| Scliparici a întrebat:

Hey buna...am si eu o intrebare....Vi se pare ceva anormal daca eu vreau sa imi pastrez virginitatea pana in seara nuntii?
Am 16 ani si asa este conceptia mea, dar vad ca din ce in ce mai multe fete isi pierd virginitatea tot mai devreme si de aceea voiam sa vad daca vi se pare ceva anormal ca eu vreau sa mi-o pastrez.

19 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ai sa-ti faci neamul de rusine egoisto.Numai la tine te gindesti.

| Scliparici explică (pentru harciog):

Poftim?

| harciog a răspuns (pentru Scliparici):

Glumeam scumpete.

| DeeaMarry a răspuns:

Asa gandesti acum, pentru ca mai mult ca sigur nu ai prieten. Cand o sa te indragostesti o sa vezi ca lucrurile or sa ia o turnura considerabila.
Nu zic sa iti incepi viata sexuala pentru ca vrea partenerul! Nici sa te grabesti din teama ca o sa te paraseasca! Sa ti-o incepi atunci cand esti pregatita, dar neaparat dupa 17 ani si jumatate.
Daca o sa iti gasesti baiatul potrivit la 17 ani sa zicem, iar tu nu o sa vrei sa te casatoresti decat dupa ce termini facultatea, nu crezi ca o sa fie cam greu?
Daca il intalnesti la 24 de ani, iar in doi ani faci nunta, nu o sa fie chiar asa de greu.
Deci depinde.
Nu mi se pare normal daca eventuala nunta va avea loc peste 4-5 ani, dar mi se pare normal daca va avea loc peste 2 ani.
Dar totusi, daca ai o relatie stabila, serioasa, fara probleme si o varsta potrivita, de ce sa nu faci acest pas?!
Nu e cea mai importanta parte a unei relatii, dar nici de ignorat nu e.
O sa vezi tu cand o sa intalnesti un baiat care sa te iubeasca, respecte si care sa fie demn de toata increderea ta happy.

| Scliparici explică (pentru DeeaMarry):

Te inseli am un iubit si suntem de 1 an impreuna, el are 19 ani si nu mi-a cerut niciodata asa ceva si nici nu imi va cere este un baiat foarte bine crescut si oricum eu voi avea aceeasi decizie in continuare orice ar fi

| DeeaMarry a răspuns (pentru Scliparici):

Atunci ma bucur pentru tine si sper sincer sa fie asa cum spui tu.
Dar asta nu are legatura cu cat de bine crescut este. Bine, poate are putin, dar nu foarte mult.
Ai discutat si cu el pe tema asta? I-ai spus ca iti doresti sa ramai virgina pana in noaptea nuntii?
E normal sa aiba rabdare, daca te iubeste. Stie ca ai doar 16 ani si ca ar fi prea devreme pentru tine. Dar asta nu inseamna ca nu isi doreste. Nu iti spune, cel mai probabil pentru ca nu vrea sa te faca sa te simti presata si pentru ca e bine crescut. Dar tine minte un lucru: Orice baiat care te iubeste isi doreste sa faca dragoste cu tine! Nu exista exceptie. Anormal ar fi sa nu isi doreasca asta.
Daca nu ati discutat inca pe tema asta, intreaba-l tu ce parere are.
Sunt sigura ca te va astepta, insa pana in noaptea nuntii mi se pare exagerat de mult. Atat pentru el, cat si pentru tine. Vei vedea mai tarziu.

| Scliparici explică (pentru DeeaMarry):

Da am discutat pe subiectu asta si mi-a spus ca el nu imi va cere asa ceva pentru ca ma respecta prea mult si oricum eu nu sunt de acord cu ce ai zis ca orice baiat care te iubeste isi doreste asta, stiu n cazuri in care baiatu isi iubea enorm prietena dar nu i-a cerut asa ceva (fac exceptie acum de mine si prietenul meu) deci se poate...ma rog fiecare cu conceptia sa.
Dar nu mi se pare deloc exagerat sa astept pana in seara nuntii, asta este alegerea mea si mi-o voi respecta, iar daca cel cu care voi fi daca ma iubeste cu adevarat si el o va respecta.

| DeeaMarry a răspuns:

Tocmai am citit ca in mai v-ati sarutat prima data. Deci e mult prea devreme pentru a-ti fi propus sa faci dragoste cu el.

| Scliparici explică (pentru DeeaMarry):

Da dar il cunosc de foarte mult timp...ma rog e o poveste lunga, dar in august facem 1 an

| eurynomus a răspuns:

Pastreaza ti o intro cutiutza!

| neutrino a răspuns:

In ziua de azi e anormal sa mai gandesti normal. Bafta!

| Devyd a răspuns:

Nu e nimic anormal cu asta, desi normal fetele aleg acel moment in care sa isi piarda virginitatea, dar daca u consideri ca nu e ok, in regula sa iti pastrezi conceptia.

| Miickeii a răspuns:

Heiiii ^^, Clar că e ceva normal happy faci ce vrei cu virginitatea ta big grin, nu trebuie să te iei după alți oh go on Cele care-ș pierd mai repede devin o Bitch oh go on deci, Baftăă :*

| Scliparici explică (pentru Miickeii):

Nu ma iau dupa altii, dar voiam doar o opinie si de la ceilalti
multumesc pentru raspuns:*

| Miickeii a răspuns (pentru Scliparici):

N-ai pentru ce big grin. :*

| NiceBoyBv a răspuns (pentru Miickeii):

Nu te supara, dar de ce neaparat daca isi pierd repede virginitatea devin, ca sa te citez, "o Bitch"?

Gandeste-te asa: O fata de 16 ani are o relatie adevarata cu cineva de 14 ani; ia o decizie comuna si isi incepe viata sexuala. Unde devine ea usuratica in momentul ala?

Probabil imi vei aduce argumentul ca nu exista relatii adevarate la 14 ani. Daca te gandesti asa, ti-as recomanda sa studiezi mai bine problema, nu doar in grupul tau de prieteni / cunostinte happy

Cat despre intrebarea initiala, am fost la un workshop despre bolile cu transmitere sexuala la care au participat aproximativ 400 de persoane (media de varsta cred ca era 17 ani). Cand tipul ala care a tinut workshop-ul a afirmat ca primul' contact sexual a avut loc la varsta de 27 de ani, in momentul casatoriei, s-au ridicat toti in picioare si l-au aplaudat la scena deschisa. Deci, ca sa-mi exprim si eu punctul de vedere: Felicitarile mele daca intr-adevar te gandesti asa. Tot respectul pentru atitudinea ta.

Cineva mi-a zis asta: Cand o faci prima data, fa-o cu cineva care iti place. Daca ajungi sa te casatoresti cu cineva, cu siguranta acea persoana indeplineste criteriul de mai sus.

Felicitarile mele inca o data pentru atitudinea fata de viata ta personala.

| Scliparici explică (pentru NiceBoyBv):

Multumesc frumos pentru incurajare

| Eusinimenialtcineva a răspuns:

Harciog,harciog, in fine.
Pai ce as putea sa iti zic? E bine daca asa gandesti, dar o sa vezi cand o sa iti gasesti sufletul pereche nu o sa mai conteze aceasta opinie adica eu asa cred ca daca chiar iubesti pe cineva si crezi ca el e cel potrivit pentru toata viata ta atunci de ce nu?
Acum tu faci ce vrei si cum crezi tu ca tie ti mai bine!