| emmakiari1 a întrebat:

Hey, am si eu o intrebare. Cate sunt primele simptome ale unei sarcini? Cum se manifesta? Cum pot sa îmi dau seama daca exista o sarcina sau nu? ( inafara de testul de sarcina) as dori sa stiu primele simptome si cum se manifesta. Multumesc mult happy

Răspuns Câştigător
| SameMistake a răspuns:

Din pacate pentru femei, cam 99% dintre simptomele de sarcina coincid cu cele de menstruatie.
Acum, cum iti poti da tu seama daca simptomele tale sunt de sarcina sau premenstruale, este sa analizezi daca apare ceva nou. Tu sigur iti cunosti propriul organism si stii cum te simti de obicei inainte sa iti vina ciclul. Daca brusc apare ceva nou, orice, si stii ca sunt sanse sa fii insarcinata, ar trebui sa iti faci atunci un tds.
Primele simptome ar putea fi: oboseala, schimbarea brusca a poftei de mancare(fie ca creste, fie ca scade), stari de greata in special dimineata, balonare, o eventuala sangerare usoara care nu e ciclu, dureri de cap, de sani, de burta, umflarea si sensibilizarea mameloanelor, schimbarea libido-ului.
Numai bine!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Primul "semn" de sarcină ( dacă apare ) ar fi "sângerarea de nidaţie" = sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare - vezi linkul :
http://www.copilul.ro/......a8154.html

Simptomele de sarcină NU apar aşa de repede : semnele de sarcină apar ( DACĂ apar ) doar din a 2-a lună de sarcină şi PRIMUL semn este întârzierea/LIPSA menstrei ( DACĂ nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Vezi 15 semne de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

N-ai cum sa-ti dai seama. Multe femei nici n-au simptome, sau le confunda cu cele premenstruale. Cel mai clar e testul de sarcina. Daca stai sa te gandesti la simptome, dai in paranoia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dimineata, greturi, varsaturi, stari frecvente de ameteala, dureri de sani, etc.

Daca astfel simptome, mergi la o cunsultatie ginecologica.