| funnygirl a întrebat:

Buna vreau sa stiu daca nu e bine sa imi incep viata sexuala am 16 ani si imi doresc foarte mult sa fac dragoste cu prietenul meu el are 17 ani si el isi doreste sa facem dragoste dar a zis ca mai bine mai asteptam putin nu stiu ce sa fac ce mi se poate intampla daca imi incep viata sexuala d la varsta asta?

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

Felicitari pentru prietenul tau e un tip jos palaria care te iubeste si te respecta... Nu patesti nimic daca te protejezi dar daca nu e momentul si nici cadrul propice poate ai sa regreti gestul facut

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Confirm ce a spus Sweetygirl. Pana la 17 ani si jumatate colul uterin sufera o rotatie care expune portiunea cea mai vulnerabila. Riscul de a face apoi leziuni canceroase si precanceroase de col uterin este foarte mare. In plus, vei capata un handicap: toata viata va trebui sa mergi macar de doua ori pe an la ginecolog, ceea ce iti afecteaza mult calitatea vietii. Mai asteapta, macar un an si jumatate, nici macar nu e asa de mult.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Wow, in sfarsit cu capul pe umeri si nu intre &%^& Eu zic ca are mare dreptate! Mai asteapta!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

După cum ţi-a spus şi sweetygirl şi îţi poate confirma şi brigaela, poţi face cancer de col uterin. Pe lângă asta sunt toate riscurile care le implică viaţa sexuală (o infecţie, o sarcină etc). Sfatul meu este să mai aşteptaţi, mai ales dacă nu te grăbeşte. Multă sănătate!

| deleuandrei a răspuns:

Mai asteapta nu te grabi caci pe urma o sa regreti foarte mult. bafta

| sweetygirl a răspuns:

Deci in aceeasi situatie sunt si eu, dar eu am fost la un medic ginecolog si mi-a spus ca daca imi incep viata sexuala prea devreme este posibil ca mai tarziu sa fac cancer de col uterin si cu cat o fac mai tarziu cu atat mai bine pentru ca ceva acolo(nu am retinut numele) in vagin nu este destul de matur pentru ca esti in crestere si acel ceva trebuie sa ajunga la maturitate cam pe la 18ani... deci eu zic sa mai astepti cum astept si eu. La 18ani este indicat sa iti incepi viata sexuala, daca nu iti incep viata sexuala dupa 18ani vei avea dereglari hormonale... te pup:*