| dulceamara a întrebat:

Heyhappyam o intrebare. e prima data cand iau anticonceptionale. se numesc karissa...trebuie sa le iau din prima zi de menstruatie? sau? astept raspuns...mersi mult:*:*

3 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, sper ca ai mers la medic inainte sa iei aceste anticonceptionale...sunt prescrise de medic, ti-ai facut analizele daca sunt cele indicate? Daca e asa, atunci medicul ar fi trebuit sa iti spuna; da, trebuie sa le iei in prima zi de menstruatie, incepand cu prima zi de menstruatie timp de 21 de zile cred, ca sunt 21 de pastile si apoi iei pauza o saptamana.
Informeaza-te bine inainte de a le lua, sa stii ca daca le iei dupa ureche fara prescriptia medicului sunt sanse mari sa ai diferite reactii adverse neplacute.

| rebeca a răspuns:

Diferenta cu ziua in care le incepi e urmatoarea: daca le iei din prima zi de menstruatie esti protejata de atunci insa sunt sanse sa ai 2-3 zile un mic disconfort pentru ca o sa mai ai mici scurgeri, daca vrei sa eviti asta le iei din a 5-a zi de menstruatie insa esti protejata numai dupa 7 zile de pastilute.
Multa baftawinking

| dulceamara explică:

Da...medicul mi le-a prescris