| Andra4862 a întrebat:

Hey! Am nevoie de ajutor, am 12 ani și cam imi iau bullying la școală. Eu învăț cel mai bine din clasele de a cincea și toți rad de mine ca sunt tocilara, eu ca uniformă am o vesta și imi place sa merg aranjată la școală adică pieptanata etc și de obicei imi iau o fusta, o camasa și vesta iar toți rad de mine ca merg în fusta, un băiat odată m-a apucat de fusta și mi-a ridicat-o, sau când merg pe hol alți băieți imi pun piedică, este adevărat ca nu prea arat a 12 ani adică sunt înaltă mda. La mine în școală toate fetele (de la clasa 0 la a opta) vin cu părul pe spate așa merg și eu uneori dar am mers odata cu părul prins în două cozi sus și două fete (rebelele clasei) m-au tras de par și mi-au stricat complet coafura, sau alta data mi-a zis un băiat din clasa vecină,, Ce faci curvo, te-ai aranjat așa că să te f***cu mine? " sau dacă merg în fusta (am uitat sa precizez ca nu port de alea super lungi, fustele mele sunt un pic mai sus de genunchi sau cu o palma-doua sub fund) se iau la fel baietii de mine si imi zic,, Hai la o partida" imi pun mâna pe fund (pe sub fusta) eu când vad ca are intenția sa ma atingă ma dau la o parte și plec de acolo vin după mine, ma bruscheaza până reușesc să ma atingă pe fund sau mai sus. După școală eu plec în pas grăbit spre casa, dar mereu se găsește baiatul ala care vrea să ma atingă, ma injura și ma prinde de o mână, ma trage spre o toaleta publică, încuie ușa, imi ridică fusta și imi da palme peste fund (Mai mentionez încă o dată ca nu am forme mari adică am doar cât să se vadă unde am fundul și unde sânii) asa, în baia aia publică își bate joc de mine, acum nu face nimic din stiti voi ce, dar are tentative deoarece o dată si-a dat jos pantalonii și chilotii și mi-a zis sa i-o sug. bine ca daca nu ma **** și atunci spre norocul meu am reusit sa deschid ușa și sa o iau la fugă (nu cred ca am zis ca el are 13 ani), ma tem că mai peste un an o sa ma oblige sa o fac cu el.Gen violul asta s-a întâmplat de șapte ori până acum, de obicei o iau pe alt drum sau fug, prieteni nu mai zic ca nu am niciun prieten din cauza ca ma umilesc unii copii la școală. Ce sa fac? Am nevoie de ajutor. Stiu ca acum e greva și ca cel mai probabil nu le sa se mai facă ore până la anul dar, am nevoie de sfaturi. VA ROG

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Imi pare rau ca ai trecut prin situatiile astea nasoale!
Bine ar fi sa comunici cu parintii tai despre aceste problema si mai ales sa vorbesti cu diriginta ta despre neplacerile cauzate de colegii tai.
Daca diriga ta nu te ajuta te poti duce la directorul scolii iar daca problemele persista poti merge si la politie.
In orice caz sa nu faci greseala sa tii ascuns totul in tine si sa comunici cu parintii orice problema ai in viata!
Dar cand esti cu colegii sa nu ii lasi sa te umileasca ori o iei la fuga ori dai in ei cu ce poti tu si loveste-i in zonele sensibile.
Ar fi bine sa iti un spray paralizant sau orice obiect care poate provoca daune minime cuiva ca sa te aperi.
Si daca ai timp du-te la niste cursuri de karate ca te pot ajuta sa te aperi simgura in fata oricui.

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bine mergi în pantaloni dacă ai colegi asa nesimțiți. Spune diriginte, directorului, părinților, nu accepta sa fii o victima.

| sierra1 a răspuns:

"baiatul ala care vrea să ma atingă, ma injura și ma prinde de o mână, ma trage spre o toaleta publică, încuie ușa, imi ridică fusta și...Gen violul asta s-a întâmplat de șapte ori până acum"

ori minți de ingeață apele
ori iți place ce se intâmplă
ori exersezi in a scrie căcăreze pseudo-erotico-sf

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ești cea care îți place să îți facă băieții ce ai scris.

| AmandinaDragan a răspuns:

Mergi cu parintii la Procuratura si depune plangere penala. Descrie tot ce ti se intampla si descrie si persoanele chiar daca nu le stii numele. O sa-i gaseasca politia.
Nu te teme. Sunt neispraviti cum vezi si aici multi pe forum.

| ShinigamiX a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Exact. E vorba de viol aici. Clar. Nici macar tentativa. Astia sunt criminalii de maine

| Continchiscontsters a răspuns (pentru ShinigamiX):

Respect cu Adevărat.

| Continchiscontsters a răspuns:

Doamne ce școală este aia ăia au probleme grave de sănătatea tu cum poțsa accepți sa pună mâna pe toți bolnavi ăia de ce nu le spui părinților tai urgent ce-ți faci bolnavi Ăia? Dece nu vorbește cu părinți tăi? Dece accepți sa se comporte așa cu tine? DACĂ MAI PUNE MÂNA AIA VREODATĂ PE TINE dă-le da dă-le calumea dai până vezi ca nu mai pune mâna unul niciodată pe tine și nu-ți mai spune fel și fel de vorbe

| Continchiscontsters a răspuns:

Fa ce ceva orice da nu lăsa nimic așa nenorociți aia nu trebuie trecuți cu vederea nu au niciun drept sa te atingă măcar pai la ce-ți face ție ăia și cum pune măna pe tine Doamne ferește

| unu1doi2noua9sase6 a răspuns:

1. nu mai purta fusta
3. esti din Suceava?
3. ai Instagram?
3. ce faci te simti bine? te pot ajuta cu ceva?
3. ia briceag la tine si baga-l in unul dintre ei (in legitima aparare)
3. cand mai sugereaza sa le sugi p88a, accepta si MUSC-O

| Andra4862 explică (pentru unu1doi2noua9sase6):

Da, sunt din Suceava, nu am voie să am Instagram, să zicem ca sunt bine

| ShinigamiX a răspuns:

E horror ce se intampla in scoli. Va fi si mai rau. Fata asta a fost deja abuzata sexual si va avea traume. Despre asta vorbesc...

| ajajajaja a răspuns:

Trebuie NEAPARAT sa vorbesti cu parintii tai si ei sa anunte profesorii de atrocitatiile pe care le traiesti! Sa nu iti fie frica sa vorbesti cu ei pentru ca sti ca pana la urma ei iti vor binele. Școala nu trebuie sa fie un loc de care sa iti fie frica sa mergi.În caz ca abuzurile continua si dupa ce parintii tai isi fac treaba, sa nu eziti sa mentionezi parintilor si ca ai vrea sa te transferi la alta scoala. Elementul cheie la aceasta situatie este sa vorbesti despre lucrurile pe care le traiesti, fara frica!