| anonim_4396 a întrebat:

Hey buna TPU am 14 ani si inca nu port sutien, dar am sanii destul de dezvoltati, nu am discutat cu mama pe acest subiect doar mi.a dat cateva maieuri, imi e intr-un fel rusie sa ii spun ca vreau si eu unul pentru ca ma simt rusinata, voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Spune-i mamei tale ca ai citit urmatorul comentariu privind necesitatea purtarii sutienului in cazul in care sanii sunt maricei. Este bine cunoscut faptul ca sanii sunt formati din tesut adipos si nu au in constitutia lor si nici nu sunt sustinuti de muschi sau de ligamente, ci doar de pielea care-i acopera. Pielea cu care sunt acoperiti si sustinuti sanii, cu trecerea timpului se subtiaza si slabesc datorita cresterii sanilor in volum si a greutatii tot mai mari acestia se lasa datorita pur si simplu a actiunii gravitatiei. S-a observat ca in timp pielea poate sa cedeze in mod diferit, mai mult sau mai putin, uneori mai devreme alte ori mai tarziu. Toate aceste aspecte sunt conditionate atat de marimea sanilor cat si de calitatea pielii, deoarece unele femei au pielea mai rezistenta decât altele. Depinde de la caz la caz fiind influentata in primul rand de informatia genetica, dar si de marimea sanilor deoarece cu cat sunt mai voluminosi cu atat sunt mai grei si vor fi mai tare atrasi de gravitate. Sanii mariti artificial prin metoda cu implant/injectare de grasime, dupa un timp se vor lasa la randul lor fiindca cresterea in volum si greutate provoaca un rezultat similar, lasarea si aspectul de sani ''spanzurati'' si deformati. Este un mit fals si o presupunere gresita/eronata ca sanii sunt sustinuti de ligamente/muschi si ca lasarea lor poate fi stopata prin sport, exercitii fizice sau prin folosirea unor anumitor produse de intretinere a ''tineretii'' pielii cu creme, sau tratamente cosmetice costisitoare. Multe fete/femei nu folosesc sutienul fiindca au auzit mitul destul de incetatenit dar absolut fals, ca folosirea sutienului va avea ca efect slabirea pielii care sustine sanii. Sutienul trebuie purtat de fiecare data, atunci cand corpul femeii sta in pozitie verticala pentru ca-i va sustine permanent si va prelua intreaga greutate, devenind un ''scut'' antigravitaţional. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| aneliram a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine, e mama ta, te intelege cel mai bine, nu e ceva rusinos, fiecare fata a trecut prin momentele acestea.
Si eu tot pe la varsta asta am inceput sa port;
Daca te simti incomod poti incerca sa porti bustiera.

| MrSnow a răspuns:

Vorbește cu ea despre asta, nu e un subiect de care trebuie să îți fie rușine să vorbești cu ea