nu e "un pas foarte imporant", nici vreo lansare de navetă spațială NASA. Importanța e doar atât cât i-o dai tu.
DAR. Viața sexuală ți-o începi NUMAI când vrei tu, când te consideri pregătită. Iar dacă o faci, o faci numai pentru tine. Nu pentru a face un cadou cuiva, nici la insistențele altuia.
Un tip căruia nu-i pasă și de ceea ce vrei tu și dă importanță doar interesului lui, nu merită să te încurci cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu iti doresti, nu o faci, e simplu. Daca prietenul tau te iubeste, te asteapta. E aiurea s-o faci din obligatie si daca e un tip cu bun simt nici lui nu i-ar conveni sa o faca asta.

| AnonImOO000 a răspuns:

Mai bine astepti pana la casatorie.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AnonImOO000):

Eu zic sa astepte pana la varsta senectutii!

| Matteo1234 a răspuns:

Aici e cam complicat, sa iti incepi viata sexuala e un pas destul de mare, incearca sa vorbesti cu prietenul tau si spune-i ca nu esti pregatita, daca el te iubeste nu se va supara, pentru o fata e o decizie destul de grea, totul se intampla la momentul potrivit, succes

| xFlo a răspuns:

Chiar mai conteaza parerea noastra? Tot ce iti pot spune este ca sa faci sex daca asta vrei, nu nimic gresit.
Desi banuesc ca stii lucrurile astea dar tin sa iti repet, neaparat cu protectie (prezervativ, anticonceptionoalele pastile sunt periculoase luate "dupa ureche")