| TaMd a întrebat:

Helo! am o problema! am facut dragoste cu prietenul meu dar nu a bagat-o adanc in mine(doar putin de tot, chiar foarte putin) cat ma atins de cateva ori in zona intima si avea putina sperma. pot ramane insarcinata, adica e vreun risc sa fi ajuns vreun spermatozoid?(tinand cont ca doar ma atins pe acolo cu sperma)si mentionez ca sunt virgina si mi-e frica! va rog help

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti virgina, erai inainte de acest contact sexual. Da, poti ramane insarcinata, nu conteaza cat de putin adanca a fost penetrarea. Si cativa milimetri e absolut suficient. Si nu conteaza cat de putina sperma era, o picatura cat o gamalie de ac contine mii de spermatozoizi. Tinand cont ca era primul tau contact sexual, deci dezvirginarea, riscul e mai mare fiindca e posibil sa se fi produs o ovulatie sponatana. Pana la urma, singurul factor de care depinde cu adevarat riscul este perioada ciclului menstrual in care te gaseai tu. De ce sa-ti fie frica? Nu ai luat in calcul posibilitatea unei sarcini inainte de a avea contact sexual neprotejat?

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Haideţi mă copii ce naiba?!
Luaţi un prezervativ (sau, dacă ai 18 ani, mergi la ginecolog să-ţi prescrie anticoncepţionale) şi luaţi şi faceţi sex ca lumea.
Vai de capul meu câtă frustrare pe bietul băiat - "doar putin de tot, chiar foarte putin".
Bine... acum şi ăla e unul... pune-ţi mă prezervativ şi penetreaz-o ca lumea. Ori vă simţiţi bine ori tremuraţi aiurea!
Pff... ce oameni...

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cristina d: Depinde cât e de minoră. Ia arată-mi tu câte minore se duc de două ori pe an la ginecolog de la venirea primei menstre.
Şi, pentru cultura ta generală, dacă eşti virgină nu prea are ce să-ţi facă ginecologul.
Şi, tot pentru cultura ta generală că văd că-ţi cam place să te bagi în seamă, eu prefer să-mi exprim părerea în raport cu REALITATEA nu cu visările unora şi cu ce zic unii că "ar trebui făcut".
Ah... şi tot pentru cultura ta generală, anticoncepţionalele sunt contrarecomandate înainte de vârsta de 18 ani!

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Degeaba spui tu ca esti virgina, ca nu mai esti pentru ca ai avut contact sexual. Daca nu a folosit prezervativul, chiar daca te-a penetrat f putin cum zici tu, sunt sanse sa ramai gravida.
Data viitoare protejati-va!

| madagascar a răspuns:

Nu ai cum sa mai fi virgina fata, nu coteza cat a "bagat-o" cat despre fapul ca esti sau nu gravida nu prea cred, exista prezervativ foloseste-l sau alta metoda contraceptiva, inainte sa faci ceva invata sa te protejezi

| εїз a răspuns:

Virgina nu mai esti. stai linistita. dar odata ce sperma a atins vaginul, nu ai de ce sa iti faci griji. doar daca sperma ti-a intrat adanc in vagin. bafta

| cristina d a răspuns:

Daca nu te-a penetrat nu prea ai cum sa ramai insarcinata. Dar daca chiar esti asa ingrijorata ia o pastila contraceptiva de la farmacie care se ia in 24 sau 48 de ore dupa actul sexual.Sau suna-ti ginecologul in cazul in care esti inscrisa la vreunul.

| cristina d a răspuns:

In schimb daca te-a pentrat fie si doar un pic si avea sperma pe penis atunci e posibil!

| cristina d a răspuns:

Dar ce mai kongeriket? nu poate sa mearga la ginecolog sa-i prescrie anticonceptionale daca e minora?laughing fetele trebuie sa mearga de doua ori pe an la ginecolog din momentul in care le-a venit prima menstruatie...asta pentru cultura ta generala!winking

| TaMd explică:

Pai.ms de raspunsuri si sunt virgina pentru ca nu mia curc nici macar o picatura de sange si nici nu m-a durut