| Evelinn a întrebat:

Hello xD. Cum acesta este un site pentru intrebari si raspunsuri m-am hotarat sa adresez si eu o mica intrebare, sau ma rog, parerea unui necunoscut.

Sa incepem cu inceputul. Am 17 ani jumatate si de un an am cunoscut un baiat care "mi-a furat mintile". Nu este genul lingusitor care sa ma sufoce cu complimente, foarte rar imi spune ceva direct, de multe ori reies lucrurile din faptele sale, insa imi atrage mai mult atentia prin tachinari decat daca m-ar "lauda" non stop, nu stiu, m-as simtii sufocata.
Acum sa ma apropii de "subiectul " intrebarii mele. Relatia noastra e una minunata, din punctul meu de vedere, ne intelegem de minune, vorbim non stop, despre orice si oricand. Este foarte bland cu mine si foarte delicat. Trebuie sa spun ca sunt virgina, dar fara sa imi spuna vreodata ca ar vrea sa o facem m-a facut pe mine sa imi doresc asta, sa ma apropii de el si mai mult. Este baiatul care m-a facut sa am incredere din nou in mine dupa o relatie nu prea reusita acum ceva timp. M-a facut sa scap de acea "rusine" de a ma vedea dezbracata sau de a ii spune ceva, ceva ce ma deranjeaza, ceva ce am pe suflet. Am discutat despre chestia asta si m-a intrebat de ce as avea increde sa o fac cu el si nu stiu, dar simt ca vreau ca el sa fie "primul". Stiu ca se va comporta delicat cu mine si va avea grija.
Am o legatura foarte stransa cu mama mea si as vrea sa ii spun asta, sa ii spun ca vreau sa imi incep viata sexuala cu el si daca se poate, sa ma duca la un medic ginecolog pentru a-mi prescrie niste anticonceptionale. Am avut si cu el discutia despre "protectie" si mi-a zis ca vom face asa cum doresc eu. Am zis sa nu fiu egoista si sa ma gandesc cum este mai placut si pentru el si am luat in considerare varianta cu anticonceptionale, plus ca nu vreau atunci sa stau cu grija ca prezervativul se poate rupe sau poate aluneca. Sunt constienta de BTS-uri, dar a acceptat sa ne facem amandoi analize inainte de acest pas.
Am uitat sa mentionez ca el are 20 de ani.

Acum dupa ce am insirat tot acest roman as vrea sa cer o parere, este normal cum gandesc?

Multumesc anticipat pentru raspuns si sper sa am parte de raspunsuri serioase, nu unele peste picior. Toate cele bune! ^^

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu ai nici cel mai mic motiv sa te indoiesti de judecata ta,mai rar adolescenti cu o asemenea maturitate si responsabilitate in gandire!
Felicitari si tie si mamei tale,te-a crescut cum nu se poate mai bine!

Esti in fata unui eveniment emotionanat din viata ta si vad ca iei cele mai bune hotarari,bravo! Ai sansa sa te insoteasca o amintire minunata intreaga viata si sa nu-ti umbresti sufletul cu nici o neliniste, mi se pare ideal, perfect!
Continua asa, nu te mai indoi de tine, chiar esti pe drumul cel bun!
Si-ti doresc toata fericirea!
happy

| Evelinn explică (pentru greece12):

@greece12

Ma indoiesc de judecata mea pentru ca in ziua de azi vad fel si fel de situatii care dupa parerea mea se puteau evita foarte usor.

Multumesc mult!

@Alcyon

Nu e vorba neaparat de "placut" ci de teama ca se poate rupe sau poate aluneca, ma gandesc ca in acel moment sa nu stau cu grija aceasta.
Am citit si eu despre ac., am vorbit si cu mama mea care a folosit si am auzit si de riscuri, cel mai bine voi intreba medicul ginecolog.

Multumesc pentru raspuns!happy

@mihai69

Da, sunt adevarata laughing Multumesc happy

@1cristian1990

Stiu ca metoda calendarului nu este cea mai indicata, mai ales ca pot aparea dereglari ale menstruatiei si nu imi doresc "surprize neplacute". Multumesc pentru raspuns! happy

@ciocolatacupiperrosu

Stiu ca nu am sa regret acest pas pentru ca il fac fara presiunea lui sau frica de a pierde relatia, ci pentru ca asa simt eu. Multumesc!

| greece12 a răspuns (pentru Evelinn):

Intarziat reply-ul meu,imi cer scuze!
Dar,raman la ideea mea, gandesti bine si ar trebui sa ai incredere toala in judecata ta, ai principii corecte si valori reale, ti-au fost implantate si ai crescut cu ele, ai cel mai bun esafodaj pentru viata ta viitoare!
Inca o data felicitari!
happy

32 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Buna.Vorbesti foarte frumos despre el, se vede ca il tii extrem de mult la el.E un sentiment uimitor cand te gandesti ca el vrei sa fie,, primul". Este foarte bine cum gandesti, daca ar gandi mai multe persoane ca tine, ar fi perfect! Iti doresc mult succes:* te pup

| Evelinn explică (pentru AnemonaP):

Multumesc frumos! happy

| neutrino a răspuns:

Este normal asa cum gandesti dar...esti sigura ca el este capabil de asa ceva, ca este capabil de a duce la capat o asemenea sarcina, fara sa te chinuie? Ar fi mare pacat pentru tine, acest eveniment nu-l vei uita niciodata si trebuie sa-ti aduci aminte cu cele mai frumoase ganduri, nu trebuie sa fie un calvar!

| Evelinn explică (pentru neutrino):

Eu asta simt. Si da, sunt sigura ca este capabil, cum mi-a fost alaturi plin de delicatete pana acum, cred ca va reusii sa "nu ma chinuie". Dupa parerea mea si relatia si modul cum te simti in prezenta acelei persoane pot "alina durerea", deoarece ai mult mai multa incredere in el si esti mult mai relaxata in acel moment, ceea ce conteaza foarte mult dupa parerea mea.

Multumesc frumos pentru raspuns! happy

| Holiday a răspuns:

Da, gandesti sanatos, e foarte bine ca vrei sa-i spui mamei tale, dar de la varsta asta ar trebui sa incepi sa faci lucrurile si fara ea, in sensul ca nu nu ar trebui sa te duca ea la un medic, poti merge si singura, sau eventual cu iubitul tau.
Oricat de buna ar fi relatia cu mama ta, trebuie sa incepi, incet, incet sa faci lucrurile netinuta de manuta de ea.

Multe "succesuri"! happy

| Evelinn explică (pentru Holiday):

Multumesc frumos, stiu, dar simt nevoia sa vorbesc despre chestia asta cu ea, mereu mi-a dat cate un sfat. Cu el o sa ma duc la doctor pentru analize.

| Dariusuu a răspuns:

Însfârşit o fată care ştie ce vrea, felicitări. Este foarte normal, ai ocazia de aţi pierde virginitatea cu acest tip de care eşti îndrăgostită şi fără prea mari riscuri.

Mult succes!

| Evelinn explică (pentru Dariusuu):

Multumesc! Sper sa mai fie cateva prin lumea asta care sa sa gandeasca putin si la riscuri, nu sa dea cu capul de prag si apoi sa se vaite. Toate cele bune!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Avand in vedere ca nu-l cunoastem personal, ca nu am schimbat 2 vorbe cu el sa vedem cum gandeste (daramite sa-lintelegem) niciun sfat primit aici nu are cum sa fie bun.

| Evelinn explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu m-am referit o parere despre el, ci o parere despre situatie in general. Multumesc oricum de raspuns happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Evelinn):

Pai ca sa ne dam seama de situatie trebuie' sa-l cunoastem mai intai pe el. Prin ochii tai normal ca e briliant, doar ''ti-a furat mintile''winking

| Alcyon a răspuns:

Foarte bine ca va duceti la medic sa va faceti analizele. Din pacate multe persoane nu fac asta, de teama, de rusine, sau fiindca "nu le doare nimic". Si se stie faptul ca BTS-urile de multe ori sunt silentioase (practic nici nu stii ca ai ceva, pana in momentul in care boala se agraveaza si deja devine greu de tratat).
In legatura cu AC. Eu as folosi prezervativul daca as fi in locul tau. Si nu te lua dupa cutare sau cutare, ca nu e placut. Daca te obisnuiesti cu prezervativul, o sa fie bine si-asa. Din punctul meu de vedere, e mult mai igienic s-o faci asa decat fara. Si in afara de asta, anticonceptionalele sunt periculoase pentru organism. Nu se stie daca mai tarziu, n-o sa te trezesti cu dereglari hormonale sau nu stiu ce boli. Ia in considerare si faptul ca anticonceptionalele favorizeaza de ex. infectia cu candida.

| mihai69 a răspuns (pentru Alcyon):

Subscriu 1000%!
Și felicitări fetei care a scris - mai rar așa ceva în ziua de azi!
Chiar ești adevărată?!? tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU vreau sa par batrinicioasa, dar mai asteapta juma' de an, ca sa fii majora. Dupa esti libera sa faci sex.

Dupa cum vorbesti de el, esti foarte indragostita. happy Pai, tu esti aproape majora, daca tu ai zis ca e delicat, nu te grabi. Asteapta inca jumatate de an. Chiar o poti face de ziua ta big grin big grin

In legatura cu mama ta, va intelege. Te iubeste, si stie ce fel de baiat este iubitul tau. O sa accepte, mai ales daca te intelegi asa de bine cu ea. happy

Iti doresc o relatie frumoasa, perfecta, si, sa fie iubirea vietii tale, formandu-ti familia cu el. happy Pupici, ai grija de tine!

Funda?

| Evelinn explică (pentru anonim_4396):

Nu pari "batrinicioasa", chiar deloc. Nu mai am de asteptat chiar o jumatate de an si asta nu se va intampla in zilele urmatoare in orice caz happy.

Eu una prefer sa ii spun " dragoste ", nu sex. Nu stiu, cuvantul acesta mi se pare lipsit de sentimente, afectiune, parerea mea happy

Mama ma intelege si nu imi pun problema sa nu accepte, mai ales ca am discutat despre "acest moment" in general.

Multumesc frumos pentru urari! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Evelinn):

La fel! Dragoste suna atat de dragut, dar 'sex' suna cam...dur! De acord cu tine! :3

| anonim_4396 a răspuns (pentru Evelinn):

A da, si e chiar minunat ca esti aproape adult si esti inca virgina! Respect! :3 Decat fetele de 14-15 ani, care de mici sunt tarfe...happy

| Evelinn explică (pentru anonim_4396):

Haide sa nu le numim tarfe, este prea dur. Fiecare decide ce face cu viata sa, nu trebuie sa le judecam. Dar ma uit in jurul meu si ma intristez ca sunt atatea cazuri in care ori sunt stresate ca poate au ramas insarcinate, sau chiar si mai grav, faptul ca sunt iar unele chiar nasc.

Dar cum am spus, fiecare isi scrie viitorul cu mana lui.

| Happyjump a răspuns:

Gandesti foarte matur si sunt de acord cu tine, acum majoritatea puștilor isi încep viata sexuală pe la 10 ani, deci la tine e încă foarte bine, ar fi un lucru foarte bun sa-i spui mamei tale dar cred ca poti sa mergi si singura la ginecolog

| NoRegretsxx a răspuns:

Doar atat am de spus. BRAVO! O persoana responsabila. 10+

| Evelinn explică (pentru NoRegretsxx):

Multumesc frumos. Pana la urma responsabilitatea inseamna foarte mult, mai ales ca este vorba de un "eveniment" care poate schimba viata, in bine sau in rau, acum depinde si de atentia fiecaruia happy

| 1cristian1990 a răspuns:

Super, esti primul caz de fata pe care am auzit-o vorbind asa de cand sunt pe lumea aceasta!
Mai, ce sa zic! Sa aveti parte de cele mai frumoase clipe! Sunt sigur ca va fi super frumos! Esti norocoasa ca ai o astfel de mama si un astfel de iubit!
Asculta-ti inima dar si mintea, ok?

Ps: din cate stiu am auzit lucruri rele despre anticinceptionale!
Poti incerca contraceptia cu calendarul menstrual( inainte de ciclu si dupa ciclu 3-4 zile nu poti ramane insarcinata!) Sunt apliatii pe telefon care iti spune foarte bine lucru asta, cand esti fertila, cand trebuie sa iti vina cand sa faci dragoste, cand sa nu faci!

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Asa ar trebui sa gandeasca orice fata. Si chiar daca sa zicem peste ani nu o sa mai fi cu el fi sigura ca n-ai sa regreti pasul asta. Felicitari happy

| precious30 a răspuns:

Buna!
Cred ca esti destul de mare sa mergi cu mami de manuta la doctor, avand in vedere ca este un subiect delicat ai putea sa faci asta si singura. Din punctul meu de vedere, este foarte bine sa ai o relatie apropiata cu mama ta doar ca de fiecare data exista lucruri pe care nu i le poti spune nici macar ei.
In legatura cu anticonceptionalele este mai complicat, deoarece acestea fiind pe baza de hormoni iti poate afecta organismul.Cel mai indicat la ora actuala este prezervativul dar exact cum ai spus si tu, s-ar putea sa nu fie tocmai placut si asta o spun si din proprie experienta. Din cate vad ai incredere in iubitul tau ca nu ti-ar face o "surpriza"- BTS asa ca poti folosi un contraceptiv local, de exemplu Ovulele Contracept M. Acestea nu afecteaza organismul in nici un fel, siind folosite chiar si de femeile care alapteaza.
Oricum gandesti foarte matur la varsta pe care o ai si asta este un lucru foarte bun.
Succes pe viitor!

| Evelinn explică (pentru precious30):

Multumesc! Da, am incredere, mai ales ca nu a avut nici macar o tenta de retinere cand am vorbit despre analize. Am sa discut cu un medic ginecolog ce ar fi mai avantajos pentru mine. Inca o data multumesc pentru raspuns! happy

| xCriis a răspuns:

Wow. in primul rand RESPRECT pentru ca la 17 ani jumate spui cu zambetul pe buze "sunt virgina" (nu vreau sa fiu ironica, dar altele s-ar plange ca la aceasta varsta nu au avut cu cine sa...) ma rog. Vorbesti frumos despre acest baiat, se pare ca ti la el mult. Gandesti foarte normal, insa am auzit ca anticonceptionalele duc la imbolnavirea ficatului. nu vreau sa te speri dar si matusa mea a folosit si si-a dereglat glanda si a slabit foarte mult big grin. Consulta medicul, este cel mai indicat. Baftaaa :*

| Evelinn explică (pentru xCriis):

O spun cu zambetul pe buze pentru ca asa cum ai spus tu, in ziua de azi generatia noastra a cam luat-o razna happy

Ideea ac. era una discutata cu mama, de asta voi merge si la un medic pentru a asculta parerea acestuia.
Multumesc pentru raspuns!

| Evelinn explică:

Imi cer scuze pentru micile scapari in exprimare

| Evelinn explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| 98Anastasia a răspuns:

Gandesti foarte normal! din cate ai spus tu el este un baiat cu capul pe umeri care iti vrea binele si are incredere in deciziile tale. cu mama ta cred ca ai trebui sa vorbesti despre asta, mai exact despre subiectul ''sex'' poate asa isi va da seama mai usor unde incerci sa bati happy